SDU-da “Sosial şəbəkələrdə ünsiyyət mədəniyyəti” mövzusunda  tədbir keçirildi
Mayın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Tarix və coğrafiya fakültəsində Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasının tələblərinə uyğun olaraq, “Sosial şəbəkələrdə ünsiyyət mədəniyyəti” mövzusunda  tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə professor Adil Bəxşəliyev açaraq bildirdi ki, günümüzdə sosial şəbəkələr aktual məsələlər sırasındadır. Müasir dövrdə internet istifadəçilərinin mütləq əksəriyyətinin həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmiş sosial şəbəkələr təkcə rahat ünsiyyət, tanışlıq, gündəlik həyata aid məlumatların və şəkillərin paylaşımı platforması deyil, həm də ictimai-siyasi təsir və idarəetmə aləti, qarşıdurma və informasiya müharibəsi meydanıdır. Hər kəs sosial şəbəkədən yararlanır. Şəbəkədən istifadə müsbət və ya mənfi yönümlü ola bilər. Şəbəkənin inkişafı informasiya bolluğuna, ünsiyyət prosesinin daha optimal və rahat olmasına şərait yaradır.
Dekan onu da vurğuladı ki, sosial şəbəkələrdə ünsiyyət mədəniyyəti təkcə tələbələrə deyil, xüsusilə də gələcəkdə pedaqogika, maarifçilik, jurnalistika və digər sosialyönümlü sahələrdə çalışacaq gənclərə, eləcə də şəbəkələrə xəbər, məlumat mənbəyi kimi yanaşan media nümayəndələrinə aşılanmalıdır. İnformasiya cəmiyyətində ünsiyyət mədəniyyətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan sosial şəbəkələrdən istifadə mədəniyyətinin təşəkkül tapması və inkişafında cəmiyyətin hər bir üzvü öz səylərini əsirgəməməlidir.
Filologiya fakültəsinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kəmalə Salamovanın “Sosial şəbəkələrin gənclərdə yaratdığı təsirlər”, Fəlsəfə, politologiya və sosiologiya kafedrasının dosenti Cavid Məmiyevin   “Sosial qarşılıqlı formalaşmada internetin rolu”, kafedranın  əməkdaşı Nərgiz Yusifovanın   “Onlayn ödənişlər və kiber təhlükəsizlik” və digər aktual mövzularda məruzələri dinlənildi. Bildirildi ki, internet və sosial media gənclərin həyatında mühüm rol oynayır, ünsiyyət və asudə vaxtkeçirmə vasitəsi kimi çıxış edir. Sosial şəbəkələrdə uzun müddət qalmaq çox vaxt gəncləri şəxsiyyətin hərtərəfli inkişafı üçün zəruri olan real ünsiyyətdən yayındırır. Baxmayaraq ki, gənclərin əksəriyyəti hələ də virtual ünsiyyətdən daha çox real ünsiyyətə üstünlük verirlər.
Sonra mövzu ətrafında müzakirə aparıldı, müxtəlif fikirlər səsləndirildi. Real həyatda olduğu kimi, virtual aləmdə də ədəb qaydalarının, dilimizin normalarının qorunmasının üstünlüyü vurğulandı.
Sonra sosial şəbəkələrin insanların gündəlik həyatlarına təsiri, onun müsbət və mənfi tərəflərini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Qeyd edək ki, tədbir  “ON1000” Tələbə Gənclər Təşkilatlarının dəstək proqramı çərçivəsində keçirilib. “ON1000” Tələbə Gənclər Təşkilatlarının dəstək proqramı, Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) təşkilatçılığı ilə “ON1000” Tələbə Gənclər Təşkilatlarının təhsil müəssisəsidaxili fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması, institusional baza və koordinasiyalı fəaliyyətin formalaşdırılmasına dəstək proqramıdır.

An event on "Culture of communication in social networks" was held at SSU
On May 23, in accordance with the requirements of the State Strategy for the development of education in the Republic of Azerbaijan, an event was held on "Culture of communication in social networks" organized by the Student Youth Organization of Sumgayit State University at the faculty of History and geography.
Professor Adil Bakhshaliyev opened the event with an introductory speech and said that social networks are among the most pressing issues today. Social networks, which have become an integral part of the lives of the absolute majority of Internet users in modern times, are not only a platform for convenient communication, dating, sharing information and pictures related to daily life, but also a social and political influence and management tool, a field of conflict and information warfare. Everyone benefits from social networking. Network usage can be positive or negative. The development of the network creates conditions for the abundance of information, making the communication process more optimal and convenient.
The dean also emphasized that the culture of communication on social networks should be inculcated not only to students, but especially to young people who will work in pedagogy, education, journalism and other socially oriented fields in the future, as well as to media representatives who treat networks as a source of news and information. Each member of the society should spare no effort in the formation and development of the culture of using social networks, which is a part of the culture of communication in the information society.
"The effects of social networks on young people" by Kamala Salamova, associate professor of the department of Pedagogy and psychology of the faculty of Philology, Javid Mamiyev, associate professor of the department of Philosophy, political science and sociology, "The role of the Internet in social interaction formation", Nargiz Yusifova, an employee of the department on "Online payments and cyber security" and other relevant topics were listened to. It was reported that the Internet and social media play an important role in the lives of young people, as a means of communication and leisure. Staying on social networks for a long time often distracts young people from real communication, which is necessary for the comprehensive development of the personality. Although most of the young people still prefer real communication over virtual communication.
Then a discussion was held related to the topic, various opinions were voiced. As in real life, the importance of protecting the rules of etiquette and the norms of our language in the virtual world was emphasized.
Then a video showing the positive and negative aspects of social networks on people's daily lives was shown.
We should note that the event was held within the support program of "ON1000" Student Youth Organizations.