SDU ilə KOBİA arasında tanışlıq görüşü keçirildi
Mayın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) ilə SDU arasında tanışlıq görüşü keçirildi.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edilməsi, tələbələrin biznes bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviq olunması, yeni biznes təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, tələbələrin KOBİA tərəfindən biznes təlimlərinə cəlb olunması, onlara mentorluq dəstəyinin göstərilməsi, biznes sahəsində uğur əldə etmiş müəssisələrə təlim və təcrübə səfərlərinin təşkili, KOBİA xətti ilə tələbələrin istehsalat təcrübələrinə cəlb edilməsi və gələcəkdə işlə təmin olunmalarına dəstək, SDU-da KOBİA tərəfindən Biznes İnkubasiya Mərkəzi yaxud istehsal və ya xidmət tipli klinikanın yaradılmasından ibarətdir.
Qeyd edək ki, mayın 11-də İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları: fakültənin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri Qalib Hüseynov və baş müəllimi Səxavət Məmmədova KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Natiq Həsənovla görüşmüş və gələcək inkişaf istiqamətləri barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparmışlar. Görüşün nəticəsi kimi ilkin olaraq KOBİA-nın yerli qurumunun əməkdaşlarının SDU-ya infoturunun təşkil olunması qərara alınmışdır ki, bugünkü görüş də həmin məqsədə xidmət edir.
Tədbirdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək gənclər arasında sahibkarlıq düşüncə tərzinin stimullaşdırılması üçün birgə görüşlərin, maarifləndirici tədbirlərin, təlimlərin və proqramların həyata keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri Qalib Hüseynov “Müasir dövrdə respublikamızda sosial-iqtisadi inkişafın təmin edilməsində dövlət proqramları”, həmin kafedranın baş müəllimi, həmçinin tədbirin təşkilatçısı Səxavət Məmmədova “Elmi yeniliklərin biznesə inteqrasiyası” mövzusunda çıxış etdilər.
KOBİA-nın Abşeron regional nümayəndəliyinin koordinatoru Elmar Rzayev, Abşeron KOB dostu Etibar Əliyev çıxışları zamanı gənclərin dünyagörüşünün genişləndirilməsi, bilik və bacarıqlarının artırılması, gənc mütəxəssis və tələbələrin sahibkarlığa və biznes mühitinə qoşulması imkanları haqqında məlumat verdilər.
Görüşdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Menecment ixtisasının məzunu İntiqam Məmmədov və Sumqayıt Dövlət Universitetinin Menecment ixtisası üzrə magistrantı Ceyhun Hüseynzadə “PsixoSən” layihəsi haqqında məlumat verdilər. Onların təqdim etdikləri platforma KOBİA tərəfindən dəstəklənir. Müəlliflər təqdim edilən layihənin məqsədinin yalnız təhsilli, peşəkar mütəxəssisləri ön plana çıxartmaq, bu istiqamətdə Azərbaycan üzrə bir keyfiyyət nişanı yaratmaq olduğunu bildirdilər.

Home | News | An introductory meeting was held between SSU and KOBIA
An introductory meeting between the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) and SSU was held on May 24 at Sumgayit State University.
The purpose of the event is to identify areas for future cooperation, develop students' business skills, promote entrepreneurship, support new business initiatives, involve students in business trainings by KOBIA, provide them with mentoring support, organize training and internships for successful businesses. Involvement of students in internships and future employment through KOBIA consists of the establishment of a Business Incubation Center or a production or service type clinic by KOBIA at SSU.
We should  note that on May 11, employees of the faculty of Economics and Management: dean of the faculty, associate professor Aynura Yahyayeva, head of the department of Business Organization and Management Galib Huseynov and senior lecturer Sakhavat Mammadova met with Natig Hasanov, first deputy chairman of the Board of SMBDA. As a result of the meeting, it was initially decided to organize an info-tour of the employees of the local branch of SMBDA to SSU and today's meeting also serves this purpose.
Speaking at the event, the dean of the faculty of Economics and Management, associate professor Aynura Yahyayeva spoke about the importance of joint meetings, awareness-raising events, trainings and programs to stimulate entrepreneurial thinking among young people.
Galib Huseynov, head of the department of Business Organization and Management spoke on "State programs to ensure socio-economic development in our country in modern times", Sakhavat Mammadova, senior lecturer of the department, as well as the organizer of the event on "Integration of scientific innovations into business."
Elmar Rzayev, coordinator of the Absheron Regional Office of SMBDA, Etibar Aliyev, friend of the Absheron SME, spoke about the opportunities to expand the worldview of young people, increase their knowledge and skills, young professionals and students to join the entrepreneurship and business environment.
Intigam Mammadov, a graduate of the Azerbaijan State University of Economics, and Jeyhun Huseynzadeh, a master's degree in management from Sumgayit State University, spoke about the PsychoSen project. The platform they provide is supported by KOBIA. The authors stated that the purpose of the project is to bring only educated, professional specialists to the forefront, to create a quality mark in Azerbaijan in this direction.