Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Manisa Celal Bayar Universiteti arasında memorandum imzalandı
Mayın 27-də Türkiyənin Manisa Celal Bayar Universitetinin nümayəndə heyəti rektor prof. Dr. Ahmet Ataçın rəhbərliyi ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
Əvvəlcə rektor professor Elxan Hüseynov Türkiyənin Manisa Celal Bayar Universitetinin rektoru prof. Dr. Ahmet Ataçın ilə görüşdü qonaqları universitetdə görməkdən məmnun olduğunu bildirdi və dəyirmi masa ətrafında keçən görüşdə elmin, təhsilin inkişafına dair birgə fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüş zamanı rektor əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etdi, qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan, ölkəmizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olan Azərbaycan–Türkiyə əlaqələrinin strateji səviyyədə olduğunu, təhsil sahəsində də əlaqələrin gələcək inkişafında maraqlı olduğunu xüsusi vurğuladı. Bildirdi ki, tarixi dostluq, qarşılıqlı etimad, səmimi münasibətlər, yüksəksəviyyəli əməkdaşlıq əsasında qurulan Azərbaycan‒Türkiyə əlaqələri daim möhkəmlənməkdədir. Xalqlarımızın eyni soy-kökə, dilə, dinə, mədəniyyətə və bir çox digər qarşılıqlı bağlara malik olması bu iki ölkəni həmişə bir-birinə doğma edib, sevincli, kədərli günlərdə də biri digərinin yanında olub. Ulu öndər Heydər Əliyevin “bir millət, iki dövlət” olaraq xarakterizə etdiyi Azərbaycan‒Türkiyə dövlətləri arasındakı münasibətlər bu gün hər iki ölkə rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən düzgün, məqsədyönlü siyasətin məntiqi nəticəsi olaraq daha yüksək səviyyəyə çatmaqda, bir sıra sahələr üzrə isə keyfiyyətcə yeni müstəviyə keçməkdədir. Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələrin belə səviyyədə inkişafı təkcə bu dövlətlərin yox, həm də regionun ümumi tərəqqisinə, sabitliyin bərqərar olmasına mühüm töhfələr verir. Eyni zamanda türk dünyasının daha sıx şəkildə bir araya gəlməsini bugün şərtləndirən ən mühüm amillərdən biri də məhz Azərbaycan və Türkiyənin münasibətlərinin inkişafından keçir. Rektor onu da qeyd etdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın möhtəşəm tarixi qələbə qazanaraq öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsində qardaş Türkiyənin güclü mənəvi və siyasi dəstəyinin rolu danılmazdır. Bu gün həm Azərbaycan, həm də Türkiyə bir-birinin yanında olmaqla-qətiyyətli dəstək ifadə etməklə, ən yüksək səviyyədə olan münasibətləri uğurla inkişaf etdirirlər.
Sonra rektor rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri, buradakı təhsil, tədris prosesi və əldə olunan nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, SDU beynəlxalq proqramlar çərçivəsində qardaş Türkiyə universitetləri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Manisa Celal Bayar Universiteti arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın iki tərəf üçün faydalı olacağını bildirdi, imzalanacaq memorandumun iki ali təhsil müəssisəsi arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə əlverişli şərait yaradacağını və elmi layihələrin həyata keçirilməsinə stimul verəcəyini qeyd etdi.
Manisa Celal Bayar Universitetinin rektoru Prof. Dr. Ahmet Ataç səmimi qarşılanmaya və imzalanacaq memoranduma görə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, universitetlər arasında imzalanacaq əməkdaşlıq memorandumu münasibətlərin genişlənməsi ilə yanaşı, elmin və təhsilin inkişafına böyük təkan verəcək.
Daha sonra universitetin Kiçik akt zalında professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti adından rektor professor Elxan Hüseynov, Manisa Celal Bayar Universiteti adından isə rektor Prof. Dr. Ahmet Ataç arasında memorandum imzalandı.
Qeyd edək ki, memorandumun predmeti tərəflər arasında təhsil və elm sahəsində ikitərəfli maraq kəsb edən əməkdaşlığın qurulması, tərəflərin təcrübə və imkanlarına əsaslanaraq universitetlərarası əlaqələrin genişləndirilməsi, möhkəmləndirilməsi və inkişaf etdirilməsidir.
