Əsas səhifə | Xəbərlər | Zərərli vərdişlərə yox deyək
Aprelin 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Zərərli vərdişlərə yox deyək!” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbiri  Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent  Mahal Muradov açaraq, tədbirin tələbələr arasında sağlam həyat tərzinin, hüquqi biliklərin təbliğinə bir töhfə olduğunu və bu istiqamətdə məktəblərdə kütləvi tədbirlərin keçirilməsinin önəmli olduğunu vurğuladı. Dekan narkotik vasitələrin, siqaretin, spirtli içkilərin istifadəsi nəticəsində insan səhhətinə vurulan ölümcül fəsadlar barədə danışdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev çıxışlarında daima bildirir ki, həyata keçirilən siyasətin önündə vətəndaş amili dayanır. Əhalinin sağlamlığının yüksək səviyyədə qorunması da prioritet məsələlərdəndir. Azərbaycanın gələcəyi kimi dəyərləndirilən gənclərimizə diqqət və qayğı isə daha mühüm vəzifə kimi qeyd edilir.  Bu baxımdan narkomaniya ilə mübarizə sağlam cəmiyyətin formalaşması baxımından əsas məqsəd və vəzifələrdəndir. Azərbaycan Respublikasının dövlət siyasətində başlıca vəzifə olan sağlam nəslin formalaşması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər sırasında mühüm istiqamət kimi diqqət yetirilən narkomaniya ilə mübarizə kampaniya xarakterli deyil, davamlı siyasətdir.
Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimləri: İlhamə Şammədova “Siqaret və onun fəsadları”,  Gülnarə Ələkbərli  “Narkomaniyanın acı nəticələri”,  Dilarə Piriyeva “Alkoqolizm və sağlamlıq” mövzularında çıxış edərək bu ümumbəşəri bəlanın gələcək genefondumuza vura biləcəyi zərərdən və onunla mübarizə yolundan danışdılar. Bəşəriyyətin faciəsinə çevrilmiş narkomaniya ilə mübarizə tədbirlərinin səmərəliliyini artırmağın zəruriliyini vurğuladılar.
Tədbirdə SDU TEC-in sədri Şəfa İsayeva zərərli vərdişlərə aid tələbələr tərəfindən elmi məqalələrin hazırlanması barədə məlumat verdi, qeyd etdi ki, bu işdə təkcə dövlət strukturları deyil, cəmiyyətimiz də fəal iştirak etməlidir.

Say no harmful habits
The event was held on the subject " Say no harmful habits!" on April 28 the faculty of Chemistry and biology of Sumgayit State University.
Opening the event dean of the faculty of Chemistry and biology, associate professor Mahal Muradov stressed that the event was a contribution to the promotion of a healthy lifestyle and juridical knowledge among students and the importance of holding mass events in schools. The dean spoke about the fatal consequences of drug, smoking and alcohol use on human health. He noted that the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev always states in his speeches that the civic factor is at the forefront of the policy pursued. Protecting the health of the population at a high level is also a priority. Attention and care for our youth who are valued as the future of Azerbaijan is noted as a more important task. In this regard, the fight against drugs is one of the main goals and objectives in terms of building a healthy society. The struggle against drug addiction is one of the main tasks in the state policy of the Republic of Azerbaijan and is aimed at the formation of a healthy generation is not a campaign,but also consistent policy.
Senior lecturers of the department of Civil Defense, Medical and Physical Training Ilhama Shammadova spoke on "Smoking and its consequences", Gulnara Alakbarli on "Bitter consequences of drug addiction", Dilara Piriyeva on "Alcoholism and health" spoke about the harm of this global problem. They stressed the need to increase the effectiveness of measures to combat drug addiction which has become a tragedy for mankind.
At the event, the chairman of Sumgayit State University SSO Shafa Isayeva informed about the preparation of scientific articles by students on harmful habits, noting that not only government agencies, but also our society should take an active part in this work.