Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Şuşa Qarabağın tacıdır, Zəfərimizin başlanğıcıdır” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 11 May 2022 16:26
SDU-da “Şuşa Qarabağın tacıdır, Zəfərimizin başlanğıcıdır” adlı tədbir keçirildi
Mayın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə  “Şuşa Qarabağın tacıdır, Zəfərimizin başlanğıcıdır” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Akt zalının foyesində Muğam müsabiqəsinin laureatı, müğənni Gülzar Fərəcovanın ifasında “Gözəldir, hər yan gözəl” mahnısını dinlədilər, Şuşanı tərənnüm edən milli mətbəxi, rəsm və sənətkarlıq nümunələrindən təşkil olunmuş sərgiyə baxış keçirdilər.
Müəllim və tələbələrin  iştirakı ilə keçirilən tədbirin rəsmi hissəsi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladı. Daha sonra Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri  giriş sözü ilə açan İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamladı, Şuşanın tarixi və mədəniyyətindən söz açaraq diqqətə çatdırdı ki, ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi  1969-1982-ci illərdə Qarabağa çox böyük diqqət və qayğı göstərmişdir. Hər şeydən əvvəl Qarabağın tarixini, mədəniyyətini, iqtisadi inkişafını mükəmməl bilən Ulu öndər  bu məsələyə çox həssaslıqla yanaşırdı. Heydər Əliyev siyasi kursunu  uğurla davam etdirən, Azərbaycanın milli və dövlətçilik maraqlarını daim üstün tutan Prezident cənab İlham Əliyev qələbəmizin rəmzi olaraq 2022-ci ili “Şuşa İli” elan etmişdir. Şuşa mədəniyyət paytaxtımız olaraq azadlığının ikinci ildönümünü yaşamaqdadır. Bu qüruru bizə yaşatdığı üçün Ali Baş Komandana, Ordumuza təşəkkür edirik!
Dosent Aynurə Yəhyayevanın açılış nitqindən sonra fakültənin II kurs tələbələri:  Fatimə Muradzadə Şuşanın tarixi haqqında ətraflı məlumat verdi, Flora Həmidzadə isə  “Şuşa Bəyannaməsi”ni oxudu.
Daha sonra “Şuşa, sən azadsan!” adlı  videoçarx nümayiş olundu.
İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Elnarə Məmmədova “Şuşanın iqtisadi potenisalı” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. Bildirdi ki, Şuşa kifayət qədər iqtisadi potensiala malikdir. Turizm Şuşanın iqtisadiyyatında xüsusi yer tutur. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaradılacaq yeni iqtisadi dəyər Azərbaycan dövlətinin maliyyə xərclərini dəfələrlə üstələyəcəkdir. Bu ərazilərin bərpası ilə çoxlu sayda yeni iş yerləri açılacaq. Belə ki, yeni infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi vətəndaşlarımızın işlə təminatına müsbət təsir göstərəcək, iqtisadiyyatın inkişafı yeni iş yerlərinin açılmasına zəmin yaradacaq. Müzəffər ordumuzun qələbəsi qeyri-neft sektorunun böyüməsinə, Azərbaycan iqtisadiyyatının daha da çiçəklənməsinə təkan verəcək.
I kurs tələbələrinin ifasında  Şuşaya həsr olunmuş şeirlər səsləndirildi.
Qonaq müğənnilər: Gülzar Fərəcova, Çinarə Məlikzadə və Nurlan Ordubadlı Azərbaycana aid mahnılar ifa etdilər.
Sonra tələbələrin ifasında Xan qızı Xurşidbanu Natəvan, Molla Pənah Vaqif və Pənahəli xanın Şuşa haqqında söhbəti ilə bağlı səhnəcik  nümayiş olundu, müxtəlif  bayatılar səsləndirildi.
