Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Xalq şairi Vahid Əzizlə görüş keçirildi
Mayın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin  təşkilatçılığı ilə Xalq şairi Vahid Əzizlə “Sözün sevgi kölgəsi” adlı görüş keçirildi.
Öncə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov Xalq şairi Vahid Əzizi və qonaqları  qəbul etdi, onları tələbə və müəllim kollektivi adından salamlayaraq universitetdə görməkdən  məmnun olduğunu bildirdi.
Sonra qonaqlar universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdilər. Xalq şairi Vahid Əziz Mərkəzin xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdi.
Görüş Böyük Akt zalında  Muğam müsabiqəsinin laureatı, müğənni Gülzar  Fərəcovanın ifasında  Xalq şairi Vahid Əzizin sözlərinə bəstələnmiş “Bayatılar” musiqisinin sədaları altında başladı.
Tələbələrin ifasında “Mənə yüz il ömür arzulamayın” kompozisiyası böyük  marağa səbəb oldu.
Çıxış üçün söz alan  şair Sumqayıt Dövlət Universitetində olmaqdan məmnunluğunu ifadə etdi, tədbirin təşkil edilməsinə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi və bu görüşün onda xoş təəssürat oyatdığını qeyd etdi. Bildirdi ki, tələbələrlə görüşmək və ünsiyyət qurmaq insana stimul verir. Gənc nəsli cəmiyyətə, gələcəyə daşıyan qüvvə kimi xarakterizə edən şair SDU-nun tələbələrinin dil bilgiləri hesabına ölkəmizin mədəniyyəti və ədəbiyyatının dünyaya çatdırılması prosesinə öz töhfələrini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Daha sonra şair dünya və Azərbaycan ədəbiyyatının inkişaf tarixindən, nəsr və poeziyanın fərqli xüsusiyyətlərindən bəhs etdi, yaradıcılığı və onun baxış bucağı haqqında fikirlərini tələbələrlə bölüşdü.
Görüşdə Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının  müdiri professor Avtandil Məmmədov, professor Rafiq Yusifoğlu və baş müəllim İlahə Vəliyeva çıxış edərək  Xalq şairinin yaradıcılığının müxtəlif məqamlarından söz açdılar, onun Azərbaycan poeziyasında xüsusi yeri və mövqeyi olduğunu vurğuladılar.
Sonra Xalq şairi Vahid Əzizin həyat və yaradıcılığından bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Şairin yaxın dostu Mansur Qədirov, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, bəstəkar‒pianoçu Könül Hüseynova çıxış edərək şairin  həyat və yaradıcılığı, respublika Dövlət mükafatına təqdim edilmiş "Param-parça illər" kitabı haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verdilər. Əslən Qərbi Zəngəzurun Dərələyəz mahalından olan, uşaqlıq və gənclik illərini daim Qarabağ ab-havası duyulan Tərtərdə keçirmiş Vahid Əziz hər zaman qəlbində doğma yurd, Qarabağ həsrətini, ağrı-acısını yaşatmışdır. Şair ötən illər boyu Qarabağla, Zəngəzurla bağlı həm nostalji-nisgilli, həm də nikbinliklə dolu yüzlərlə şeir yazmışdır. Onun son illərdəki poeziyası sanki Milli Ordumuzla birgə güclənmiş, Qələbəyə köklənmişdir. Ali Baş Komandanımız İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi, uğurlu strateji və taktiki tədbirləri ilə çox qısa müddətdə ‒ 44 gün ərzində qazanılmış böyük Vətən Qələbəsinin nəhayətsiz sevincini, döyüşçülərimizin vətənpərvərlik nümunələrini, igidlik, qəhrəmanlıq əzmini, rəşadətini, şəhidlərimizin böyük Vətən sevgisini, ölməzlik ruhunu əks etdirir.
Sonra şair  tələbələrin suallarını cavablandırdı, yaradıcılığı ilə bağlı bir sıra məqamlara aydınlıq gətirdi, öz şeirlərini oxudu.
Görüşdə tələbələr şairin şeirlərinə bəstələnmiş mahnıları ifa etdilər, şeirlərini səsləndirdilər.
