Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İKT-yə əlçatanlıq sahəsində rəqəmsal bacarıqlar“ adlı seminar təşkil olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 26 May 2022 17:00
SDU-da “İKT-yə əlçatanlıq sahəsində rəqəmsal bacarıqlar“ adlı seminar təşkil olundu
Mayın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “İKT-yə əlçatanlıq sahəsində rəqəmsal bacarıqlar“ adlı seminar təşkil olundu.
Seminarı fakültə dekanı dosent  Ulduz Ağayev açaraq iştrakçıları salamladı və  XX əsrin sonlarından başlayaraq müasirləşən, qloballaşan dünyada informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişaf  etdirilməsinin hər bir ölkədə prioritet istiqamətlərdən birinə çevrildiyini, müasirləşən dünyanın bir hissəsi sayılan Azərbaycanda da bu gün informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından geniş istifadə edildiyini söylədi. Qeyd etdi ki,  2003-cü il fevral ayının 17-də Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən imzalanmış "Azərbaycan Respublikasının inkişafı naminə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları üzrə Milli Strategiya (2003‒2012-ci illər)" ölkəmizdə bu sahənin sürətli inkişafına güclü təkan verdi. Bildirdi ki, son illərdə təhsil sahəsində aparılan islahatlar, yeniliklər rəqabətli, müasir səriştə və bacarıqlara malik təhsilalanların, dövrün mövcud çağırışlarına adekvat cavab verən  mütəxəssislərin hazırlanmasında   əhəmiyyətli faktora çevrilir. Bu baxımdan bəhs olunan hədəflərə çatmaq üçün “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” çərçivəsində İKT-yə əlçatanlıq sahəsində rəqəmsal bacarıqlar” adlı  seminarın əhəmiyyəti  danılmazdır. Dekan onu da qeyd etdi ki, ölkəmizdə digər sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsinin də informasiyalaşdırılması sürətli inkişaf dövrünü yaşayır. Prezident cənab İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədində əsas istiqamətlərdən biri də məhz dünyada artan rəqabətə hazır olmaq üçün yüksək rəqabətli insan kapitalının formalaşdırılmasıdır. Bunun üçün isə XXI əsrin tələblərinə uyğun müasir təhsil və innovasiyaları təşviq edən münbit şərait əsas şərtlərdir.
İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri  professor Aqil Hüseynov çıxış edərək bildirdi ki, bu gün dünyamızı müasir texnologiyalar olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil. Yaşından, təhsilindən asılı olmayaraq, cəmiyyətin hər bir üzvü üçün İnternet resursları və informasiya texnologiyaları vasitələri  insanlar üçün əlçatandır və onlardan asanlıqla istifadə edilir. Ölkəmiz   müasir informasiya texnologiyalarından aktiv şəkildə istifadə edən ölkələr sırasındadır. Azərbaycan Respublikası özünün ən yüksək inkişafını həm ölkədaxili, həm də beynəlxalq  aləmdə layiqincə göstərir. Bunun ən böyük nümunəsi İkinci Qarabağ müharibəsidir. Müharibə  dönəmində hər bir Azərbaycan vətəndaşı istər ön, istər arxa cəbhədə öz dəstəyini göstərdi.
İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının dosenti Şəlalə Cəfərova “Müasir informasiya texnologiyaları və virtual dünya” mövzusunda çıxış edərək bildirdi ki, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişaf etdirilməsi zərurəti indiki qloballaşma dövründə daha çox hiss olunur və bu texnologiyaların sürətlə inkişafı və yayılması bəşəriyyətin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradır.

Home | News | A seminar called "Digital skills in the field of ICT accessibility" was organized at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 26 May 2022 17:00
A seminar called "Digital skills in the field of ICT accessibility" was organized at SSU
On May 26, a seminar called "Digital skills in the field of ICT accessibility" was organized by the faculty of Engineering of Sumgayit State University.
Dean of the faculty Ulduz Agayev opened the seminar, greeted the participants and said that since the end of the 20th century, the development of information and communication technologies has become one of the priority directions in the modernized ,globalized world, and information and communication technologies are widely used in Azerbaijan. He noted that the "National Strategy on Information and Communication Technologies for the Development of the Republic of Azerbaijan (2003-2012)" signed by the great leader Heydar Aliyev on February 17, 2003 stimulated  to the  development of this field in our country. He said that the reforms and innovations carried out in the field of education in recent years become an important factor in training students with competitive, modern competence and skills, specialists who adequately respond to the current challenges of the time. From this point of view, the importance of the seminar "Digital skills in the field of ICT accessibility within the framework of the State Strategy for the development of education in the Republic of Azerbaijan" is undeniable. The dean also noted that in our country, as in other fields, the informatization of the education field is experiencing a period of rapid development.  One of the main directions in the document "Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic development" signed by President  Ilham Aliyev is the formation of highly competitive human capital.
Professor Agil Huseynov  head of the department of information technologies and programming  made a speech and said that today it is impossible to imagine our world without modern technologies. Internet resources and information technology tools are accessible to people and they are easily used for every member of society, regardless of age and education. Our country is among the countries that actively use modern information technologies. The Republic of Azerbaijan shows its highest development both domestically and internationally. The biggest example of this is the Second Karabakh war. During the war, every citizen of Azerbaijan showed his support either on the front or the rear.
Shalala Jafarova, associate professor of the department of information technologies and programming, speaking on the topic "Modern information technologies and the virtual world" said that the need to develop Information and Communication Technologies is more felt in the current globalization period, and the rapid development and spread of these technologies creates wide opportunities for the development of humanity.