Sonra Manisa Celal Bayar Universitetinin nümayəndə heyəti universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzində oldular. Mərkəzin müdiri Təranə Namazova qonaqlara mərkəzin yaranması, fəaliyyəti, ümummilli liderin həyatı haqqında ətraflı məlumat verdi və onlara universitet haqqında geniş informasiyanı əks etdirən bukletlər və hədiyyələr təqdim etdi.
Məlumat üçün bildirək ki, Manisa Celal Bayar Universiteti 1992-ci ildə yaradılmışdır. Universitetdə Tibb, İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik, Ədəbiyyat, İdman, Biznes, İlahiyyat, Diş həkimliyi, İncəsənət və memarlıq və digər fakültələr fəaliyyət göstərir.
MCBU Avropa Universitetləri Birliyi, Avropa Erasmus Koordinatorları Birliyinin aktiv üzvüdür. Azərbaycan da daxil olmaqla, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan universitetlərlə əməkdaşlıq müqavilələri mövcuddur.

A memorandum was signed between Sumgayit State University and Manisa Celal Bayar University
On May 27, the delegation of Manisa Celal Bayar University of Turkey were at Sumgayit State University under the leadership of rector prof. Dr.Ahmet Atach .
First, the rector, professor Elkhan Huseynov met with the rector of Manisa Jalal Bayar University of Turkey prof. Dr. Ahmet Atach and expressed his pleasure to see the guests at the university. During the round table they exchanged views on the development of science and education.
During the meeting, the rector expressed satisfaction with the expansion of cooperation, emphasizing the strategic level of Azerbaijan-Turkey relations based on the principles of mutual respect and good neighborliness, one of the priorities of our country's foreign policy, and the interest in further development of relations in education. He noted that the Azerbaijani-Turkish relations established on the basis of historical friendship, mutual trust, sincere relations and high-level cooperation are constantly strengthening. The fact that our peoples have the same ancestry, language, religion, culture and many other ties have always made these two countries native to each other. Today, the relations between Azerbaijan and Turkey chararacterized by national leader Heydar Aliyev as "one nation, two states" are reaching a higher level as a logical consequence of the right, purposeful policy pursued by the leaders of both countries, and in a number of areas are moving to a qualitatively new level.The development of relations between Azerbaijan and Turkey at this level makes an important contribution not only to these countries, but also to the overall progress and stability of the region. At the same time, one of the most important factors in bringing the Turkic world closer together today is the development of relations between Azerbaijan and Turkey. The rector also noted that the role of strong moral and political support of brotherly Turkey in the restoration of Azerbaijan's territorial integrity with the great historical victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War is undeniable.
Giving detailed information about the activities, international relations, education, teaching process and achievements of the university the rector said that SSU closely cooperates with Turkish universities within international programs. He noted that the cooperation between Sumgayit State University and Manisa Celal Bayar University would be beneficial for both sides, noting that the memorandum to be signed will create favorable conditions for strengthening relations between the two universities and stimulate the implementation of research projects.
Rector of Manisa Celal Bayar University prof. Dr. Ahmet Atach thanked the rector of SSU Elkhan Huseynov for the warm welcome . He noted that the memorandum of cooperation to be signed between the universities, along with the expansion of relations will give a great impetus to the development of science and education.
Then, with the participation of the staff of the university the rector professor Elkhan Huseynov on behalf of Sumgayit State University , and the rector prof. Dr. Ahmet Aytach on behalf of Manisa Jalal Bayar University signed a memorandum between two universities.
We should say that the subject of the memorandum is to establish cooperation between the parties in the field of education and science of mutual interest, to expand, strengthen and develop inter-university relations based on the experience and capabilities of the parties.
Then the delegation of Manisa Jalal Bayar University visited the Heydar Aliyev Center operating at the university. The director of the center Tarana Namazova gave detailed information to the guests about the establishment and activities of the center, the life of the National Leader and presented them booklets and gifts reflecting detailed information about the university.
Manisa Jalal Bayar University was established in 1992. The university has faculties of Medicine, Economics and Management, Engineering, Literature, Sports, Business, Theology, Dentistry, Art and Architecture and others.
The university is an active member of the MCBU European University Association, the European Erasmus Coordinators Association and there are cooperation agreements with universities from around the world, including Azerbaijan.