Yekun olaraq universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək görüşün əhəmiyyətindən danışdı və bildirdi ki, belə görüşlər ədəbi mühitin inkişafına, gənclərin şeirə, bədii ədəbiyyata marağının artırılmasına, mütaliə mədəniyyətinin yüksəlməsinə, dünyagörüşlərinin əhatəli olmasına və yazıçılarla oxucuların ünsiyyətinin daha da sıxlaşmasına xidmət edir. Vahid Əziz yaradıcılığının  Azərbaycan poeziyasında xüsusi yer tutduğunu qeyd edən rektor görüşün baş tutmasında tələbələrin  daha çox maraqlı olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Vahid Əziz özünəməxsus yaradıcılıq üslubuna, dəst-xətə malik bir qələm sahibidir. Oxucular onun əsərlərini həvəslə, maraqla oxuyurlar. Onun poeziyasında vətənə, xalqa, torpağa bağlılıq, sevgi-məhəbbət, saf, təmiz hisslər üstünlük təşkil edir. O, xüsusilə mahnı yaradıcılığı sahəsində səmərəli fəaliyyət göstərir.

A meeting was held with National poet Vahid Aziz at SSU
On May 17, Sumgayit State University's faculty of Philology organized a meeting with National poet Vahid Aziz entitled "Shadow of the love of word".
First, the rector of SSU, professor Elkhan Huseynov received the National poet Vahid Aziz and guests, greeted them on behalf of students and teachers and expressed his pleasure to see them at the university.
Then, the guests viewed photos and books dedicated to the great leader at the Heydar Aliyev Center of the university, reflecting all periods of the rich life and activity of national leader Heydar Aliyev, including his visits to foreign countries as a President of independent Azerbaijan, meetings with influential statesmen. National poet Vahid Aziz wrote his heartfelt words in the center's memory book.
The meeting began in the Great Assembly Hall to the music of "Bayatilar" composed to the words of Vahid Aziz, performed by the winner of the Mugam competition singer Gulzar Farajova.
The composition "Do not wish me a hundred years" performed by students arouse great interest.
The poet expressed satisfaction with his visit to Sumgayit State University, thanked the university administration for organizing the event and noted that he was impressed by this meeting. He said that meeting and communicating with students gave me a stimulus. The poet expressed sureness that students of SSU will contribute to the process of conveying the culture and literature of our country to the world through language skills. Then the poet spoke about the history of development of world and Azerbaijani literature, different features of prose and poetry, shared his point of view with students.
Professor Avtandil Mammadov head of the department of literature of Azerbaijani and foreign countries, professor Rafig Yusifoglu and senior lecturer Ilaha Valiyeva greeted the guests, spoke about various aspects of the National poet's work emphasizing his special place and position in Azerbaijani poetry.
Then a video was shown about the life and work of Vahid Aziz.
Mansur Gadirov, professor of the Baku Music Academy, composer and pianist Konul Huseynova spoke about the life and work of the poet, the book "Param-parça illər"(Broken pieces years) presented to the Republican State Prize. Originally from the Daralayaz district of Western Zangazur, Vahid Aziz who spent his childhood and youth in Tartar. Over the years the poet has written hundreds of poems about Karabakh and Zangazur both nostalgic and optimistic. His poetry in recent years seemed to be strengthened together with our National Army, rooted in Victory. His recent plays reflect the endless joy of the Great Patriotic Victory achieved in a very short time - 44 days with successful strategic and tactical measures, examples of patriotism, courage, heroic determination, bravery and immortality of our martyrs.
Then the poet answered the students' questions, clarified a number of points related to his work and read his poems.
At the meeting, students sang his songs based on the poet's poems .
In conclusion, the rector of the university, professor Elkhan Huseynov spoke about the importance of the meeting and said that such meetings serve to develop the literary environment, increase youth interest in poetry, fiction, increase reading culture, comprehensive outlook and further communication between writers and readers.He noted that Vahid Aziz's works has a special place in Azerbaijani poetry said the students were interested in the meeting. He noted that Vahid Aziz has a a unique creative style and writing. Readers read his poems with enthusiasm and interest. His poetry is dominated by relation to the motherland, people, land,