Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyi münasibətilə Biləsuvarda görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 İyun 2022 15:04
Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyi münasibətilə Biləsuvarda görüş keçirildi
Bu il Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi qeyd edilir. Yubiley münasibətilə universitetin bir qrup müəllimi Biləsuvar rayonuna səfər edərək Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, ictimaiyyət nümayəndələri,  Şirvan‒Salyan Regional Təhsil idarəsinin əməkdaşları və SDU-nun məzunları  ilə görüşdülər.
Biləsuvar şəhər Nizami Gəncəvi adına 1 nömrəli tam orta məktəbdə baş tutan görüşdə Şirvan‒Salyan Regional Təhsil idarəsinin əməkdaşları, Biləsuvar ziyalıları,  rayonun müxtəlif illərdə SDU-nun məzunu olmuş təhsil işçiləri, ümumtəhsil məktəblərinin yuxarı sinif şagirdləri, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev, universitetin Karyera Mərkəzinin müdiri  Əmirxan İsayev, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzazadə iştirak etdilər.
Öncə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Görüşü giriş sözü ilə açan Şirvan‒Salyan Regional Təhsil idarəsinin müdiri Sənan Mənsimli Sumqayıt Dövlət Universitetinin bu il qeyd olunan 60 illik yubileyi münasibətilə kollektivi təbrik etdi. Natiq SDU-nun zəngin ənənələrə malik elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışaraq, ölkəmizin hər yerindən olduğu kimi Biləsuvardan da hər il orta məktəbi bitirən gənclərin qəbul imtahanlarında məhz bu təhsil ocağını seçməsini sevindirici hal kimi qeyd etdi.
Sonra SDU HİK-in sədri dosent Nemət İbayev çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamladı, SDU-nun ötən 60 ildə keçdiyi tarixi inkişaf yolundan danışdı. Bildirdi ki, təməli 1962-ci ildə qoyulmuş Sumqayıt Dövlət Universiteti qabaqcıl beynəlxalq təcrübədən, milli təhsil sisteminin uğurlarından və özünün 60 illik zəngin ənənələrindən bəhrələnməklə uğurlu addımlar atır. İllər ötdükcə Sumqayıt Dövlət Universiteti məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, onun siyasi varisi möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı sayəsində ölkənin və regionun nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir.
Görüşdə  SDU-nun Karyera Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev və baş müəllim,  yazıçı-publisist Əli Rzazadə çıxış edərək bildirdilər ki, universitet fəaliyyət göstərdiyi bütün dövrlərdə yalnız Azərbaycanın deyil, həm də keçmiş Sovetlər Birliyinin, eləcə də bir sıra xarici ölkələrin sənaye müəssisələrini yüksəkixtisaslı kadrlarla təmin edib, ölkəmizin intellektual potensialının inkişafına dəyərli töhfələr verib. Universitetin  fəaliyyəti sonrakı zamanlar üçün böyük önəm kəsb etməklə, hazırda ölkəmizə savadlı kadrlar bəxş etmək baxımından əhəmiyyətli mövqeyini qoruyub-saxlayır. Bundan sonra da peşəkar kadrların, ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlığında zəngin təcrübəyə malik universitetimizə bölgələrdən orta məktəb məzunlarının axınının artmasına maraq göstərməliyik.
Böyük maraqla keçən görüşdə  Biləsuvar ziyalıları, eləcə də SDU-nun məzunu olmuş rayonun təhsil işçiləri çıxış edərək, universitetin çox minli kollektivini yubiley münasibətilə təbrik etdilər. SDU-da təhsil aldıqları illərlə bağlı xoş xatirələrdən məmnunluqla söhbət açdılar və əldə etdikləri uğurlara görə məzunu olduqları universitet rəhbərliyinə və müəllimlərinə sonsuz təşəkkürünü ifadə etdilər.
Sonra Sumqayıt Dövlət  Universitetinin  fəaliyyətindən və qazandığı uğurlardan bəhs edən videoçarx nümayiş olundu. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi adından universitetin bir qrup məzununa hədiyyələr təqdim olundu.
Görüş çərçivəsində SDU-nun nümayəndə heyətini  Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Faiq Qürbətov qəbul etdi. İcra başçısı qonaqları salamladı, Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi münasibətilə rektoru və kollektivi təbrik etdi. SDU-nun zəngin ənənələrə malik elmi-pedaqoji fəaliyyətindən, ölkəmizdə elm və təhsilin inkişafına göstərilən dövlət qayğısından bəhs etdi və  ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, təhsilə daim böyük önəm verdiyini, Ulu öndərin ideyalarının Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini vurğuladı.
