SDU-nun Filologiya fakültəsində “Salam, Şuşa!” adlı tədbir keçirildi
Mayın 19-da  Filologiya fakültəsinin  Xarici dillər kafedrasının təşəbbüsü ilə ingilis və rus dillərində “Salam Şuşa!” adlı tədbir keçirildi.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Himni ilə başladı. Daha sonra Vətən  torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarını fəda etmiş bütün şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad  edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə  kafedra müdiri professor Nigar İsgəndərova açaraq iştirakçıları salamladı, bu tədbirin keçirilməsinin məqsəd və məramını diqqətə çatdırdı. 2020-ci ilin sentyabrında başlayan 44 günlük Vətən müharibəsinin tariximizin ən şanlı səhifələrindən biri olduğunu xatırladan Nigar xanım Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun böyük qəhrəmanlıq və şücaət göstərərək ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdiyini vurğuladı.
2020-ci il noyabrın 8-də Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tarixi xəbəri açıqladı: Qarabağın incisi Şuşa işğaldan azad edildi. Hamı deyirdi ki, Şuşanı almaq   mümkün olmayacaq. Lakin igid, cəsur və yenilməz döyüşçülərimiz mümkün olmayanı mümkün etdi. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin siyasi cəsarəti, diplomatik və hərbi səriştəsi nəticəsində bizim 44günlük haqq mübarizəmiz qələbə ilə başa çatdı. Bu Zəfər döyüşündə Azərbaycan xalqı bütün dünyaya bir daha sübut elədi ki,  böyük zəfərlər xalqın, onun ordusunun və Müzəffər Komandanının birgə səyi nəticəsində həyata keçirilə bilər.
Tədbirdə Filologiya fakültəsinin Xarici dil müəllimliyi, Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimliyi ixtisaslarından olan tələbələrlə yanaşı, Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya mühəndisliyi ixtisasında təhsil alan tələbələr və eləcə də  musiqi kollecinin tələbələri yaxından iştirak etdilər. Onların hazırladıqları Xan qızı Xurşidbanu Natəvanla  Aleksandr Dümanın söhbəti və "Məclisi-üns" ədəbi-mədəni mühiti ilə bağlı səhnəcik  hamının üzündə xoş bir təəssürat oyatdı.

Home | News | An event called “Hello Shusha!” was held at the faculty of Philology of SSU
On May 19, at the initiative of the department of  Foreign Languages of the faculty of Philology an event called "Hello Shusha!" was held  in English and Russian.
The event began with the Anthem of the Republic of Azerbaijan. Memory of all the martyrs  was commemorated   with a minute of silence who sacrificed their lives for the freedom of our homeland.
The event was opened by the head of the department, professor Nigar Isgandarova  greeted the participants and noted the purpose  of the event. Recalling that the 44-day Patriotic War  which began in September 2020 is one of the most glorious pages in our history, Ms. Nigar stressed that under the leadership of President Ilham Aliyev, the brave Azerbaijani army has shown great heroism and courage to restore our territorial integrity.
On November 8, 2020, the President of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev announced the historic news: Shusha, the pearl of Karabakh, was liberated from occupation. Everyone said that it would not be possible to take Shusha. But our brave, courageous and invincible warriors made the impossible possible. As a result of the political courage, diplomatic and military skills of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, our 44-day war ended  with a victory. In this battle of Victory, the people of Azerbaijan once again proved to the whole world that great victories can be achieved through the joint efforts of the people, their army.
The event was attended by students  of  foreign language teaching, Azerbaijani language and literature teaching  of the faculty of Philology, students of  Ecological engineering at the faculty of Chemistry and biology, as well as students of the  college of music. The conversation between the Khan's daughter Khurshidbanu Natavan and Alexander Duma and  the scene about the literary and cultural environment "Majlisi-uns" made a good impression on everyone.