Kimya və biologiya fakültəsində “Fakültənin intellektləri” adlı bilik yarışı keçirildi
Mayın 23-də Kimya və biologiya fakültəsində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə dəstəyi ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyinə həsr olunmuş “Fakültənin intellektləri” adlı bilik yarışı keçirildi.
Bilik yarışını fakültənin dekan müavini Sabir Ələkbərov açaraq, yarışın keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, bu bilik yarışının keçirilməsində məqsəd Azərbaycanda gənclər siyasətinin önəmli istiqamətlərindən biri olan intellektual hərəkatın inkişafı, gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkili, ali təhsil ocağının intellektual potensialının gücləndirilməsidir. Tələbələrarası rəqabətliliyin artırılması, fakültədəki aktiv tələbələri daha  yaxından tanımaq, müxtəlif yarışlara həmin tələbələri yönləndirərək universiteti və fakültəni təmsil etməkdə bu yarışın da mühüm əhəmiyyəti olacaq.
İki  mərhələdən ibarət olan yarış fərqli formatlarda keçirildi. Birinci mərhələdə 20 nəfər könüllü tələbənin iştirakı ilə yazılı formatda test sualları cavablandırıldı, 16 sual isə şifahi olaraq səsləndirildi. İkinci mərhələdə əvvəlki mərhələdə iştirak edən tələbələr arasından seçilən ilk  8 nəfər turnirdə iştirak etdi. Onların arasından qaliblər müəyyənləşdirildi.
Sonda “Fakültənin intellektləri” layihəsi çərçivəsində yarışda iştirak edən 5 nəfər tələbə diplom və sertifikatla mükafatlandırıldılar.

The knowledge competition "Intellects of the faculty" was held at the faculty of Chemistry and biology
On May 23, a knowledge competition "Intellects of the faculty" dedicated to the 60th anniversary of Sumgayit State University was held by the faculty of Chemistry and biology with the joint support of the Student Trade Union Committee and the Student Youth Organization.
Deputy dean of the faculty Sabir Alakbarov opened the knowledge competition and spoke about the importance of the competition. He noted that the purpose of this knowledge competition is the development of the intellectual movement, which is one of the important directions of youth policy in Azerbaijan, the effective organization of leisure time of youth, strengthening the intellectual potential of higher education. This competition will be important in increasing the competitiveness of students, getting to know the active students of the faculty, guiding them in various competitions and representing the university and faculty.
The competition, which consisted of two stages was held in different formats. In the first stage, test questions were answered in writing format with the participation of 20 volunteer students and 16 questions were voiced orally. In the second round, the first 8 students selected from the previous round took part in the competition. Winners were determined among them.
At the end, 5 students who participated in the competition within the "Intellects of the faculty" project were awarded diplomas and certificates.