Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da akademik Ziyad Səmədzadənin beşcildliyinin təqdimatı keçirildi
Mayın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində akademik Ziyad Səmədzadənin bu günlərdə işıq üzü görən “Azərbaycan iqtisadiyyatı 100 ildə" beşcildliyinin təqdimatı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq tədbir iştirakçılarına universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı, “Azərbaycan iqtisadiyyatı 100 ildə" beşcildliyinin işıq üzü görməsi münasibətilə akademik Ziyad Səmədzadəni təbrik etdi, yeni nəşrin əhəmiyyətindən və özəlliklərindən söz açdı. Bildirdi ki, uzun illər iqtisadiyyat sahəsində sanballı araşdırmalar aparan, özünəməxsus tədqiqatçılıq məharəti ilə seçilən görkəmli alim, akademik Ziyad Səmədzadə öz yaradıcılığı ilə iqtisad elmində yeni səhifələr açmışdır. Çoxsaylı elmi əsərlərinə əbədi ömür bəxş etmiş, cəmiyyətdə böyük nüfuz qazanmış, ictimai həyatdakı fəallığı ilə xalqın sevimlisinə çevrilmiş Ziyad Səmədzadə elmin ən uca mərtəbələrini fəth etmişdir.
Akademikin bu günlərdə işıq üzü görən “Azərbaycan iqtisadiyyatı 100 ildə” adlı beşcildliyi  ölkənin 100 illik tarixi inkişaf yolunun iqtisadi tərəfinə işıq salır. Azərbaycan iqtisadiyyatına və iqtisadi tarixinə dair sanballı tədqiqatların müəllifi olan akademik Ziyad Səmədzadənin çoxillik elmi yaradıcılığının növbəti bəhrəsi olan bu topluda Azərbaycan iqtisadiyyatının 100 ildə keçdiyi yol elmi cəhətdən geniş təhlil edilir. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, iqtisadi beşcildlik Azərbaycanın sovet dövrü və müstəqillik tarixinin öyrənilməsi, araşdırılması və təbliği baxımından böyük maraq doğuracaq.
Tədbirdə çıxış edən akademik Ziyad Səmədzadə iştirakçıları salamladı, kitabın ərsəyə gəlməsindən, apardığı tədqiqat işlərindən danışdı. Bildirdi ki, beşcildliyinin ərsəyə gəlməsində əsas məqsəd Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin 1997-ci il yanvarın 17-də AMEA-nın akademikləri və müxbir üzvləri ilə görüşündə müstəqillik illərində Azərbaycanın inkişaf tarixinin yazılması ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlər, təklif və tövsiyyələr olub. Çoxcildliyin strukturu, məqsəd və vəzifələri müəyyən edilərkən Ulu öndər Heydər Əliyevin XX əsrin başa çatması ilə əlaqədar Azərbaycan xalqına tarixi müraciəti, ötən əsrin 70-ci illərində respublika iqtisadiyyatının yeni inkişaf mərhələsinə keçilməsini şərtləndirən kompleks amillər, eləcə də Prezident İlham Əliyevin dövlətimizin iqtisadi təhlükəsizliyinin, milli maraqlarının qorunması, iqtisadiyyatın strukturunun şaxələndirilməsi, tarazlı inkişafın, ərzaq təhlükəsizliyinin, iqtisadi inkişafla demoqrafik inkişaf arasında qarşılıqlı əlaqə və asılılığın təmin edilməsi barədə taleyüklü əhəmiyyət kəsb edən baxışları, tövsiyələri, qarşıya qoyduğu məqsəd və vəzifələr ən vacib metodoloji baza kimi götürülüb.
Tədbirdə çıxış edən İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyev, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev və digər natiqlər “Azərbaycan iqtisadiyyatı 100 ildə” beşcildliyinin işıq üzü görməsi münasibətilə müəllifi təbrik edib, kitabı müasir Azərbaycan iqtisad elminin mühüm nailiyyətlərindən biri kimi qiymətləndirdilər.

Home | News | The presentation of the five-volume book of academician Ziyad Samadzadeh was held at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 25 May 2022 15:58
The presentation of the five-volume book of academician Ziyad Samadzadeh was held at SSU
On May 25 a presentation of the recently published five-volume book "  Azerbaijan economy  in 100 years" was held  by academician Ziyad Samadzade.
Opening the event vice-rector for Science and Innovations of Sumgayit State University professor Ramazan Mammadov greeted  on the behalf of the rector of the university professor Elkhan Huseynov, congratulated academician Ziyad Samadzade on the publication of the five-volume "Azerbaijan  economy in 100 years" academician Ziyad Samadzadeh,spoke about the importance of the publication  and its features. A prominent scientist who has been conducting research in the field of economics for many years and distinguished by his unique research skills, opened new pages in economics with his creative work. Ziyad Samadzadeh, who became the favorite of the people conquered the highest levels of science.
The academician's recent five-volume "Azerbaijan  economy in 100 years" sheds light on the economic side of the country's 100-year history. This collection  which is the next publication of many years of scientific work of academician Ziyad Samadzadeh, the author of extensive research on the economy and economic history of Azerbaijan provides a comprehensive scientific analysis of the path of the Azerbaijani economy in 100 years. The Vice-rector also noted that the five-volume economic book will be of great interest in terms of studying, researching and promoting the Soviet period and the history of Azerbaijan's independence.
Speaking at the event, academician Ziyad Samadzadeh greeted the participants, spoke about the publication of the book and his research work. He noted that the main purpose of the five-volume book was the ideas, proposals and recommendations voiced by our great leader Heydar Aliyev at a meeting with academicians and corresponding members of ANAS on January 17, 1997 written  the history of Azerbaijan's development during the years of independence. While defining the structure, goals and objectives of the multi-volume, the historical address of the great leader Heydar Aliyev to the people of Azerbaijan on the end of the XX century, the complex factors that led to the transition to a new stage of economic development in the 70s, as well as protection of economic security and national interests of President Ilham Aliyev land national interests the views, recommendations, goals and objectives, which are crucial for the protection of the economy, diversification of the structure of the economy, ensuring balanced development, food security, the relationship and interdependence between economic development and demographic development have been taken for methodological basis.
The dean of the faculty of Economics and Management, associate professor Aynura Yahyayeva, professor of the department of World Economy and Marketing Shafa Aliyev, head of the department of Business Organization and Management, associate professor Galib Huseynov, head of the department of Finance and Accounting, associate professor Logman Abdullayev and other speakers congratulated the author on his publication and praised the book as one of the important achievements of modern Azerbaijan economics.