SDU-nun nümayəndə heyəti “Qaz. Neft. Texnologiya” adlı 30-cu beynəlxalq yubiley sərgisində
Mayın 24-də Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının birgə fəaliyyəti çərçivəsində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin və “Qazprom” ASC-nin təşkilatçılığı ilə baş tutan “Qaz. Neft. Texnologiya”: Rusiyanın neft-qaz kimya sənayesində ən böyük ixtisaslaşmış tədbiri” beynəlxalq sərgisi öz işinə başladı. Dörd gün davam edən sərgi çərçivəsində “Qazprom” və ali təhsil müəssisələrinin qarşılıqlı fəaliyyətinin perspektivlərinə həsr olunmuş dəyirmi masanın təşkil olunması da planlaşdırılmışdır.
Dəyirmi masa neft-qaz-kimya sənayesi üçün idxalı əvəz edən texnologiyaların inkişafı, karbon yükünün azaldılması və qaz istehsalında rəqəmsal üsulların tətbiqi mövzularına həsr olunmuşdur.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Qafar Atayevin rəhbərliyi altında Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədov, Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov və Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayevdən ibarət nümayəndə heyəti təmsil etdi.
Mayın 25-də sərginin Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru Oleq Baulininin moderatorluğu ilə baş tutan “Ali təhsil müəssisələrinin peşəkar kadrların hazırlanması işində inteqrativ yanaşmalar ‒ 2030: perspektivlər, planlar və həll yolları” bölməsində prorektor Qafar Atayev məruzə ilə çıxış etdi.
Prorektor ilk olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının həmsədri professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdıraraq, Assosiasiyanın fəaliyyəti çərçivəsində universitetimizdə və respublikanın digər universitetlərində istifadə etmək üçün təklif olunan OİLEDU neft-qaz təhsil platforması, eləcə də kimya texnologiyası istiqaməti üzrə magistrantlar arasında yekun buraxılış işləri müsabiqəsinin keçirilməsi təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirdi və sözügedən platformanın ali təhsil müəssisələri üçün yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında əhəmiyyətli rolu olduğunu və bu platformanın Assosiasiyanın üzvü olan universitetlər tərəfindən tətbiqinin öyrənilməsini təklif etdi.

SSU delegation at the 30th international anniversary exhibition "Gas.Oil. Technology"
On May 24, the international exhibition "Gas.Oil.Technology" the largest specialized event in the Russian petrochemical industry was held organized by the Ufa State Oil Technical University and Gazprom PJSC within the joint activities of the Russian-Azerbaijani University Association. It is planned to organize a round table on the prospects of interaction between Gazprom and higher education institutions as part of the four-day exhibition.
The round table focused on the development of import-substituting technologies for the petrochemical industry, reducing carbon emissions and the application of digital methods in gas production.
Sumgayit State University was represented at the event by a delegation led by vice-rector for International relations Gafar Atayev, vice-rector for General Affairs Asad Mammadov, dean of the faculty of Chemistry and biology, associate professor Mahal Muradov and head of the department of Petrochemistry and Chemical Engineering, professor Akbar Agayev.
On May 25, vice-rector Gafar Atayev made a report in the section "Integrative approaches in the training of professional staff of higher education institutions-2030: prospects, plans and solutions" moderated by the rector of the Ufa State Oil Technical University Oleg Baulin.
The vice-rector first conveyed the greetings of the rector of Sumgayit State University, Co-Chair of the Russian-Azerbaijani University Association, professor Elkhan Huseynov. He praised the initiative to hold a graduation competition for undergraduates in the field of chemical technology proposed the OILEDU oil gas education platform plays an important role in training high-quality staff for higher education institutions and that the application of this platform by member universities of the Association should be studied.