Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində Məzun günü keçirildi
Məzun günündə təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov, Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin rəisi polis polkovniki Fəqan Azadəliyev və universitetin professor- müəllim heyəti, məzun tələbələr və  onların  valideynləri  iştirak etdilər.
Əvvəlcə qonaqlar və iştirakçılar universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.Sonra şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdilər və abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbirdə təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxış edərək tələbələri Məzun günü münasibətilə təbrik etdi, onlara təhsil naziri Emin Əmrullayevin təbriklərini çatdırdı və məzunlara dövlətimiz üçün layiqli, savadlı vətəndaşlar olmalarını və  Azərbaycanın gələcəyi naminə çalışmağı tövsiyə etdi.  Bildirdi ki, son illərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin fəaliyyətində ürəkaçan yeniliklər və müsbət dəyişikliklər baş verməkdədir ki, bu nailiyyətlərin də kökündə elmə, təhsilə göstərilən yüksək dövlət qayğısı, həmçinin professor-müəllim heyətinin gərgin zəhməti dayanır.Ölkə rəhbərinin diqqət və qayğısı sayəsində respublikamızda elmin, ali təhsilin inkişafı, mövcud problemlərin həlli istiqamətində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər Sumqayıt Dövlət Universitetinin də fəaliyyətinin müasir tələblər səviyyəsində qurulmasına və inkişafına böyük zəmin yaratmışdır.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, məzun tələbələri Məzun günü münasibətilə təbrik etdi, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı. Bildirdi ki, 60 illik yubileyini qeyd edən Sumqayıt Dövlət Universiteti həm ölkəmizdə, həm də ölkəmizdən kənarda böyük nüfuz qazanmışdır. İnanıram ki, məzunlarımız gələcəkdə ölkəmizin həyatında fəal rol oynayacaq, onun hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verəcəklər.
Rektor çıxışında vurğuladı ki, əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət gənclər siyasətinin nəticəsidir ki, bu gün ölkəmizdə idarəetmə bacarığı ilə seçilən vətənpərvər, intellektual, dünyagörüşlü yeni nəsil yetişib. Bugünkü Azərbaycan gəncliyi ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız qarşısındakı xidmətlərini yüksək qiymətləndirir.
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesi müasir tələblərə uyğun olaraq həyata keçirilir. Universitetimizdə yüksək texnologiyalar əsasında qurulmuş yeni laboratoriyalar fəaliyyət göstərir. Maddi-texniki bazamız son texnoloji avadanlıqlarla təchiz olunub. Son illərdə universitetimizdə bazar iqtisadiyyatına və onun tələblərinə uyğun olaraq yeni ixtisaslar açılıb. Tək yeni tədris ilində İnformatika müəllimliyi, Korreksiyaedici təlim, Mexatronika və robototexnika mühəndisliyi, Sosial iş, Turizm işinin təşkili ixtisasları üzrə hazırlıqlar başlanılıb.  Universitetimiz həm xaricdən, həm də daxildən yüksək bir zövqlə təmir olunaraq müəllimlərin və tələbələrin istifadəsinə verilib. Görülən son işlərdən biri də Tələbə evinin tələbələrimizin istifadəsinə verilməsidir. Bütün bu işlər savadlı kadrların yetişdirilməsinə, gənclərin vətənpərvərlik və sağlam ruhda tərbiyəsinə xidmət edir.
Rektor professor Elxan Hüseynov onu da vurğuladı ki, Azərbaycan gəncləri 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı da olduqca böyük qəhrəmanlıq göstərdilər. Məhz Ali Baş Komandanın rəhbərliyi və Azərbaycanın gənc əsgərlərinin şücaəti nəticəsində torpaqlarımız işğaldan azad olundu. 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqına Zəfər sevincini bəxş etməklə yanaşı, xalqımızın qəhrəman oğullarını da bir daha bizə tanıtdı.
Sonra elm və təhsildə, universitetin ictimai və mədəni həyatında fərqlənən məzunlara fəxri fərman, mükafat və hədiyyələr təqdim olundu.
Təqdimatdan sonra Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov çıxış edərək məzunları təbrik etdi, onlara uğurlar arzuladı və bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, onun siyasi varisi möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı sayəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkənin və regionun nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Əbəs yerə deyil ki, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə bağlı imzaladığı Sərəncamda “Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq respublikanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındandır” fikri universitetimizə verilən ən ali qiymətdir.
İcra başçısı Zakir Fərəcov çıxışında Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir qrup məzununun şəhərdə işlə təmin olunmasına şərait yaradılacağını diqqətə çatdırdı, sonra rektor professor Elxan Hüseynova hədiyyə təqdim etdi və  universitetin bir qrup müəllimini səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə Fəxri fərmanla təltif etdi.
