Universitetimizin müəlliminin kitab təqdimatı keçirildi
Mayın 22-də “Elin Səsi” milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması ictimai birliyi və PELC-in dəstəyi ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi, tərcüməçi-yazar Əli Rzazadənin “Onun hekayəsi” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Təqdimat mərasimində müəllifin qələm yoldaşları, dostları, oxucuları və tələbələri ilə yanaşı, Milli Məclisin deputatı Ceyhun Məmmədov, yazıçı Kənan Hacı, tanınmış telejurnalist Hikmət Yaqubov, yazar Azər Qismət, şairə Gülnarə İsrafil, Nazlı Çələbi, jurnalist Ülkər Piriyeva, SDU-nun Gənc alimlər şurasının sədri dosent Xəyalə Mikayılova və digər şəxslər çıxış etdilər.
Çıxışçılar öz nitqlərində milli-mənəvi dəyərlərin, vətənpərvərlik və dövlətçilik ideyalarının gənc nəsillərə aşılanması və qorunub-saxlanılmasının zəruriliyini vurğulayaraq qeyd etdilər ki, gənclərin milli-mənəvi ruhda yetişməsi üçün belə kitabların yazılması olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
“Onun hekayəsi” kitabı gənclərin milli-mənəvi dəyərlər əsasında formalaşmasında, eləcə də gənclər arasında mənəvi-psixoloji hazırlığın daha da yüksəldilməsində vacib rol oynayacaq.
Çıxışlar həmçinin qeyd etdilər ki, yetişməkdə olan nəsillərə vətənpərvərlik hisslərinin aşılanması qələm adamlarının da qarşısında duran ən vacib vəzifələrdən biri olmalıdır. Ona görə də məhz bu cür bədii nümunələr toplusunun gənclərin şəxsiyyət kimi formalaşmasında rolu danılmazdır. Kitabda Vətən müharibəsində canından keçən şəhidlərimizə həsr olunmuş bədii nümunələr, eləcə də vətənpərvərlik və dövlətçilik mövzusunda yer almış şeir və hekayələr təqdim olundu.
Qeyd olundu ki, oxucular bu kitabda hekayəyə çevrilmiş insan taleləri, müasir insan və cəmiyyət haqqında səliqəli düşüncələrin qələmə alındığı esselər və könül söhbətləri sayılacaq şeirlər ilə tanış olacaqlar.
Məlumat üçün bildirək  ki,  “Onun hekayəsi” Əli Rzazadənin sayca yeddinci kitabıdır.
Bundan öncə müəllifin “Yağış”, “Səmaya qayıdan yazı”, “Sonsuz” romanları, “Mənəvi dəyərlər və ətraf mühitin mühafizəsi”, “Nurdan zərrələr” adlı əsərləri işıq üzü görüb.
Əli Rzazadənin ilk dəfə ərəb dilində çap olunmuş “Xocalıya ədalət” əsəri də bir sıra ərəb ölkələrində oxuculara təqdim edilib.
Xatırladaq ki, Əli Rzazadə 1981-ci il may ayının 23-də Masallı rayonunun Viləş kəndində (keçmiş Kalinovka) anadan olub. O, Şərq dilləri (ərəb və fars) üzrə mütəxəssisdir. Ə.Rzazadə hazırda pedaqoji fəaliyyətini Sumqayıt Dövlət Universitetində davam etdirir.
Bu gün dəyərli həmkarımızın doğum günüdür. Onu ürəkdən təbrik edir, yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

The book presentation of the teacher of our university was held
On May 22, with the support of the "Voice of the Nation" public union for the protection of national and moral values and PELC a presentation of the book "His Story" was held by translator-author Ali Rzazadeh, senior lecturer at the department of Azerbaijani Language and its teaching methods at Sumgayit State University.
These people participated in the presentation ceremony: MP Jeyhun Mammadov, writer Kanan Haji, well-known TV journalist Hikmet Yagubov, writer Azer Gismet, poetess Gulnara Israfil, Nazli Chalabi, journalist Ulker Piriyeva, the chairman of SSU Young Scientists Council associate professor Khayala Mikayilova, author's pen mates, friends, readers ,students and others .
In their speeches, the speakers stressed the need to inculcate and preserve national and spiritual values, ideas of patriotism and statehood in the younger generation, noting that the writing of such books is very important for the development of young people in the national-moral spirit.
The book "His Story" will play an important role in the formation of young people on the basis of national and moral values, as well as in further improving the spiritual and psychological training of young people.
The speakers also noted that instilling patriotism in the younger generation should be one of the most important tasks facing writers. Therefore, the role of such a collection of works of art in the formation of young people as individuals is undeniable. The book presents artistic examples dedicated to our martyrs who died in the Great Patriotic War, as well as poems and stories on the theme of patriotism and statehood.
We note that in this book readers will get acquainted with the stories of human destinies, essays about modern man and society and poems that will be considered heart-to-heart conversations.
"His Story" is the seventh book by Ali Rzazade.
Earlier, the author's novels "Rain", "Writing Back to Heaven", "Infinite", "Moral values and environmental protection", "Particles from light" were published.
Ali Rzazadeh's book "Justice for Khojaly" first published in Arabic was also presented to readers in a number of Arab countries.
We should note that Ali Rzazadeh was born on May 23, 1981 in Vilash village (former Kalinovka) of Masalli region. He is an expert in oriental languages (Arabic and Persian). A.Rzazadeh currently continues his pedagogical activity at Sumgayit State University.
Today is the birthday of our dear colleague. We sincerely congratulate him and wish him creative success!