Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının biznesdə tətbiqi” mövzusunda təlim‒seminar təşkil olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 23 May 2022 13:44
SDU-da “İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının biznesdə tətbiqi” mövzusunda təlim‒seminar təşkil olundu
Mayın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Riyaziyyat fakültəsinin  təşkilatçılığı ilə “İnformasiya -Kommunikasiya Texnologiyalarının biznesdə tətbiqi” mövzusunda seminar təşkil olundu.
İlk olaraq fakültənin dekanı dosent Xalidə Həsənova  çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamladı və  tədbirin əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, müasir dövrdə ölkəmiz hər sahədə sürətli və dinamik inkişaf etməkdədir. İllərlə aparılmış uğurlu siyasətin nəticəsidir ki, bu gün ölkəmizdə  bütün sahələrdə böyük nailiyyətlər əldə edilmişdir. Belə ki, İKT imkanlarının dövlət idarəetmə sistemində tətbiqi ilə bağlı çoxsaylı işlər görülmüş, bu sahə üzrə normativ-hüquqi baza təkmilləşdirilərək ölkəmizin tərəfdaş çıxdığı beynəlxalq müqavilələrə uyğunlaşdırılmış, informasiya cəmiyyətinin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi, elektron hökumətin təşkili nəticəsində İKT sahəsi ən dinamik inkişaf edən sahələrdən birinə çevrilmiş, bu istiqamətdə böyük uğurlar əldə edilmişdir. Əsası Ulu öndər tərəfindən qoyulmuş bu siyasəti uğurla davam etdirən cənab Prezident İlham Əliyev də bu sahəyə xüsusi diqqətlə yanaşır. Bu diqqətin nəticəsidir ki, ölkəmizdə İKT-nin inkişafı ilə bağlı bir sıra mühüm sənədlər qəbul edilmişdir.
Dekan onu da diqqətə çatdırdı ki, İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları ilə bağlı seminar silsilə xarakter daşıyır, fakültənin müəllim və tələbələri tərəfindən İKT-nin son yenilikləri barədə ətraflı məlumat veriləcək.
Daha sonra İnformatika kafedrasının baş müəllimi Aygün Tağıyeva iştirakçılara plan təqdim edərək seminarın işinə başladı.
Riyaziyyat fakültəsinin tələbələri: Nəzrin Xurşudova və Elana Bayramova İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları haqqında təqdimatla çıxış etdilər, iştirakçılar arasında intellektual sorğu apardılar, suallara doğru cavab verən tələbələr mükafatlandırıldı.
Tədbirin ikinci hissəsində “Animatros” şirkətinin nümayəndəsi Kamran Tağıyev, Bakı Ali Neft Məktəbinin müəllimi Elvin Abbaszadə “İKT-nin Biznesdə tətbiqi” mövzusunda ətraflı çıxış etdilər, apardıqları layihələr haqqında  videoçarxlar təqdim etdilər, mövzu ilə bağlı sualları cavablandırdılar.
Tədbirin üçüncü hissəsində 436-cı qrup tələbəsi Rəhim Rəhimli Robotla əyləncəli viktorina  və səhnəcik təqdim etdi.

A training seminar on “Application of Information and Communication Technologies in Business” was held at SSU
On May 23, a seminar on "Application of Information and Communication Technologies in Business" was held by the faculty of Mathematics of Sumgait State University.
First of all, the dean of the faculty, assoc. Dr. Khalida Hasanova greeted the participants and talked about the importance of the event and noted that in modern times our country is developing rapidly and dynamically in all areas. As a result of the successful policy it has pursued for years, great successes have been achieved in every field in our country today. Thus, many studies have been carried out on the implementation of ICT capabilities in the public administration system, the regulatory framework in this area has been improved and adapted with the international agreements. President Ilham Aliyev, who successfully continues this policy established by the Great Leader pays with special attention to this field. As a result of this interest, many important documents related to the development of ICT have been accepted in our country.
Dean also stated that the Information and Communication Technologies seminar is a series of events and noted that faculty teachers and students will give detailed information about the latest innovations in ICT.
Then, head of Informatics department Aygün Tagiyeva started the seminar by presenting the plan to the participants.
Students of Mathematics faculty Nazrin Khurshudova and Elana Bayramova made a presentation on Information and Communication Technologies, conducted an intellectual survey among the participants and the students who answered the questions correctly were rewarded.
In the second part of the event, Animatros representative Kamran Tagiyev and Baku Higher Oil School teacher Elvin Abbaszadeh gave a detailed speech on "ICT Application in Business" presented videos about their projects and answered questions on the subject.
In the third part of the event, 436th group student Rahim Rahimli performed a fun quiz show and a game with Robot.