SDU-da Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “Ulu öndər Heydər Əliyev Müstəqil Azərbaycanın qurucusudur” adlı onlayn formatda elmi-praktik  konfrans keçirildi.
Əvvəlcə ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı və ümummilli lider Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolundan, zəngin fəaliyyətindən, xilaskarlıq missiyasından, eyni zamanda Azərbaycan xalqının çətin günlərində göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən danışdı. Qeyd etdi ki, şəxsiyyətlərin gücü, ağlı, cəsarəti, siyasi iradəsi və müdrikliyi mənsub olduğu xalqın, onun yaratdığı dövlətin həyatında əvəzedilməz rola malikdir. Bu şəxsiyyətlər arasında müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, Ulu öndər Heydər Əliyevin özünəməxsus yeri vardır. Azərbaycanın inkişafının təməl prinsiplərinin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirən rektor vurğuladı  ki, istər müstəqillik dövründə, istərsə də Sovet hakimiyyəti illərində Ulu öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin nəticəsidir ki, bu gün Azərbaycan dünyada inkişaf etmiş, təhlükəsiz və etibarlı tərəfdaş dövlət kimi tanınır, dəstəklənir.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Ulu öndər Heydər Əliyev Müstəqil Azərbaycanın qurucusudur” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü ölkəmizdə hər il olduğu kimi böyük ehtiramla qeyd olunur, dahi şəxsiyyətin xalqımız qarşısındakı əvəzsiz xidmətləri əvəzolunmazdır.
Professor Şirxan Səlimov Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində fenomen şəxsiyyət olduğunu vurğulayaraq əlavə etdi ki, Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycan dövlətçiliyi böyük təhlükələrdən xilas oldu, ölkənin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrində əsaslı dönüş yarandı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin qurduğu Azərbaycan bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə beynəlxalq arenada öz sözünü deyir və inkişaf edir. Azərbaycanın əldə etdiyi uğurların əsasında Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti, əzmkarlığı və Ulu öndərin siyasi, mənəvi irsinin layiqincə yaşadılması dayanır.
Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor  Cavanşir Məmmədov “Heydər Əliyev və dünya azərbaycanlıları”, Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin müəllimi Leyla Meybullayeva “Zərifə Əliyeva Azərbaycan xalqının qəlbində daimi yaşayan əbədi varlıqdır”, Mühəndislik fakültəsinin I kurs magistrantı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılı  “Gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsi Heydər Əliyev və İlham Əliyev məktəbindən qaynaqlanır”, Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Lətifə Əhmədova  “Heydər Əliyevin Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında rolu” mövzularında çıxış etdilər. Ulu öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycanın inkişafı və milli dövlətçiliyin gücləndirilməsi istiqamətində misilsiz tarixi xidmətlərindən, böyük xilaskarlıq missiyasından danışdılar.

Scientific-practical conference dedicated to the 99th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held at SSU
An online scientific-practical conference dedicated to the 99th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held entitled "Great Leader Heydar Aliyev is the Founder of Independent Azerbaijan."
First, the memory of national leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute of silence.
Opening the conference, the rector of the university professor Elkhan Huseynov, greeted the participants and spoke about the honorable life of national leader Heydar Aliyev, his rich activities, rescue mission, as well as the unparalleled services rendered by the Azerbaijani people in difficult times. He noted that the strength, intelligence, courage, political will and wisdom of individuals have an irreplaceable role in the life of the nation. Among these personalities the founder of the modern independent Azerbaijani state, National Leader Heydar Aliyev has a special place. The rector said that the basic principles of Azerbaijan's development were laid by the national leader Heydar Aliyev and successfully continued by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and stressed that Azerbaijan is recognized and supported in the world as a developed, secure and reliable partner state.
Professor Shirkhan Salimov head of the department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe made a report on "The great leader Heydar Aliyev is the founder of independent Azerbaijan." He noted that the 99th anniversary of the birth of the founder of the modern Azerbaijani state, world-famous political figure Heydar Aliyev is celebrated in our country with great respect, as every year the invaluable services of the genius to our people are invaluable.
Professor Shirkhan Salimov stressed that the great leader Heydar Aliyev was a phenomenal figure in the history of Azerbaijan with the return of Heydar Aliyev to power, the Azerbaijani statehood was saved from great dangers, the country's socio-political, socio-economic, scientific cultural life and international relations changed. Today, Azerbaijan founded by National Leader Heydar Aliyev develops in the international arena under the leadership of President Ilham Aliyev. The success of Azerbaijan is based on the determination of President Ilham Aliyev and the political and spiritual heritage of the Great Leader.
Head of the department of Process Automation professor Javanshir Mammadov "Heydar Aliyev and World Azerbaijanis", lecturer of Sumgayit State Technical College Leyla Meybullayeva "Zarifa Aliyeva is an eternal living being in the hearts of the Azerbaijani people", 1st course undergraduate of Engineering, chairman of the Student Trade Union Committee Tayfun Hajili “Patriotic education comes from the school of Heydar Aliyev and Ilham Aliyev ", Latifa Ahmadova, a second-year student of the faculty of Philology " The role of Heydar Aliyev in the development of Azerbaijani culture spoke about mentioned topics. " They told about the multifaceted activities of national leader Heydar Aliyev, his unparalleled historical services to the development of Azerbaijan and the strengthening of national statehood and the great rescue mission.