Sonra tələbələrin ifasında universitetin marşı səsləndi, şar və sülhün rəmzi olan göyərçinlər səmaya buraxıldı, ənənəvi “papaqatma” mərasimi keçirildi.
Tədbir konsert proqramı ilə davam etdi. Universitetin özfəaliyyət kollektivi ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artistləri: Nüşabə Ələsgərli, Səlim Abbasov, Muğam müsabiqəsinin laureatı Gülzar Fərəcova, tanınmış incəsənət xadimləri və digər gənc sənətçilər ifaları ilə məzunları təbrik etdilər.

Home | News | Graduation day was held at Sumgayit State University
The graduation day was celebrated in the first educational building of Sumgayit State University  on June 29. Deputy minister of Education Firudin Gurbanov, head of Sumgayit city Executive Authority Zakir Farajov, chief of Sumgayit city Police department Colonel Fagan Azadeliyev and university professors and teachers, graduating students and their parents participated in the graduation day.
First, the guests and participants commemorated  the memory of national leader Heydar Aliyev . The souls of our martyrs who died for the freedom of our homeland were commemorated with a minute of silence.
Speaking at the event, deputy minister of Education Firudin Gurbanov congratulated the students on the occasion of "Graduation Day", conveyed the congratulations of Education Minister Emin Amrullayev and advised the graduates to become worthy and educated citizens of our country and work for the future of Azerbaijan. He said that in recent years  innovations and positive changes have been taking place in the activity of Sumgayit State University, and the root of these achievements lies in the high state care shown to science and education, as well as the hard work of the faculty. Thanks to the attention and care of the head of the country, science and higher education in our republic purposeful measures implemented in the direction of development, solving existing problems have created a great foundation for establishing and developing the activity of Sumgayit State University at the level of modern requirements.
The rector of the university professor Elkhan Huseynov  made a speech, greeted the guests and participants, congratulated the graduating students on the occasion of "Graduation Day" and wished them success in their future activities. He said that Sumgayit State University  celebrating its 60th anniversary has gained a great reputation both in our country and abroad. I believe that our graduates will play an active role in the life of our country in the future and contribute to its comprehensive development.
In his speech, the rector emphasized that a new generation of patriots, intellectuals and world-viewers, distinguished by their management skills has grown up in our country as a result of the state youth policy established by the great leader Heydar Aliyev. Today"s Azerbaijani youth highly appreciates the services of national leader Heydar Aliyev to our people.
Today, the educational process at Sumgayit State University is carried out in accordance with modern requirements. New laboratories built on the basis of high technologies are operating in our university. Our material and technical base is equipped with the latest technological equipment. In recent years, new specialties have been opened in our university in accordance with the market economy and its requirements. Preparations for the specialties of Informatics teaching, Corrective training, Mechatronics and robotics engineering, Social work, Tourism work organization have been started in the new academic year alone. Our university has been tastefully renovated both externally and internally and has been put to the use of teachers and students. One of the last things done is making the "Student House" available to our students. All these works serve the education of educated personnel, education of young people in patriotism and healthy spirit.
Rector professor Elkhan Huseynov also emphasized that the youth of Azerbaijan showed great heroism even during the 44-day Patriotic War. As a result of the leadership of the Supreme Commander and bravery of the young soldiers of Azerbaijan, our lands were freed from occupation. The 44-day Patriotic War not only gave the people of Azerbaijan the joy of victory, but also introduced us to the heroic sons of our nation once again.
Then honorary degrees, prizes and gifts were presented to the graduates who distinguished themselves in science and education, social and cultural life of the university.
After the presentation, the head of the Sumgayit City Executive Authority, Zakir Farajov, congratulated the graduates, wished them success and stated that thanks to the historical services of the Great Leader Heydar Aliyev and the attention and care of his political successor, the Honorable President Ilham Aliyev, Sumgayit State University has become a prestigious scientific institution of the country and the region. has become an educational center. It is not for nothing that the opinion "Sumgait State University is already one of the most prestigious higher education institutions of the republic" is the highest award given to Sumgait State University in the Decree signed by our honorable president Mr. Ilham Aliyev in connection with the 70th anniversary of Sumgait city.
In his speech, executive head Zakir Farajov pointed out that conditions will be created for a group of graduates of Sumgait State University to be employed in the city, then he presented a gift to professor Elkhan Huseynov, rector of Sumgait State University  and awarded a group of teachers of the university with an honorary decree for their effective scientific and pedagogical activity.
Then the university anthem was played by the students, balloons and doves symbolizing peace were released into the sky, and the traditional "hat throwing " ceremony was held.
The event continued with a concert program. In addition to the university"s volunteer team, honored artists of the Republic of Azerbaijan Nushaba Alasgarli, Salim Abbasov, Mugham competition laureate Gulzar Farajova, well-known artists and other young artists congratulated the graduates with their performances.