SDU-da Ekologiya Gününə həsr olunmuş elmi-praktik vebinar keçirildi
Mayın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə Ekologiya Gününə həsr olunmuş onlayn formatda elmi-praktik vebinar keçirildi.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 23 may 2001-ci il tarixli Fərmanı ilə yaradılmış Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşlarının peşə bayramı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 16 may 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsis edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq, ölkəmizdə hər il 23 may Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Ekologiya kafedrasının əməkdaşları da bu bayramı ənənəvi olaraq hər il qeyd edir.
Qeyd edək ki, SDU-da ekoloji təhsilin inkişaf etdirilməsi üçün müxtəlif ekoloji maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verilir.
Vebinarda AzMİU-nun Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi kafedrasının müdiri, AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, kimya elmləri doktoru İslam Mustafayev, Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin Biofizika və biokimya kafedrasının müdiri, professor Rövşən Xəlilov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 4 saylı Regional idarəsinin rəisi Fərid Piriyev və sektor müdiri Elmar Musayev, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 12 saylı Qarabağ Regional idarəsinin rəisi Vüsal İbrahimli və Sumqayıt Şəhər 1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin əməkdaşları, həmçinin Kimya və biologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, Ekologiya və ekologiya mühəndisliyi ixtisasının magistrant və tələbələri iştirak etdilər.
Vebinarı giriş sözü ilə Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova açaraq iştirakçıları salamladı, ekoloqları peşə bayramları münasibətilə təbrik etdi və ölkəmizdə ekoloji problemlərin həlli istiqamətində görülən işlərdən, dövlətimizin bu sahəyə göstərdiyi qayğıdan, qəbul olunan dövlət proqramlarından, ekologiyanın əhəmiyyətli rolundan danışdı.
Sonra Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin Biofizika və biokimya kafedrasının müdiri professor Rövşən Xəlilov “Canlı sistemlərdə stress zamanı yaranan maqnit xassələri və onların biotibdə tətbiqi “, AMEA-nın müxbir üzvü, kimya elmləri doktoru İslam Mustafayev “Azərbaycanda qlobal ekoloji problemlər”, Elmar Musayev “Sumqayıt şəhərinin ekoloji durumu”, Vüsal İbrahimli “İşğaldan azad olmuş torpaqların reabilitasiyası”, dosent Rəhilə Əhmədova “Ekoloji maarifləndirmədə tədrisin rolu” və Ekologiya kafedrasının baş müəllimi Tünzalə Babayeva “Azad olunmuş ərazilərdə biomüxtəlifliyin bərpa edilməsi” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər.
Çıxışlar təqdimat şəklində iştirakçılara göstərildi və mövzu ilə bağlı maraqlı fikir mübadiləsi aparıldı.

A scientific-practical webinar dedicated to the Ecology Day was held at SSU
On May 20 an online scientific-practical webinar dedicated to "Ecology Day" was held organized by the department of Ecology of the faculty of Chemistry and biology at Sumgayit State University.
The professional holiday of the employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources, established by the Decree of the national leader Heydar Aliyev dated May 23, 2001, was established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated May 16, 2007. In accordance with the order signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, May 23 is celebrated annually in our country as a professional holiday of employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources. Employees of the department of Ecology of Sumgayit State University also traditionally celebrate this professional holiday every year.
We should note that special attention is paid to the implementation of various environmental awareness activities for the development of environmental education at SSU.
The webinar was attended by the head of the department of Emergency Situations and Life Safety of AUAC, head of the laboratory of the Institute of Radiation Problems of ANAS, corresponding member of ANAS, doctor of Chemical sciences Islam Mustafayev, head of the department of Biophysics and Biochemistry of Baku State University, professor Rovshan Khalilov and Farid Piriyev, head of regional Department No. 4 of the Ministry of Natural Resources , Elmar Musayev head of Sector, Vusal Ibrahimli head of Karabakh Regional Department No. 12 of the Ministry of Ecology and Natural Resources and employees of Sumgayit Child and Youth Development Center No. 1, as well as professors and teachers of Chemistry and Biology the staff of undergraduates and students of Ecology and Ecological Engineering.
The webinar was opened by the head of the department of Ecology, associate professor Rahila Ahmadova who greeted the participants, congratulated the ecologists on their professional holiday and spoke about the work done to solve environmental problems in our country, the state"s care in this area, state programs and the important role of ecology.
Then participants spoke about differents topics: Rovshan Khalilov head of the department of Biophysics and Biochemistry faculty of Biology of Baku State University, "Magnetic properties of stress in living systems and their application in biomedicine", corresponding member of ANAS, doctor of Chemical sciences Islam Mustafayev "Global environmental problems in Azerbaijan", Elmar Musayev “Ecological situation of Sumgayit city”,Vusal Ibrahimli “Rehabilitation of liberated lands”, associate professor Rahila Ahmadova, “The role of teaching in environmental education” and Tunzala Babayeva senior lecturer of the department of Ecology, “Restoration of biodiversity in liberated areas”.
The speeches were presented to the participants and there was an interesting exchange of views on the topic.