Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Aprel 2022 17:05
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Aprelin 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq iştirakçıları salamladı və “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin imzaladığı Sərəncamın əhəmiyyətindən danışdı və diqqətə çatdırdı ki, bu Sərəncam milli yaddaşımızın bərpasına hədəflənmişdir. Keçmişi bilməmək yalnız indi baş verənlərin dərkinə deyil, həm də gələcəyə nüfuz etmək təşəbbüslərinə mane olur. Keçmiş bu günlə bağlı olduğu kimi, həm də gələcəklə sıx bağlıdır. Təkcə bu günü deyil, sabahı, gələcəyi dərindən dərk etmək, qiymətləndirmək baxımından da keçmişi yaxşı öyrənməli və sələflərimizin yaratdıqları mənəvi dəyərlərə sahib çıxmalıyıq. Bu baxımdan İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı ölkə başçısının Sərəncamı elmi-pedaqoji, siyasi-ideoloji, mədəni-mənəvi əhəmiyyət kəsb edir. Bu Sərəncam İrəvan mahalında azərbaycanlıların min illər boyu yaratdığı tarixi irsə sahib çıxmaqla yaddaşımızı bərpa etməyə və strateji hədəflərə nail olmağa yönəlib. Dekan onu da vurğuladı ki, 140 il bundan əvvəl qədim Azərbaycan torpağı olan İrəvan şəhərində fəaliyyətə başlamış Müəllimlər Seminariyasının ‒ təhsil tariximizin şərəfli səhifələrindən birini təşkil edən bu maarif ocağının tarixinin öyrənilməsi, bununla əlaqədar konfransların, dəyirmi masaların, bir sıra tədbirlərin keçirilməsi təhsil tariximizə faydalı olacaq. Milli maarifimizin inkişafında böyük xidmətləri olan, təhsil tariximizə parlaq səhifələr yazmış bu qocaman maarif ocağının ziyası hələ neçə yüz illər bundan sonra da parlayacaqdır.
Konfransda  Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Azərbaycanlı müəllim kadrların hazırlanmasında İrəvan Müəllimlər Seminariyasının rolu”, Folklorşünaslıq Elmi Tədqiqat Laboratoriyasının müdiri professor Astan Bayramov “Milli tariximizin İrəvan səhifələri –  itirilmiş Qərbi Azərbaycan torpaqları – qədim yer və yurdlarımız”, Azərbaycan Respublikası Prezident Kitabxanasının şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Mustafa “İrəvan şəhərində ədəbi mühit və təhsil”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Zəfər tariximiz – Doğan Günəş” mövzularında məruzə edərək İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyi barədə geniş məlumat verdilər. Bildirdilər ki, İrəvan şəhəri tarixən azərbaycanlıların köklü yaşadığı böyük elm, maarif və mədəniyyət mərkəzlərindən biri kimi şöhrət tapmışdır. Şəhərdə Azərbaycan xalqına məxsus son dərəcə zəngin ədəbi-mədəni mühit formalaşmışdır. İrəvan xanlığı çar Rusiyasının tərkibinə qatıldıqdan sonra burada dünyəvi təhsilə xüsusi diqqət yetirilməsində həmin mühitin özü əhəmiyyətli rol oynamışdır. XIX əsrin ikinci yarısından etibarən Cənubi Qafqazda maarifçilik hərəkatı geniş vüsət aldı. Regionda dünyəvi təhsil verən yeni tipli məktəbin – İrəvan Müəllimlər Seminariyasının açılması da məhz bu vaxtlara təsadüf edir. Məruzəçilər seminariyanın milli təhsil tariximizdə buraxdığı izlər və təhsilin təşkili barəsində ətraflı məlumat verdilər.

A scientific-practical conference dedicated to the “140th anniversary of Yerevan Teachers' Seminary” was held at the faculty of History and geography of SSU
On April 27, a scientific-practical conference dedicated to the 140th anniversary of the Yerevan Teachers' Seminary was organized by the faculty of History and geography of Sumgayit State University.
Opening the conference dean of the faculty of History and geography professor Adil Bakhshaliyev greeted the participants and spoke about the importance of the order signed by the President of the Republic of Azerbaijan "On the celebration of the 140th anniversary of the Yerevan Teachers' Seminary". Ignorance of the past prevents not only the understanding of what is happening now, but also put a barrier to create the future. The past is as much about the present as it is about the future. We must study the past well and have the moral values created by our predecessors, not only in terms of today, but also in terms of deep understanding and appreciation of the future. In this regard, the Presidential Decree on the celebration of the 140th anniversary of the Yerevan Teachers' Seminary is of scientific-pedagogical, political-ideological, cultural-spiritual significance. This order is aimed at restoring our memory and achieving strategic goals by owning the historical heritage created by Azerbaijanis in the Yerevan region for thousands of years. The dean also noted that the study of the history of the Teachers' Seminary, one of the glorious pages of our educational history which began operating 140 years ago in the ancient Azerbaijani city of Yerevan. The light of this old center of education which has made a great contribution to the development of our national education and has written bright pages in the history of our education.
At the conference, the head of the department of History and Methods of Teaching associate professor Sona Maharramova "The role of the Yerevan Teachers' Seminary in the training of Azerbaijani teachers", head of the Folklore Research Laboratory professor Astan Bayramov "Yerevan pages of our national history - Lost West Azerbaijan - our ancient lands , Nazim Mustafa head of the department of the Presidential Library of the Republic of Azerbaijan, doctor of philosophy in history professor Shirkhan Salimov head of the department of history of Azerbaijan and Eastern European Peoples made report on “Literary environment and education in Yerevan” made reports. They noted that the city of Yerevan has historically gained a reputation as one of the great centers of science, education and culture inhabited by Azerbaijanis. Rich literary and cultural environment belonging to the Azerbaijani people were formed in the city. After the Iravan Khanate joined Tsarist Russia this environment played an important role in paying special attention to secular education. From the second half of the 19th century, the enlightenment movement in the South Caucasus became widespread. The opening of a new type of secular school in the region - the Yerevan Teachers' Seminary - coincided with this time. The speakers gave detailed information about the traces left by the seminary in the history of our national education and the organization of education.