Əsas səhifə | Xəbərlər | Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Siyasi repressiya qurbanları muzeyində oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 28 May 2022 11:19
Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Siyasi repressiya qurbanları muzeyində oldular
2022-ci ilin may ayında Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, tanınmış maarifçi və ictimai xadim Əhməd Cavadın (Cavad Məhəmmədəli oğlu Axundzadənin) anadan olmasının 130 illiyi tamam olur.  Bu münasibətlə SDU-nun Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi mayın 28-də Bakıda Dövlət Sərhəd Xidmətinin nəzdində yerləşən Siyasi Repressiya Qurbanları Muzeyində oldular.
Ekskursiyada Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli, həmin kafedranın müəllimləri: dosent  Xəyalə Mürsəliyeva və baş müəllim Elnarə Əhmədova, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müəllimləri dosent Törə Məmmədova və baş müəllimi İlahə Vəliyeva, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılı, eləcə də  Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fakültə üzrə fəalları iştirak etdlər.
Tələbələrə muzeyin ekspozisiyasının Azərbaycan tarixinin ən acı səhifələrini əyani surətdə əks etdirməsi, 1920‒1950-ci illərdə Sovet dövlətinin apardığı siyasət nəticəsində on minlərlə ictimai və dövlət xadiminin, elm, mədəniyyət, incəsənət nümayəndələrinin, sıravi vətəndaşların repressiyaya məruz qaldığı haqda məlumat verildi.
1950-ci illərin ikinci yarısında siyasi repressiya qurbanlarına bəraət verilməsinə baxmayaraq, bolşevizmin hökmranlıq etdiyi illərdə siyasi repressiyalar haqqında məlumatların yayılmasına qadağa qoyulması, yalnız müstəqillik illərində 1996-cı il martın 15-də Ulu öndər Heydər Əliyevin imzaladığı “Siyasi repressiya qurbanlarının reabilitasiyası haqqında” Qanunda bu hadisələrə ilk dəfə hüquqi qiymət verildiyi bildirildi.

A group of teachers and students of the faculty of Philology were in the Museum of Victims of Political Repression
The 130th anniversary of the birth of Ahmad Javad (Javad Mahammadali oglu Akhundzadeh) is marked on May 2022 a prominent representative of Azerbaijani literature, a great poet, well-known educator and public figure. In this regard, a group of teachers and students of the faculty of Philology of SSU went to the Museum of Victims of Political Repression under the State Border Service in Baku on May 28.
Dean of the faculty of Philology, associate professor Sevinj Hamzayeva head of the department of Azerbaijani Language and its teaching methods, assoc. prof.Boyukkhanim Eminli, teachers of the same department, assoc. prof. Khayala Mursaliyeva and Elnara Ahmadova, teachers of the department of literature of Azerbaijan and foreign countries, assoc. prof. Tora Mammadova and senior lecturer Ilaha Veliyeva, chairman of the Trade Union Committee Tayfun Hajili participated in the excursion as well as activists of the faculty, the Student Youth Organization, Student Scientific Society.
Students were informed that the museum's exposition reflects the most sorrowful pages of Azerbaijan's history, as a result of the policy pursued by the Soviet state in 1920-1950, tens of thousands of public and state figures, representatives of science, culture, art and ordinary citizens were repressed.
Despite the acquittal of victims of political repression in the second half of the 1950s, the Law on the Rehabilitation of Victims of Political Repression, signed by the great leader Heydar Aliyev on March 15, 1996, prohibits the dissemination of information about political repressions during the years of Bolshevism. It was reported that the events were given a legal assessment for the first time.