SDU-nun rektoru “Ali təhsildə keyfiyyət təminatı” adlı beynəlxalq forumda iştirak etdi
Mayın 5-də Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) təşkilatçılığı ilə “Ali təhsildə keyfiyyət təminatı” mövzusunda beynəlxalq forumun açılış mərasimi keçirilib.
Beynəlxalq forum ali təhsildə daxili və xarici keyfiyyət təminatı, tədqiqat potensialının inkişafı, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin əmək bazarı ilə əlaqələndirilməsi məsələlərini müzakirə etmək məqsədilə təşkil olunub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən TKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Ülkər Səttarova agentlik tərəfindən keyfiyyət təminatı istiqamətində görülən işlər, əldə edilən nəticələr və gələcək planlar haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan təhsil məkanında Bolonya prosesi çərçivəsində həyata keçirilən islahatlar ali təhsilin keyfiyyətinin artmasına öz töhfəsini verib. Həmçinin nazir qarşıda duran hədəflərdən biri olan Avropa Ali Təhsil Məkanında Keyfiyyətin Təmin olunması üzrə Avropa Standartları və Təlimatlarının (ESG) tətbiqi və Avropa Ali Təhsil Məkanında Keyfiyyətin Təminatı üzrə Assosiasiyaya (ENQA) tamhüquqlu üzvlük, eləcə də qeyd edilən istiqamət üzrə milli agentliklərlə əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə Latviyanın Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin sədri Jolanta Silka, Böyük Britaniyanın Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin direktoru Vicki Stott, Niderland Krallığının Akkreditasiya Təşkilatının direktoru Luut Kroes və Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliklərinin Mərkəzi və Şərqi Avropa Şəbəkəsinin vitse-prezidenti prof. Olgun Çiçek ali təhsildə daxili və xarici keyfiyyət təminatı sisteminin Avropa ali təhsil məkanında keyfiyyət təminatı üzrə standartlar və təlimatlara uyğun təşkil edilməsindən danışıblar. Ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yaxşılaşdırılmasında xarici keyfiyyət təminatının rolundan bəhs ediblər.
İki gün davam edəcək Forumun ilk günündə panel müzakirələr zamanı keyfiyyət təminatı sahəsi üzrə Avropa və dünyanın qabaqcıl beynəlxalq təşkilatlarından olan Türkiyə Respublikasının Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Şurasının (YÖKAK) sədri, Niderland Krallığı və Flandriya Akkreditasiya Təşkilatının (NVAO) direktoru, Qazaxıstan Respublikasının Akkreditasiya və Reytinq üzrə Müstəqil Agentliyinin (IAAR) direktoru, Latviyanın Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (ACA / AIKA) sədri tərəfindən ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yaxşılaşdırılmasında xarici keyfiyyət təminatının rolu, ali təhsil müəssisələrinin tədqiqat potensialının inkişafında xarici keyfiyyət təminatının rolu və digər bu kimi məsələlərə toxunulub və tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.
Beynəlxalq forumda Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru prof. Elxan Hüseynov və Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova iştirak etmişdir.

The rector of SSU took part in the international forum "Quality Assurance in Higher Education"
The opening ceremony of the international forum on "Quality Assurance in Higher Education" was organized by the Agency for Quality Assurance in Education on May 5.
The international forum was organized to discuss issues of internal and external quality assurance in higher education, development of research potential, as well as the connection of higher education institutions with the labor market.
In her opening speech, Ulker Sattarova, chairman of the Board of AQAE informed the participants about the work done by the agency to ensure quality.
Minister of Education Emin Amrullayev noted that the reforms implemented in the Azerbaijani educational space within the Bologna process have contributed to improving the quality of higher education. The Minister also said the implementation of European Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area and full membership in the European Higher Education Area Quality Assurance Association (ENQA), as well as cooperation and exchange of experience with national agencies in this area. stressed the importance of.
The event was attended by Jolanta Silka, chairman of the Latvian Agency for Quality Assurance in Higher Education, Vicki Stott, Director of the Agency for Quality Assurance in Higher Education, Luut Kroes, director of the Accreditation Agency of the Kingdom of the Netherlands and prof. Olgun Cicek spoke about the organization of the internal and external quality assurance system in higher education in accordance with the standards and guidelines for quality assurance in the European higher education space. They spoke about the role of foreign quality assurance in improving the position of higher education institutions in international rankings.
On the first day of the two-day Forum, during panel discussions, the chairman of the Higher Education Quality Assurance Council of the Republic of Turkey, one of the leading international organizations in the field of quality assurance, director of the Accreditation and Rating of the Republic of Kazakhstan director of the Independent Agency ,chairman of the Latvian Agency for Quality Assurance in Higher Education touched upon the role of external quality assurance in improving the position of higher education institutions in international rankings, the role of foreign quality assurance in developing research capacity of higher education institutions. The questions of the participants were answered.
Rector of Sumgayit State University prof. Elkhan Huseynov and Narmin Hasanova head of Quality Assurance Department participated in the forum.