Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun nümayəndə heyətinin Ufaya işgüzar səfəri yekunlaşdı
Daha öncə də məlumat verdiyimiz kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) nümayəndə heyəti 22‒29 may 2022-ci il tarixlərində Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının birgə fəaliyyəti çərçivəsində Ufa şəhərində işgüzar səfərdə oldular.
Səfərin məqsədi Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti (UDNTU) ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetindən (UDATU) təklif olunan ikitərəfli əməkdaşlıq müqaviləsinin detallarının müzakirəsi, Ufada yaşayan azərbaycanlı soydaşlarımızla əcnəbi vətəndaşların SDU-ya qəbul qaydaları ilə bağlı məlumatlandırma sessiyasının keçirilməsi və 24‒27 may 2022-ci il tarixlərində keçirilən “Qaz Neft Texnologiyalar”  30-cu yubiley sərgi-forumunda iştirak etmək idi.
Sərgidə Rusiyanın 35 regionu və Belarus Respublikasından 13 assosiasiya və birlik təmsilçiləri, 250 şirkət, 21 elmi müəssisə iştirak edirdi. Elm və təhsil mərkəzlərinin iştirakı ilə biznes proqramları tədbirləri çərçivəsində 25 may 2022-ci il tarixində UDNTU-nun rektoru Oleq Baulininin moderatorluğu ilə baş tutan “Ali təhsil müəssisələrinin peşəkar kadrların hazırlanması işində inteqrativ yanaşmalar‒2030: perspektivlər, planlar və həll yolları” bölməsində prorektor Qafar Atayev məruzə ilə çıxış etdi.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev (nümayəndə heyətinin rəhbəri), Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədov, Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov və Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev daxil idi.
26 may 2022-ci il tarixində əməkdaşlarımız UDATU-da oldular. SDU ilə tətbiqi elmlər sahəsində əməkdaşlığı planlaşdırılan UDATU-nun tədris imkanları, auditoriya və laboratoriyaları ilə tanış oldular, universitet rəhbərliyi ilə müəllim-tələbə mobilliyi, birgə konfrans və simpoziumların təşkili, ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsi məsələlərini müzakirə etdilər.
27 may 2022-ci il tarixində nümayəndə heyəti UDNTU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Salavat Neft Texniki İnstitutunda oldular.
Daha sonra nümayəndə heyətimiz Başqırdıstanın Ufa şəhərində  yaşayan azərbaycanlılarla görüşdü. Tədbirdə əcnəbi vətəndaşların SDU-ya qəbul qaydalarını, universitetin maddi-texniki bazasını, keyfiyyətli tədris üçün zəngin akademik imkanları əks etdirən broşürlər, suvenirlər paylanıldı.
28 may 2022-ci il tarixində Ufa şəhərinin Aksakov adına mərkəzi parkında Başqırdıstan Mədəniyyət Nazirliyi, “Dostluq evi” və Ufada yaşayan azərbaycanlıların Diaspor nümyəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan mədəniyyəti günləri” keçirildi. SDU-nun nümayəndə heyəti tədbirə fəxri qonaq qismində dəvət olundular. Görüşdə çıxış edən SDU-nun prorektorları:  Qafar Atayev və Əsəd Məmmədov tədbir təşkilatçılarına öz minnətdarlıqlarını bildirərək həmin gün ölkəmizdə qeyd olunan 28 May- Müstəqillik Günü münasibətilə də soydaşlarımızı təbrik etdilər.
Tədbirdə Başqırdıstan Respublikasının mədəniyyət naziri A.İ.Şafikova, nazirin birinci müavini N.M.Lapşina, UDNTU-nun Neft və qazın nəqli və saxlanılması kafedrasının professoru R.N.Baxtizin və digər xalqların nümayəndələri də  iştirak  edirdilər.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan mədəniyyəti günləri” Ufa yerli televiziya kanalları və KİV tərəfindən geniş işıqlandırılmışdır.

The business trip of the delegation of SSU to Ufa ended
As previously reported, the delegation of Sumgayit State University (SSU) were on a business trip to Ufa on May 22-29, 2022 as a part of the joint activities of the Russian-Azerbaijani University Association.
The purpose of the visit was to expand cooperation with Ufa State Oil Technical University (UDNTU), discuss the details of the bilateral cooperation agreement proposed by Ufa State Aviation Technical University (UDATU), hold an information session with our Azerbaijani compatriots living in Ufa on the rules of admission to SSU and to participate in the 30th anniversary exhibition-forum "Gas. Oil. Technologies" held on May 24-27,2022 .
The exhibition was attended by representatives of 13 associations and unions from 35 regions of Russia and the Republic of Belarus, 250 companies and 21 scientific institutions. Vice-rector Gafar Atayev made a report in the section "Integrative approaches to the training of higher education professionals-2030: perspectives, plans and solutions" moderated by the rector of UDNTU Oleg Baulin on May 25, 2022 as part of business programs with the participation of science and education centers.
The members of delegation were included:vice-Rector for International relations Gafar Atayev (head of delegation), vice-rector for General affairs Asad Mammadov, dean of the faculty of Chemistry and biology, associate professor Mahal Muradov and head of the department of Petrochemistry and Chemical engineering, professor Akbar Agayev.
On May 26, 2022, our employees visited UDATU. They got acquainted with the teaching opportunities, auditoriums and laboratories of UDATU, which are planned to cooperate with SSU in the field of applied sciences, discussed with the university administration the issues of teacher-student mobility, organization of joint conferences and symposiums, implementation of dual degree programs.
On May 27, 2022, the delegation visited the Salavat Petroleum Technical Institute under the UDNTU.
Then our delegation met with Azerbaijanis living in Ufa, Bashkortostan. Brochures and souvenirs reflecting the rules of admission of foreign citizens to SSU, the material and technical base of the university, rich academic opportunities for quality education were distributed at the event.
On May 28, 2022, the "Days of Azerbaijani Culture" were held in the Central Park named after Aksakov in Ufa, jointly organized by the Ministry of Culture of Bashkortostan, the "House of Friendship" and the Diaspora of Azerbaijanis living in Ufa. The SSU delegation was invited to the event as an honorary guest. Speaking at the meeting, vice-rectors of SSU Gafar Atayev and Asad Mammadov thanked the organizers of the event and congratulated our compatriots on the occasion of May 28 - Independence Day.
The event was attended by the Minister of Culture of the Republic of Bashkortostan A.Ishafikova, first deputy Minister N.M Lapshina, Professor of the Department of Oil.Gas Transportation and Storage of UDNTU R.N. Bakhtiz and representatives of other nations.
We should note that the "Days of Azerbaijani Culture" in Ufa was widely covered by local television channels and the media.