SDU-da şagirdlər arasında Azərbaycan tarixi üzrə keçirilmiş fənn olimpiadasının qalibləri mükafatlandırıldı
İyunun 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qarabağ Azərbaycandır!” adlı şəhər ümumtəhsil məktəblərinin IX‒XI sinif şagirdləri arasında Azərbaycan tarixi üzrə keçirilən fənn olimpiadasının qalibləri mükafatlandırıldı.
Tədbirdə iştirak edən universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov olimpiadada qalib gələn şagirdləri, onların müəllimlərini və valideynlərini təbrik edərək son illərdə istedadlı uşaqlarla iş sahəsində həyata keçirilən tədbirlərdən söz açdı. Bildirdi ki, tarixən hər bir xalq özünün xoşbəxt gələcəyə olan ümidlərini, ilk növbədə, gənc nəsillə bağlayır. Sağlam və intellektli gənc nəslin yetişdirilməsi hər bir xalqın əsas strateji hədəflərindən sayılır. Gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması onun mənsub olduğu xalqın rifahının, ölkənin çiçəklənməsinin rəhnidir. Bu istiqamətdə ümumtəhsil məktəblərinin fənn olimpiadalarının keçirilməsi artıq universitetimizdə ənənə halını alıb. Belə olimpiadaların keçirilməsində əsas məqsəd xüsusi istedadlı şagirdlərin üzə çıxarılması, şagirdlərdə fənlərə olan marağın artırılması, onların sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə və peşə seçiminə hazırlanmalarına zəmin yaradılmasından ibarətdir.
Prorektorun çıxışından sonra olimpiadada I, II və III yerlərə layiq görülən qaliblər mükafatlandırıldı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov bilik yarışında fərqlənən şagirdləri təbrik etdilər, qaliblərə fəxri fərman və hədiyyələr təqdim etdilər.
Sonda valideynlər adından Sabir İsmayılov çıxış edərək qalibləri təbrik etdi, olimpiadanın yüksək səviyyədə təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə, təşkilatçılara təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, burada elmə, təhsilə, yüksək savada böyük önəm verilir. Sabir İsmayılov vurğuladı ki, peşəkar tədqiqatçı-mütəxəssis kimi yetişmək istəyirsinizsə, sizə şəhərimizin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetini tövsiyə edirəm.
Qeyd edək ki, Azərbaycan tarixi fənni üzrə keçirilən olimpiadada Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən 41 tam orta məktəb və 4 liseydən 218 nəfər şagird iştirak etdi. Şagirdlərə iki variantda təqdim edilmiş suallar Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının əməkdaşları tərəfindən tərtib edilmişdir.

Home | News | The winners of the Subject Olympiad about history of Azerbaijan among students at SSU were awarded
Yerləşdirilmə tarixi : 30 June 2022 13:04
The winners of the Subject Olympiad about history of Azerbaijan among students at SSU were awarded
The winners of the subject olympiad  were awarded which  dedicated to the 60th anniversary of Sumgayit State University "Karabakh is Azerbaijan!" on the history of Azerbaijan among the pupils of IX-XI grades of the city secondary schools.
Elmar Khalilov vice-rector for Social affairs and public relations, congratulated the students, their teachers and parents who won the olympiad and spoke about the activities carried out in recent years in the field of working with talented children. He noted that historically, every nation connects its hopes for a happy future primarily with the younger generation. Raising a healthy and intelligent young generation is one of the main strategic goals of every nation. In this regard, the holding of subject olympiads in secondary schools has already become a tradition at our university. The main purpose of such olympiads is to identify talented students, increase students' interest in subjects, create a basis for them to demonstrate their knowledge and skills in a healthy competitive environment and prepare for career choice.
After the speech of the vice-rector, the winners of the I, II and III places in the Olympiad were awarded.
Dean of the faculty of History and geography professor Adil Bakhshaliyev head of the department of history of the peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, professor Shirkhan Salimov congratulated the students who excelled in the knowledge competition  and presented the winners with honorary diplomas and gifts.
At the end, Sabir Ismayilov  speaking on behalf of the parents  congratulated the winners and thanked the university administration  for organizing the olympiad at a high level. He noted that   our university pays special attention to science, education and higher education. Sabir Ismayilov stressed that if you want to grow as a professional researcher-specialist, I recommend you  Sumgayit State University, which is the only higher education institution in our city.
We may  note  that, 218 pupils from 41 high schools and 4 lyceums operating in Sumgayit took part in the Olympiad on  history of Azerbaijan . The questions presented to the students in two versions were compiled by the staff of the department of history of the peoples of Azerbaijan and Eastern Europe.