SDU-da prokurorluq orqanlarının nümayəndələri ilə görüş keçirildi
Mayın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycan Respublikasında prokurorluq orqanlarının fəaliyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi.
Böyük Akt zalında baş tutan görüşdə Sumqayıt şəhərinin prokuroru Müqəddəs Sultanov, prokurorun böyük köməkçiləri: Elviz Salayev, Ramiz Ağazadə və universitetin müəllim-tələbə heyəti iştirak etdi.
Öncə rektor professor Elxan Hüseynov və Sumqayıt şəhərinin prokuroru Müqəddəs Sultanov ümummilli lider Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Prokuror Müqəddəs Sultanov Ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdi. Mərkəzin xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı və güc strukturlarının SDU-da tələbələrlə görüşünü yüksək qiymətləndirdi. Bildirdi ki, insan hüquq və azadlıqlarının təmini müasir dünyada demokratik inkişafın ayrılmaz hissəsinə, bəşəriyyətin mənəvi-hüquqi və siyasi ideyalarının ali təzahürünə çevrilməklə, vətəndaş cəmiyyətinin yetkinliyinin başlıca meyarı sayılır. Hər bir dövlətin müstəqilliyini şərtləndirən, onu əbədiləşdirən amillər müəyyən dərəcədə qanunçuluğun təminindən, məhkəmə-hüquq islahatlarının həyata keçirilməsi keyfiyyətindən və ədalət mühakiməsinin beynəlxalq tələblərə tam uyğunlaşdırılmasından asılıdır. Belə ki, ictimai-siyasi həyatın bütün sahələri üzrə dövlətin hüquqi bazasının möhkəm təməllər üzərində qurulması, ictimai ədalət prinsiplərinə ciddi şəkildə riayət olunması sabitliyin, vətəndaş həmrəyliyinin və dinamik iqtisadi inkişafın ən başlıca təminatlarından biridir. Rektor onu da vurğuladı ki, bu gün Ulu öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu məhkəmə-hüquq islahatları onun layiqli davamçısı – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən inamla davam etdirilir.
Rektorun çıxışından sonra Sumqayıt şəhərinin prokuroru Müqəddəs Sultanov professor-müəllim və tələbə heyətini salamladı, Azərbaycan prokurorluğunun yaranması və inkişafı yolundan danışdı. Bildirdi ki, öz dövlət müstəqilliyini bərpa etmiş Azərbaycan Respublikası Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və mükəmməl idarəçilik təcrübəsi sayəsində müasir dünyanın sürətlə inkişaf edən dövlətlərindən birinə çevrilmişdir. Prokuror Müqəddəs Sultanov onu da vurğuladı ki, mürəkkəb bir inkişaf yolu keçən Azərbaycanın milli prokurorluq orqanları yalnız ölkəmiz öz dövlət müstəqilliyini qazandıqdan sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi ilə həyata keçirilən möhtəşəm və hərtərəfli islahatlar nəticəsində tamamilə yenidən quruldu, normal fəaliyyəti üçün mütərəqqi normativ-hüquqi bazası, demokratik məzmunlu fəaliyyət prinsipləri və iş metodları olan sivil təsisata çevrildi.
Prokuror Müqəddəs Sultanov üzünü gənclərə tutaraq bildirdi ki, hazırda Azərbaycan gəncliyi ölkəmizdə aparılan davamlı islahatların əsas kadr bazası kimi çıxış edir. Dövlət rəhbəri gəncləri müxtəlif yüksək dövlət vəzifələrinə irəli çəkir, onlara böyük etimad göstərir. Gənclərin simasında idarəetmə sistemi zamanın çağırışlarına uyğun dəyişir, ölkə həyatına mütərəqqi meyillər daxil olur. Azərbaycan gəncliyi öz bilik və bacarıqları ilə ölkəmizdə aparılan inkişaf proseslərinə töhfə verir.
Sonda Sumqayıt şəhərinin prokuroru Müqəddəs Sultanov professor-müəllim və tələbə heyətini maraqlandıran sualları cavablandırdı.

A meeting with representatives of the prosecutor's offices was held at SSU
An event on "Activities of the prosecutor's office in the Republic of Azerbaijan" was held on May 24 at Sumgayit State University.
The meeting which took place in the Great Assembly Hall was attended by the prosecutor of Sumgayit Muqaddas Sultanov, senior assistants of the prosecutor Elviz Salayev, Ramiz Agazade and the lecturers-students of the university.
First, the rector, professor Elkhan Huseynov and the prosecutor of Sumgayit Muqaddas Sultanov laid flowers at the bust of national leader Heydar Aliyev in the lobby of the university.
Prosecutor Muqaddas Sultanov looked at photos and books dedicated to national leader Heydar Aliyev's rich life and activity, including his visits to foreign countries as President of independent Azerbaijan, meetings with influential statesmen at the Heydar Aliyev Center named after the great leader. He noted his heartfelt words in the center's memory book.
The event was opened by the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, greeted the participants and praised the meeting of law enforcement agencies with students at SSU. He noted that the protection of human rights and freedoms in the modern world is an integral part of democratic development, the highest manifestation of the moral, legal and political ideas of mankind is the main criterion for the maturity of civil society. The factors that determine and maintain the independence of each state depend to some extent on the rule of law, the quality of judicial reform and the full compliance of justice with international requirements.The establishment of the legal framework of the state in all spheres of socio-political life ,strict adherence to it is one of the main guarantees of stability, civil solidarity and dynamic economic development. The rector also stressed that today the judicial and legal reforms founded by the great leader Heydar Aliyev are being continued with confidence by his worthy successor - President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
After the rector's speech, the prosecutor of Sumgayit Muqaddas Sultanov greeted the lecturers and students spoke about the establishment and development of the Azerbaijani prosecutor's offices. He noted that the Republic of Azerbaijan which has restored its independence, has become one of the fastest growing countries in the modern world due to the political foresight and excellent management experience of National Leader Heydar Aliyev. Prosecutor Muqaddas Sultanov also stressed that the national prosecutor's office of Azerbaijan which has undergone a complex development was completely reorganized only after our country gained independence, as a result of grand and comprehensive reforms implemented by national leader Heydar Aliyev.
Prosecutor Muqaddas Sultanov turned his face to the youth and said that currently the Azerbaijani youth is the main personnel base for the ongoing reforms in our country. The head of state promotes young people to various high government positions and shows great confidence in them. The system of governance in the example of young people is changing in accordance with the challenges of the time, progressive trends are entering the life of the country. Azerbaijani youth with their knowledge and skills contribute to the development processes in our country.