Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyev Müstəqil Azərbaycanın banisidir” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 May 2022 14:52
SDU-nun Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyev Müstəqil Azərbaycanın banisidir” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyev Müstəqil Azərbaycanın banisidir” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə 28 May ‒ Müstəqillik Günü ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirildi.
Daha sonra tədbiri giriş nitqi ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tariximizin şanlı səhifələrindən biri olan 28 May ‒ Müstəqillik Günü münasibətilə tədbir iştirakçılarını və bütün xalqımızı təbrik edərək, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından, az vaxt ərzində süquta uğramasının səbəblərindən danışdı, müstəqilliyin bərpası və qorunub-saxlanılması istiqamətində, azadlıq mücadiləsi yolunda baş vermiş hadisələrdən bəhs etdi.
Qeyd etdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulması xalqımızın həyatında yeni bir mərhələnin başlanğıcı oldu. Avropanın demokratik dəyərləri ilə Şərq mədəniyyətinin xüsusiyyətlərini özündə birləşdirən, yarandığı dövr üçün inqilabi sayılan bir-çox ünsürləri özündə ehtiva edən dövlət nümunəsi olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti xalqımızın milli və siyasi şüurunun, yüksək mədəniyyətinin nəticəsi idi. Müstəqil Azərbaycan Cümhuriyyətinin ömrü uzun olmasa da, qısa bir müddət ‒ 23 ay ərzində çox böyük işlər gördü. Bu qısa dövrdə Dövlət Bayrağı, Dövlət Himni və Gerbi, Azərbaycan vətəndaşlığı təsis edildi, Milli Ordu yaradıldı. Həmin dövr üçün olduqca mütərəqqi sayılan müddəaları özündə əks etdirən çoxsaylı qanunlar qəbul edildi. Demokratik hüquq və azadlıqların, etnik və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, bütün vətəndaşların bərabər hüquqlarının tanınması, hətta bir çox Avropa ölkəsindən daha əvvəl qadınlara seçki hüququnun verilməsi, Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edilməsi, təhsil və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət göstərilməsi və həyata keçirilmiş digər işlər həmin dövr üçün atılmış böyük addımlar idi.
Təəssüflər olsun ki, AXC  iki yaşına dolmadan bolşeviklərin hücumuna məruz qalaraq müvəqqəti olaraq devrildi. Həmin dövrdə mürəkkəb siyasi şəraitdə yaranmış dövləti qoruyub-saxlamaq mümkün olmadı. Cümhuriyyət çox az müddət mövcud olsa da, Azərbaycan xalqının milli-vətənpərvərlik ruhunun, azadlıq, müstəqillik arzusunun alovlanmasına təkan verdi.  Bundan sonra ilk dəfə olaraq rəsmi qaydada üçrəngli bayrağı Ulu öndər Heydər Əliyev Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin sessiyasında rəsmi Dövlət Bayrağı kimi qaldırdı. Bununla da, müstəqilliyə gedən yolun əsası qoyuldu. Sovet İttifaqı mövcud olduğu bir vəziyyətdə belə cəsarətli addımın atılması Ulu öndərin xalqına, dövlətinə nə qədər bağlı olduğunu, bu yolda nə qədər cəsarətli, dönməz olduğunu bir daha göstərdi. Bu gün isə qürurla bildiririk ki, müstəqil və müasir Azərbaycan özünün uğurlu inkişaf yolunda qətiyyətlə və inamla addımlayır. Azərbaycanın dövlətçilik ənənələrinin qorunub-saxlanması və inkişaf etdirilməsi Prezident İlham Əliyevin fəaliyyətinin başlıca istiqamətlərindəndir.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi   kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Müstəqilliyimizin keçdiyi tarixi yol”, kafedranın dosenti, Karyera Mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin daxili siyasəti”, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev  “Heydər Əliyev və iqtisadi inkişafımız”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi İlahə Vəliyeva “Müstəqil Azərbaycanın inkişaf etdirilməsində İlham Əliyevin rolu”, Kimya və biologiya fakültəsinin  III kurs tələbəsi Anar Güllərli “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin xarici siyasəti və tarixdə yeri” mövzularında məruzə edərək Azərbaycan tarixinin şərəfli səhifəsi olan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasından ətraflı bəhs etdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycan dövləti öz tarixində çoxsaylı qəhrəmanlıq salnamələri yazıb. Bu tarixi hadisələr içərisində müsəlman Şərqində ilk demokratik Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Məruzəçilər  Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasını vacib edən səbəblər, eləcə də mövcud olduğu 23 ay ərzində əldə olunan uğurlardan danışdılar, bu tarixin heç bir zaman unudulmayacağını və qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daim yad ediləcəyini, gələcək nəsillərə çatdırılacağını diqqətə çatdırdılar. Müasir, müstəqil Azərbaycan dövlətinin Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğunu, dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə özünün ən qüdrətli dövrünü yaşadığını vurğuladılar və  xalqımızı bu əlamətdar tarixi hadisə münasibətilə təbrik etdilər.

