Əməkdaşlarımız Təhsil Nazirliyinin onlayn tədbirində iştirak etdilər
Məlumat verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2015-ci il 1 may tarixli 125 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının xarici ölkələrdə, əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında təhsil alması Qaydaları”nın 3.4-cü yarımbəndində göstərildiyi kimi, təhsil almaq üçün müraciət edən əcnəbilərin elektron qaydada müraciətinə dair tələbin ödənilməsi ilə bağlı Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinə qəbulun vahid sistem üzərindən həyata keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir. Ali təhsil müəssisələrində “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi” üzrə işin icrasına məsul şəxs təyin olunmuş, habelə əcnəbi tələbələrin məlumatlarının daxil edilməsi və maliyyə modullarının yerləşdirilməsi məqsədilə müvafiq inzibati strukturların əlçatanlığı təmin olunmuş, universitetlərin rəsmi internet səhifəsində “Study in Azerbaijan” bannerləri yerləşdirilmişdir.
İyunun 29-da Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsi, Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektorunun təşkilatçılığı ilə əcnəbilərin qəbulunun portal.edu.az və atis.edu.az xidmətləri üzərindən təşkili prosesi üçün müxtəlif məlumatların daxil edilməsi ilə bağlı növbəti onlayn görüş keçirildi. Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektorunun mütəxəssisi Əkbər Əliyevin moderatorluğu ilə baş tutan tədbirdə ali təhsil müəssisələrinin və əcnəbilərin qəbulu üzrə məsul əməkdaşları iştirak etdilər.
Görüşün məqsədi təhsil müəssisəsinin əcnəbi vətəndaşın müraciətinə ATİS-də verə biləcəyi reaksiyalar, invoysların yaradılması, qəbul edildikdən sonra ATİS üzərindən əmrləşmə, müəssisə vebsaytında SIACAS barədə məlumatın yerləşdirilməsi və s. məsələlər barədə təlimat xarakterli məlumatın verilməsi və mümkün sualların cavablandırılması idi.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva, İnformasiya Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru Fərmayıl İsmayılov və ATİS-də maliyyə modulu üzrə məsul şəxs, Mühasibatlıq şöbəsinin aparıcı iqtisadçısı Qabil Əhmədov  iştirak etdilər.

Home | News | Our employees participated in the online event of the Ministry of Education
As we have informed, the application for education is specified in sub-clause 3.4 of the “Rules of education of citizens of the Republic of Azerbaijan abroad, foreigners and stateless persons in the Republic of Azerbaijan” approved by the Resolution No. 125 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated May 1, 2015. The Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan has taken a number of measures to meet the requirement for foreigners to apply electronically through a single system of admission to higher education institutions in Azerbaijan. A person responsible for the implementation of the “Centralized Information System of Education” has been appointed in higher education institutions, as well as access to relevant administrative structures has been provided for the entry of foreign students and placement of financial modules, and “Study in Azerbaijan” banners have been posted on universities' official websites.
On June 29, the department of international cooperation of the Ministry of Education, organized by the Sector for education abroad and work with foreign students  held another online meeting to include various information on the process of organizing the admission  of foreigners through the services Portal.edu.az and Atis.edu.az. The event  moderated by Akbar Aliyev, a specialist in the field of education and work with foreign students abroad was attended by senior officials of higher education institutions and the admission of foreigners.
The purpose of the meeting was to discuss the reactions of the educational institution to the application of a foreign citizen in ATIS, the creation of invoices, the order through ATIS after admission, the placement of information about SIACAS on the website of the institution, etc. was to provide instructive information on the issues and answer possible questions.
The event was attended by Sadagat Fatullayeva, head of the international cooperation and foreign students department at Sumgayit State University, Farmayil Ismayilov, director of the Information Technology Center, and Gabil Ahmadov  lead economist of the Accounting department at ATIS.