Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Respublika elmi konfransı keçirildi
Aprelin 28-də  Sumqayıt Dövlət Universitetində “Qloballaşma şəraitində müəllim şəxsiyyətinin formalaşdırılmasında pedaqogika və psixologiya elmlərinin yeri və rolu” mövzusunda Respublika elmi konfransı onlayn formatda öz işinə başladı.
Konfransda ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrindən professor-müəllim heyəti, doktorantlar və magistrantlar iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı və konfransın mövzusunun aktuallığından bəhs edərək millətin inkişafında müəllim şəxsiyyətinin formalaşdırılmasına təsir göstərən müsbət amillərdən söz açdı. Bildirdi ki, yeniləşmə və qloballaşma şəraitində informasiyaların sürətli inkişafı, kütləvi kommunikasiya və təbliğatın genişlənməsi, cəmiyyətdə özünü göstərən bu və ya digər proseslər müəllim şəxsiyyətinin formalaşmasına təsir göstərir. Bu kontekstdə müəllim şəxsiyyətinin formalaşdırılması məsələsi də müasir pedaqogika və psixologiya elmlərinin aktual problemlərindən birinə çevrilib. Məhz buna görə də konfransın əsas məqsədi pedaqogika və psixologiya elmlərinin müəllim şəxsiyyətinin formalaşmasında, müəllim hazırlığında, tədrisin səviyyəsinin yüksəldilməsində, müəllimin peşəkarlığının və səriştəliliyinin yüksəldilməsində rolunu və yerini müəyyən etməkdir.
Prorektor onu da bildirdi ki, tarixboyu cəmiyyətin inkişafında müəllimin rolu əvəzedilməzdir. Müasir cəmiyyətdə müəllim yüksək nəzəri biliklərə, mədəniyyət və mərifətə, pedaqoji etikaya və takta malik yetkin bir şəxsiyyətdir. Müəllim elə mötəbər, elə aqil, elə kamil adamdır ki, hər bir valideyn öz övladlarının tərbiyəsini ona etibar edir. Müəllim isə bu "qiymətli sərvət"i pedaqoji fəaliyyət prosesində yetişdirir, cəmiyyət üçün, millət üçün yararlı vətəndaş kimi formalaşdırır. Ona görə də gənclərimizi şəxsiyyət kimi formalaşdıran müəllimin öz şəxsiyyəti yüksək olmalıdır.
Bütün  tarixi dövrlərdə görkəmli şəxsiyyətlər, dövlət adamları  müəllimlik peşəsinə yüksək qiymət vermiş və müəllimliyi  cəmiyyətin ən  şərəfli  peşəsi hesab etmişlər. XX əsrin dahi şəxsiyyəti, böyük dövlət xadimi Heydər Əliyevin müəllimlik peşəsi haqqında dediyi sözlər öz  xüsusi dəyəri, əhəmiyyəti və  peşəyə verdiyi yüksək qiyməti ilə seçilir: “Mən yer üzündə müəllim adından yüksək bir ad tanımıram!”. Bu qiymətli sözlər Ulu öndərimizin  müəllimlik peşəsinə sıx bağlı  və  yaxından bələd olmasından,  ilk peşə ixtisasının  müəllimlik və ilk vəzifə təyinatının da müəllimlik olmasından irəli gəlir.