An online scientific-practical conference was held at the Heydar Aliyev School of SSU about "Heydar Aliyev is the founder of independent Azerbaijan"
On May 27, an online scientific-practical conference was held at the Heydar Aliyev School of the Sumgayit State University under the Heydar Aliyev Center about "Heydar Aliyev is the founder of independent Azerbaijan".
First, a video on May 28 - "Independence Day" was shown.
The rector of the university professor Elkhan Huseynov congratulated the participants and all our people on the occasion of one of the glorious pages of our history, May 28 - "Independence Day" and spoke about the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic. He spoke about the events that took place in the struggle for freedom.
He noted that the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic was the beginning of a new stage in the life of our people. The Azerbaijan Democratic Republic which is an example of a state that combines the democratic values of Europe with the features of Eastern culture and contains many elements that were considered revolutionary for its time was the result of the national and political consciousness and high culture of our people. Although the life of the independent Republic of Azerbaijan was not long, it did a great job in a short period of time - 23 months. In this short period, the national flag, anthem,emblem ,Azerbaijani citizenship were established, and the national army was created. Numerous laws were passed during that period, including provisions that were considered very progressive. Recognition of democratic rights and freedoms, equal rights of all citizens, regardless of ethnicity or religion, and even the right of women to vote in many European countries, the proclamation of the Azerbaijani language as the state language, special attention to the development of education , culture and other activities.
Unfortunately, under the age of two, ADR was temporarily overthrown by the Bolsheviks. At that time, it was impossible to preserve the state created in difficult political conditions. Although the republic has existed for a very short time, it has ignited the national-patriotic spirit of the Azerbaijani people, the desire for freedom and independence. After that, for the first time, the great leader Heydar Aliyev officially raised the tricolor flag as the official state flag at the session of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic. This laid the foundation for the path to independence. Taking such a courageous step in the current situation of the Soviet Union once again showed how much the Great Leader was attached to the people and the state, how courageous and irreversible he is on this path. Today we proudly state that independent and modern Azerbaijan is developing. Preservation and development of the traditions of statehood in Azerbaijan is one of the main activities of President Ilham Aliyev.
The speakers made various reports on the different topics such as: head of the department of History of Azerbaijan and Eastern Europe, professor Shirkhan Salimov "Historical path of our independence", associate professor, head of the Career Center Amirkhan Isayev "Domestic Policy of the Azerbaijan Democratic Republic", head of the department of Finance and Accounting, associate professor Logman Abdullayev” Heydar Aliyev and our economic development ”, Ilaha Valiyeva, a teacher of the department of Azerbaijani and foreign countries literature “ The role of Ilham Aliyev in the development of independent Azerbaijan ”Anar Gullerli, 3rd year student of the faculty of Chemistry and biology “Foreign policy of the Azerbaijan Democratic Republic and its place in history”. They spoke in detail about the establishment of the republic. They said that the Azerbaijani state has written many heroic chronicles in its history. Among these historical events, the establishment of the first democratic People"s Republic in the Muslim East is of particular importance. They stated it would be passed on to future generations, stressed that the modern, independent Azerbaijani state is the successor of the People"s Republic, lives its most powerful period under the leadership of President Ilham Aliyev, and congratulated our people on this significant historical event.