Yekun söz olaraq universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək “Şuşa ili” ilə bağlı universitetdə təşkil edilən silsilə tədbirlərdən, sərgi və müsabiqələrdən  söhbət açdı, Şuşanın tarixindən danışdı. Bildirdi ki, təməli 1752-ci ildə Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulan və bu il 270 illiyi qeyd olunacaq Şuşa şəhəri zəngin inkişaf yolu keçib, Azərbaycanın, bütün Cənubi Qafqazın mədəni, ictimai-siyasi həyatında müstəsna rol oynayıb. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2022-ci ili Azərbaycanın qədim şəhəri və mədəniyyət paytaxtına həsr olunan “Şuşa İli” elan etməsi çox mütərəqqi bir addımdır.
Sonda tədbirin təşkilində əməyi keçən hər kəsə minnətdarlığını bildirən rektor belə tədbirlərin yetişməkdə olan gənc nəslə Vətənə məhəbbət və vətənpərvərlik hisslərinin aşılanması istiqamətində mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu vurğuladı.

An event entitled "Shusha is the crown of Karabakh, the beginning of our victory" was held at SSU
An event entitled "Shusha is the crown of Karabakh, the beginning of our victory" was organized by the faculty of Economics and Management of Sumgayit State University on May 11.
First, the participants listened to the song " Everywhere is beautiful" performed by the winner of the Mugam competition, singer Gulzar Farajova in the lobby of the Assembly Hall, viewed an exhibition of national cuisine, paintings and crafts glorifying Shusha.
The official part of the event with the participation of teachers and students began with the sounding of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Then the memory of our martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, dean of the faculty of Economics and Management, associate professor Aynura Yahyayeva greeted the participants, spoke about the history and culture of Shusha, noting that national leader Heydar Aliyev paid great attention and care to Karabakh in 1969-1982 under the leadership of Azerbaijan. First of all, the Great Leader, who knew the history, culture and economic development of Karabakh perfectly, was very sensitive to this issue. President Ilham Aliyev, who successfully continues Heydar Aliyev"s political course has declared 2022 the "Year of Shusha" as a symbol of our victory. Shusha is experiencing the second anniversary of its independence as our cultural capital. We thank the Supreme Commander-in-Chief, our Army, for giving us this pride.
After the opening speech of associate professor Aynura Yahyayeva, second-year student of the faculty Fatima Muradzadeh gave detailed information about the history of Shusha, and Flora Hamidzadeh read the "Shusha Declaration".
Then a video called "Shusha, you are free!" was demonstrated.
Elnara Mammadova, senior lecturer of the department of Economics made a presentation on "The economic potential of Shusha." She said that Shusha has enough economic potential. Tourism has a special place in the economy of Shusha. The new economic value to be created in the liberated territories will exceed the financial costs of the Azerbaijani state. The restoration of these areas will create many new working places. Thus, the implementation of new infrastructure projects will have a positive impact on the employment of our citizens, the development of the economy will create the basis for the creation of new working places. The victory of our victorious army will give impetus to the growth of the non-oil sector and the further prosperity of the Azerbaijani economy.
Poems dedicated to Shusha were performed by first-year students.
Guest singers Gulzar Farajova, Chinara Malikzade and Nurlan Ordubadli sang songs about Azerbaijan.
Then the students performed the conversation of Khan gizi Khurshidbanu Natavan, Molla Panah Vagif and Panahali khan about Shusha.
In conclusion, the rector of the university, professor Elkhan Huseynov spoke about a series of events, exhibitions and competitions organized at the university in connection with the "Year of Shusha". He noted that the city of Shusha founded in 1752 by Karabakh khan Panahali khan and celebrating its 270th anniversary this year has undergone a rich development and played an exceptional role in the cultural, socio-political life of Azerbaijan and the entire South Caucasus. President Ilham Aliyev"s announcement of 2022 as the "Year of Shusha" dedicated to the ancient city and cultural capital of Azerbaijan is a progressive step.
In conclusion, the rector thanked everyone who contributed to the organization of the event, emphasizing the importance of such events in instilling feelings of love and patriotism in the younger generation.