Konfransda Bakı Dövlət Universitetinin professoru, pedaqoji elmlər doktoru Hikmət Əlizadə “Müəllimin  portret cizgilərinin iki səhifəsi”, Bakı Dövlət Universitetinin professoru, psixologiya elmləri doktoru Elnarə Şəfiyeva “Məktəb  mühitindəki  bullinqin yeniyetmə şəxsiyyətinin formalaşmasına təsiri”, Sumqayıt Dövlət  Universitetinin dosenti, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri Aytəkin Məmmədova “İnklüziv təhsildə müəllim peşəkarlığı” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Mövzu ilə bağlı müasir elmi yanaşmalardan bəhs edən məruzəçilər müasir cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynayan şəxsiyyət amili barədə ətraflı məlumat verdilər. Bildirdilər ki, pedaqoji fəaliyyətdə peşəkarlıq və səriştəlilik müəllimi əsl yaradıcı, novator və peşəkar müəllim kimi xarakterizə edən keyfiyyətlərdir.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent  Aytəkin Məmmədova  məlumat verdi. Qeyd etdi ki, konfransda iştirak etmək üçün respublikanın görkəmli elm xadimlərini, alimləri, tədqiqatçıları, təhsil işçiləri və müəllimləri əhatə edən 22 ali, orta ixtisas və hətta ümumtəhsil məktəbi də daxil olmaqla 146 nəfər məqalə göndərmişdir. Onlardan 19 nəfərin məqaləsi plagiat olduğu üçün qəbul edilməmiş və bu barədə müəlliflər məlumatlandırılmışdır. 127 müəllifin məqaləsi isə məqbul hesab edilmiş və konfransın proqramına daxil edilmişdir. Konfrans 5 bölmə üzrə işini iki gün ərzində davam etdirəcəkdir.

The Republican scientific conference was held at SSU
On April 28, the Republican scientific conference on "The place and role of pedagogy and psychology in the formation of the teacher's personality in the context of globalization" started in an online format at Sumgayit State University.
The conference was attended by professors, doctoral students and masters from higher education institutions operating in our country.
Opening the conference professor Ramazan Mammadov vice-rector for Science and Innovations conveyed the greetings of rector professor Elkhan Huseynov to the participants and spoke about the relevance of the conference topic and the positive factors influencing the formation of the teacher's personality in the development of the nation. He noted that in the context of renewal and globalization, the rapid development of information, the expansion of mass communication and publicity, these or other processes in society affect the formation of the teacher's personality. In this context, the formation of the teacher's personality has become one of the current problems of modern pedagogy and psychology. That is why the main purpose of the conference is to determine the role and place of pedagogy and psychology in the formation of teacher personality, teacher training, raising the level of teaching, improving the professionalism and competence of teachers.
The vice-rector also noted that the role of the teacher in the development of society throughout history is irreplaceable. In modern society, a teacher is a mature person with high theoretical knowledge, culture and enlightenment, pedagogical ethics and board. A teacher is such a wise person that every parent trusts him to bring up his children. The teacher cultivates this "valuable wealth" in the process of pedagogical activity. Therefore, the teacher who shapes our youth as a person must have a high personality.
In all historical periods prominent personalities and statesmen have highly valued the teaching profession and considered teaching to be the most honorable profession in society. The words of the genius of the XX century, the great statesman Heydar Aliyev highly valued the teaching profession and a statement about it was distinguished ."I do not know a higher name on earth than a teacher!" These valuable words stem from the fact that our Great Leader was closely connected with the teaching profession was well acquainted with this profession, his first profession and appoinment was teaching.
Professor of Baku State University, doctor of Pedagogical Sciences Hikmet Alizadeh “Two pages of teacher portraits”, professor of Baku State University, doctor of Psychology Elnara Shafiyeva “Influence of bulling on school personality formation”, associate professor of Sumgayit State University, doctor of philosophy in Pedagogy and Aytekin Mammadova head of the department of Psychology on “Teacher Professionalism in Inclusive Education” made presentations. Speaking about modern scientific approaches to the topic, the speakers gave detailed information about the personality factor that played an important role in the development of modern society. They noted that professionalism and competence in pedagogical activity were main qualities that characterized a teacher as a real creator, innovator and professional teacher.
Executive secretary, head of the department of Pedagogy and psychology, associate professor Aytekin Mammadova informed about the further work of the conference. She said that 146 people, including 22 universities, colleges and even secondary schools sent their articles to participate in the conference. 19articles of them were rejected due to plagiarism and the authors were informed about it. Articles by 127 authors were considered acceptable and included in the conference program. The conference would continue its work on 5 sections for two days.