Tələbəmiz “Ayrılmadı könül candan!” hekayə və esse müsabiqəsində mükafatlandırılıb
Mayın 25-də Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin “Şuşa İli” çərçivəsində ali təhsil müəssisələrinin filologiya və jurnalistika fakültələrinin tələbələri arasında elan etdiyi “Ayrılmadı könül candan!” hekayə və esse müsabiqəsinin yekun tədbiri keçirildi.
Tədbirdə çıxış edən Monitorinq Mərkəzinin direktoru professor Sevinc Əliyeva hekayə, esse müsabiqələrinin filologiya və jurnalistika fakültələrinin tələbələri arasında keçirilməsinin gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsi ilə yanaşı, onların Azərbaycan dilinin zənginliklərindən faydalanmaqla öz bilik, bacarıqlarını və yaradıcılıq qabiliyyətlərini nümayiş etdirməsi baxımından da xüsusi əhəmiyyətli olduğunu bildirib. Müsabiqə qaliblərini və iştirakçıları təbrik edən Sevinc Əliyeva onlara gələcəkdə Azərbaycan dilinin saflığının, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması istiqamətində tövsiyələrini çatdıraraq uğurlar arzuladı.
Sonra hekayə və esse müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırıldı.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə təqdim olunmuş 53 esse və yazıdan 10 yazının müəllifi qalib seçilərək mükafatlandırılıb. Universitetimizi bu müsabiqədə Filologiya fakültəsinin I kurs, 942 saylı qrup tələbəsi Rəvanə Kərimova “Qarabağ Azərbaycanın musiqi beşiyidir” adlı hekayə ilə təmsil edib. Onun essesi ilk onluğa daxil edilərək ən yaxşı esse heyakəyələr arasında yer alıb.
Sumqayıt Dövlət Universiteti gənc nəslin vətənpərvərlik və azərbaycançılıq ideologiyası ruhunda tərbiyə edilməsi, milli kimliyimiz olan Azərbaycan dilinə sevginin tələbələrə aşılanması, dövlət dilinin tədrisi və təbliğindəki xidmətlərinə görə Monitorinq Mərkəzinin xüsusi təşəkkürnaməsinə layiq görülüb.

Our student was awarded "The heart was not separated from the soul!"( “Ayrılmadı könül candan!”) in the story and essay competition
On May 25, the Monitoring Center under the State Language Commission of the Republic of Azerbaijan within the framework of the "Year of Shusha" announced among the students of philology and journalism faculties of higher education institutions the final event of the story and essay competition was held "The heart was not separated from the soul!".
Speaking at the event, professor Sevinj Aliyeva, director of the Monitoring Center said that holding story and essay competitions among students of philology and journalism faculties is especially important in educating young people in the spirit of patriotism, as well as demonstrating their knowledge, skills and creative abilities. Congratulating the winners and participants of the competition, Sevinj Aliyeva conveyed her recommendations on the protection of the purity of the Azerbaijani language, our national and spiritual values in the future and wished them success.
The winners of the story and essay competition were awarded.
We should note that from 53 essays and writing submitted to the competition 10 authors were selected as the winner and awarded. Ravana Karimova, a first-year student of the faculty of Philology, group 942 represented our university in this competition with the story "Karabakh is the cradle of Azerbaijani music." Her essay was included in the top ten and was among the best essays.
Sumgayit State University was awarded a special letter of gratitude by the Monitoring Center for its services in educating the young generation in the spirit of patriotism and Azerbaijani ideology, instilling in students love for the Azerbaijani language, which is our national identity.