İcra başçısı çıxışında Biləsuvar rayonunda da həyata keçirilən sosial-iqtisadi və infrastruktur layihələrdən danışdı. Bildirdi ki, hər yerdə olduğu kimi, Biləsuvar rayonunda da geniş abadlıq-quruculuq işləri uğurla həyata keçirilir. Ölkədə aparılan düzgün sosial-iqtisadi siyasətin nəticəsidir ki, məhz bu gün ölkəmiz hərtərəfli  inkişafa nail olub. Biləsuvar rayonunda və hər bir kənddə görülən işlər və əldə olunan uğurlu nəticələr özünü göstərir. Bu istiqamətdə belə görüşlərin keçirilməsi olduqca əhəmiyyətlidir. Görüşün sonunda xatirə şəkli çəkdirildi.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar şimal və qərb bölgələrində görüşlər təşkil olunacaq.

Home | News | A meeting was held in Bilasuvar on the occasion of the 60th anniversary of Sumgayit State University
Yerləşdirilmə tarixi : 22 June 2022 15:04
A meeting was held in Bilasuvar on the occasion of the 60th anniversary of Sumgayit State University
This year, the 60th anniversary of Sumgayit State University is celebrated. On the occasion of the anniversary, a group of teachers of the university visited Bilasuvar district and met with the head of Bilasuvar District Executive Power, public representatives, employees of Shirvan-Salyan Regional Education department and graduates of SSU.
In the meeting held at Nizami Ganjavi secondary school No. 1 in Bilasuvar city, employees of the Shirvan-Salyan Regional Education department, Bilasuvar intellectuals, educational workers of the district  graduated from SSU in different years, senior students of general education schools, including employees of Sumgayit State University: Trade Union Committee chairman Nemat Ibayev, director of the university"s Career center Amirkhan Isayev, head teacher of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology Ali Rzazade participated.
First, the souls of our heroic martyrs who died for the freedom of our land were commemorated with a minute of silence.
Sanan Mansimli, head of the Shirvan-Salyan Regional Education Department,  opened the meeting with an introductory speech, congratulated the staff on the occasion of the 60th anniversary of Sumgayit State University. Speaking about the scientific and pedagogical activity of SSU with rich traditions, the speaker noted that it is a gratifying fact that young people who graduate every year from Bilasuvar  choose this educational institution for the entrance exams.
Then, the chairman of the TUC of SSU, associate professor Nemet Ibayev, greeted the event participants and spoke about the historical development path of SSU over the past 60 years. He said that Sumgayit State University, which was founded in 1962, is taking successful steps by benefiting from advanced international experience, the successes of the national education system, and its rich traditions of 60 years. Over the years, Sumgayit State University has become a prestigious scientific and educational center of the country and the region thanks to the historical services of the great leader Heydar Aliyev and the attention and care of his political successor, our honorable President Ilham Aliyev.
At the meeting, head of SSU"s Career center, associate professor Amirkhan Isayev and head teacher, writer-publicist Ali Rzazade said that during all periods of the university"s activity, it has provided with highly qualified personnel not only Azerbaijan, but also the industrial enterprises of the former Soviet Union, as well as a number of foreign countries and made valuable contributions to the development of the intellectual potential of our country. After that, we should show interest in increasing the flow of high school graduates from the regions to our university, which has a rich experience in the training of professional personnel and qualified specialists.
Bilasuvar intellectuals, as well as educational workers of the region who graduated from SSU  spoke at the meeting, which was held with great interest, and congratulated the university"s thousands of employees on the occasion of the anniversary. They  talked about the good memories of the years they studied at SSU and expressed their endless gratitude to the management and teachers of the university.
Then a video was shown about the activities of Sumgayit State University and its achievements. On behalf of the management of Sumgayit State University gifts were presented to a group of graduates of the university.
Within the framework of the meeting, the delegation of SSU was received by the head of Bilasuvar District Executive Authority, Faig Gurbatov. The  executive head  greeted the guests, congratulated the rector and staff on the occasion of the 60th anniversary of Sumgayit State University. He spoke about the scientific-pedagogical activity of SSU with rich traditions, the state care shown to the development of science and education in our country and the ideas of the great leader were successfully implemented by the President of Azerbaijan  Ilham Aliyev.
In his speech, the executive head spoke about the socio-economic and infrastructure projects implemented in Bilasuvar. It is the result of the right socio-economic policy conducted in the country that today our country has achieved comprehensive development. It is very important to hold such meetings in this direction.
At the end of the meeting, a commemorative photo was taken.
We should note that meetings will be organized in the northern and western regions in connection with the 60th anniversary of Sumgayit State University.