Əsas səhifə | Xəbərlər | Bioloqlar Şirvan Milli Parkında oldular
Mayın 22-də Kimya və biologiya fakültəsinin 338, 334, 333-cü qrup tələbələri Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimləri: Aysel Ağayeva və Xanəhməd Həsənovun rəhbərliyi ilə Şirvan Milli Parkında oldular. Ekskursiyanın məqsədi tələbələri beynəlxalq Biomüxtəliflik Günü ilə bağlı parkın zəngin florası və faunası ilə tanış etməkdən ibarət idi.
Qeyd edək ki, bioloji müxtəliflik  yer üzərində bütün canlıların: mikroorqanizm, bitki və heyvanların müxtəlifliyi deməkdir. 1992-ci ildə Keniyanın Nayrobi şəhərində planetimizin bioloji irsinin mühafizəsi məqsədilə Bioloji Müxtəliflik haqqında Konvensiya qəbul olunmuşdur. 2000-ci il dekabrın 20-də BMT-nin Baş Assambleyası 22 may tarixini Bioloji müxtəliflik üzrə Konvensiyanın qəbul olunması, həmçinin Beynəlxalq Bioloji Müxtəliflik Günü elan etmişdir. Elə həmin ildən Azərbaycan Respublikası Konvensiyaya qoşulmuşdur. Konvensiyanın təməl prinsiplərinə uyğun olaraq, respublika ərazisində bioloji müxtəlifliyin qorunması ilə bağlı bir sıra tədbirlər həyata keçirilir. Son illərdə xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin mövcud şəbəkəsi genişləndirilmiş, yeni milli parklar, dövlət təbiət qoruqları yaradılmış, xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində mühafizə rejimi gücləndirilmiş, bu sahədə hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsi və mövcud qanunvericiliyin beynəlxalq hüquq normalarına uyğunlaşdırılması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülmüşdür. Məhz bu səbəbdən müəllimlər tələbələri Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günündə respublikamızda xüsususi mühafizə olunan ərazilərdən biri olan Şirvan Milli Parkı ilə tanış etdilər.
Şirvan Milli Parkı respublika ərazisində yaradılmış ilk milli park olub, Ulu öndər Heydər Əliyevin Sərəncamı ilə 5 iyul 2003-cü ildən  fəaliyyətdədir.  On milli parkdan biri olan Şirvan Milli Parkı Kür-Araz ovalığında ‒ Qaradağ, Salyan və Neftçala  rayonları ərazisində yerləşib, 54 374,5 ha sahəni əhatə edir. Milli Parkın direktor müavini Seymur müəllim SDU-dan gələn nümayəndə heyətini qəbul edərək onlara parkın flora və faunası, həmçinin “Qırmızı kitab”a daxil olan növləri haqqında  məlumat verdi. Daha sonra tələbələr bələdçi müşayiətilə  parkla tanış oldular, durbinlə ceyran sürülərini, su-bataqlıq quşlarını müşahidə etdilər. Tələbələr quşların miqrasiya yollarında yerləşən Qızılqaz gölündə su quşlarının qidalanmalarını izlədilər. Kimya və biologiya fakültəsinin tələbələrinin 22 May ‒ Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günü ilə bağlı Şirvan Milli Parkına ekskursiyası maraqlı anlarla hələ uzun müddət tələbələrin yaddaşlarında qalacaqdır.

Yerləşdirilmə tarixi : 23 May 2022 15:49
333, 334, 338th group students of the faculty of  Chemistry and biology , lecturers of the department of Biology and its teaching methods were on May 22 under the leadership of Aysel Agayeva and Khanahmad Hasanov in the Shirvan National Park. The purpose of the excursion  is to acquaint students with the rich flora and fauna of the park on the occasion of International Biodiversity Day.
We note that biological diversity means the diversity of all living things on earth - microorganisms, plants and animals. In 1992, the Convention on Biological Diversity was adopted in Nairobi, Kenya to protect the planet's biological heritage. On December 20, 2000, General Assembly of  the UN organization   declared May 22 the adoption of the Convention on Biological Diversity, as well as the International day for Biological Diversity. That the  same year, the Republic of Azerbaijan acceded to the Convention. In accordance with the basic principles of the Convention, a number of measures are taken to protect biological diversity in the territory of the Republic. In recent years, the existing network of specially protected natural areas has been expanded, new national parks, state nature reserves have been established, the protection regime in specially protected natural areas has been strengthened, appropriate measures have been taken to strengthen the legal framework and  existing legislation  compliance  with international law. That is why the teachers introduced the students  Shirvan National Park, one of the specially protected areas in the country, on the International Biodiversity Day.
Shirvan National Park was the first national park established in the country and has been operating since July 5, 2003 by the order of National Leader Heydar Aliyev. Shirvan National Park, one of the ten national parks is located in the Kur-Araz lowland - Garadagh, Salyan and Neftchala districts and covers an area of ​​54,374.5 hectares. Deputy director of the National Park  Mr.Seymur  received the delegation from SSU and informed them about the flora and fauna of the park, as well as the species included in the "Red Book". Then the students got acquainted with the park accompanied by a guide, observed flocks of gazelles and waterfowl with  binoculars. The students watched the feeding of waterfowl in the Golden goose Lake. May 22 - Excursion of students of the faculty of Chemistry and biology to Shirvan National Park on the occasion of the International Day for Biodiversity will remain in the memory of students for a long time.