Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU- da “Ailədaxili münaqişələr, məişət zorakılığı dövlət və cəmiyyətin ortaq problemidir” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 31 May 2022 15:59
SDU- da “Ailədaxili münaqişələr, məişət zorakılığı dövlət və cəmiyyətin ortaq problemidir” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Mayın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tarix və coğrafiya fakültəsinin  Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə "Ailədaxili münaqişələr, məişət zorakılığı dövlət və cəmiyyətin ortaq problemidir” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev mövzunun əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki,  məişət zorakılığı ilə bağlı problemlər indi də öz aktuallığını saxlayır və bu bir sosial bəla kimi hələ də cəmiyyətə öz mənfi təsirlərini göstərməkdədir. Demək olar, əksər ailələrdə məişət zorakılığı özünü müəyyən formalarda büruzə verir. Kimdəsə bu fiziki, cinsi şiddət, kimdəsə də psixoloji təzyiq və təcrid edilmə kimi formalarda müşahidə olunur. Məişət zorakılığının cəmiyyət üçün ən başlıca ağır fəsadlarından biri də ruhi travma almış uşaqlardır.
Daha sonra “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020‒2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın müvafiq bəndlərinin icrası ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verən dekan qeyd etdi ki, bu gün dünyanın ən mühüm problemlərindən biri olan məişət zorakılığının qarşısının alınması üçün güclü qanunvericilik bazası və dövlət dəstəyi ilə yanaşı, cəmiyyətin, xüsusilə vətəndaş cəmiyyətinin zorakılıq hallarına adekvat reaksiyası olmalıdır.
Qadınlarımız, xüsusilə də bölgələrdə yaşayan qız uşaqları təhsilə cəlb edilməli, erkən nikahla mübarizədə ciddi ictimai qınaq və sərt cəza tədbirləri həyata keçirilməlidir.
Fakültə  üzrə TEC-in rəhbəri, baş müəllim  Dilşad Süleymanlı, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi  Zahid Bünyadov  və tələbələr mövzu ətrafında çıxış edərək  bildirdilər ki,  məişət zorakılığının və ya ailədə zorakılıq hallarının yalnız bir ailənin deyil, cəmiyyətin təhlükəsizliyinin əsasları üçün təhdid olmasından, total xarakter daşımasından, məişət zorakılığına qarşı mübarizənin bütün  cəmiyyəti əhatə etməsindən və bu sahəyə həssas yanaşılmasından bəhs etdilər.

An educational event on "Family conflicts, domestic violence is a common problem of the state and society" was held at SSU
On May 31 an educational event was held on "Family conflicts, domestic violence is a common problem of the state and society" organized by the Student Scientific Society of the faculty of History and geography at Sumgayit State University.
Prof. Adil Bakhshaliyev, dean of the faculty of History and geography spoke about the importance of the issue, noting that the problems of domestic violence are still relevant and have a negative impact on society as a social scourge.
Almost in all families, domestic violence reveals itself in various forms. Some people experience this in the form of physical and sexual violence, others in the form of psychological pressure and isolation. One of the main serious consequences of domestic violence for society is children with spiritual trauma.
Afterwards, the dean informed about the work done to implement the relevant items of the "National Action Plan to Combat Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023" and noted that one of the most important problems in the world today is the prevention of domestic violence. In addition to a strong legal framework and state support, society, especially civil society must respond adequately to violence.
Our women, especially girls living in the regions should be involved in education, and serious public condemnation and severe punishment should be implemented in the struggle against early marriage.
Head of SSS Dilshad Suleymanli, head of the department of Philosophy, sociology and political science Zahid Bunyadov and students said that domestic violence is a threat to the security of not only one family, but also society, spoke about the struggle against domestic violence, its comprehensive approach to society.