SDU-da İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində işlər davam etdirilir
SDU-nun Elmi Şurasında təsdiq olunmuş 2020‒2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf Planında universitetin nəzdində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması üçün nəzərdə tutulmuş müvafiq işlərin həyata keçirilməsi istiqamətində fəaliyyət uğurla davam etdirilir. Bu istiqamətdə işlərin davamı olaraq iyulun 25-də “Qartal” Tikinti firmasının ofisində Sumqayıt Dövlət Universiteti və Türkiyə Milli Eğitim Bakanlığının nümayəndə heyətləri arasında görüş keçirildi.
Öncə “Qartal” Tikinti firmasının direktoru Şahin Məmmədov şirkət haqqında qonaqlara məlumat verdi. Daha sonra Türkiyə Respublikasının Milli Eğitim Bakanlığının nümayəndəsi, beynəlxalq mentor Hakan Özkaynak çıxış edərək səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirdi və Türkiyədə fəaliyyət göstərən Texnoparklar haqqında geniş məlumat verdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək SDU-da da yaradıcılıq mərkəzinin fəaliyyətə başlamasının vacibliyini qeyd etdi və bildirdi ki, bununla əlaqədar olaraq, universitetin bir qrup əməkdaşı Türkiyədə səfərdə olmuş, orada fəaliyyət göstərən mərkəzlərlə tanış olmuşlar.
Sonra “Qartal” Tikinti firmasının direktoru, Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının Sumqayıt bölməsinin rəhbəri Şahin Məmmədov rəhbərlik etdiyi şirkətin həyata keçirdiyi layihələrdən ətraflı bəhs etdi. Diqqətə çatdırdı ki, “Qartal” Tikinti firması tərəfindən istedadlı gənclərə hər zaman maddi və mənəvi dəstək göstərilir, onların şirkətdə işlə təmin olunmaları üçün müvafiq şərait yaradılır.
Çıxışlardan sonra “Qartal” Tikinti firmasının fəaliyyətindən bəhs edən təqdimat nümayiş olundu və görüş diskussiya şəklində davam etdirildi.
İyulun 26-da SDU-nun nümayəndə heyətinin “Azərenerji” ASC-yə məxsus “Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin ("AzET və LAEİ" MMC) direktoru vəzifəsini icra edən dosent Aytək Babayeva, direktor müavini dosent Valeh Nəsibov, elmi katib dosent Ülviyyə Nəsibova, baş mütəxəssis Afaq Səlimova və Tədris Mərkəzinin direktoru Hikmət Əliyevlə görüşü keçirildi.
Görüşdə türkiyəli mütəxəssis dosent Hakan Özkaynak və Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutunun direktor müavini dosent Valeh Nəsibov universitetlərdə innovasiya yaradıcılıq mərkəzlərinin yaradılmasının əhəmiyyətindən və vacibliyindən bəhs etdilər.
Görüşün davamı olaraq SDU-nun nümayəndə heyəti SOCAR-ın Karbamid zavodunda olaraq məsul şəxs və mütəxəssislərlə görüşdülər. Sumqayıt Dövlət Universitetində İnnovasiya və Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması layihəsini dəstəklədiklərini bildirən zavod nümayəndəliyi SOCAR-ın Karbamid zavodunun hazırda ölkədə qeyri-neft sektorunda həyata keçirilmiş ən böyük layihə olduğunu diqqətə çatdırdılar.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində görüşlər STP və SOCAR-ın “Azərikimya” İstehsalat Birliyində davam etdiriləcək.

Home | News | Work is being conducted in the direction of the establishment and efficient operation of the "Innovation and Creativity Center" at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 27 July 2022 12:41
Work is being conducted in the direction of the establishment and efficient operation of the "Innovation and Creativity Center" at SSU
In the Strategic Development Plan for 2020-2025 approved by the Scientific Council of SSU, activities are being successfully continued in the direction of the implementation of the relevant works provided for the establishment of the "Innovation and Creativity Center" at the university. As a continuation of the work in this direction, a meeting was held between the delegations of Sumgayit State University and the Ministry of National Education of Turkey at the office of Gartal Construction Company on July 25.
First, the director of Gartal Construction Company Sahin Mammadov informed the guests about the company. Later, the representative of the Ministry of Education of the Republic of Turkey, international mentor Hakan Özkaynak expressed his gratitude for the  warm welcome and gave extensive information about the Technoparks operating in Turkey.
Professor Ramazan Mammadov vice-rector for Science and Innovations of Sumgayit State University made a speech and noted the importance of starting the operation  of the creative center at SSU and stated that in connection with this, a group of employees of the university visited Turkey and got acquainted with the centers operating there.
Then,the director of Gartal Construction Company, head of the Sumgayit branch of the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan Shahin Mammadov spoke in detail about the projects implemented by his company. He pointed out that Gartal Construction Company always provides financial  and moral support to talented young people. No doubt, appropriate conditions are created for them to be employed in the company.
After the speeches, a presentation about the activities of Gartal Construction Company was shown and the meeting was continued in the form of a discussion.
On July 26,   a meeting was held with  the delegation of  SSU and   director of "Azerenergy" OJSC "Azerbaijan Scientific-Research and Project-Research Energy Institute" Limited Liability Company ("ASR and PREI" LLC), associate professor Aytek Babayeva, deputy director, associate professor Valeh Nasibov, scientific secretary docent Ulviyya Nasibova, senior specialist Afag Salimova and the director of the Education  Center Hikmat Aliyev.
At the meeting, Turkish expert associate professor Hakan Ozkaynak and deputy director of Azerbaijan Scientific-Research and Project-Research Energy Institute associate professor Valeh Nasibov talked about the importance of creating innovation and creativity centers in universities.
As a continuation of the meeting, the delegation of SSU met with responsible persons and experts at SOCAR Carbamide  plant. The  representative of the plant pointed out that "SOCAR's carbamide" plant is currently the largest project implemented in the country  non-oil sector and they support  the project of establishing the "Innovation and Creativity Center" at Sumgayit State University,.
We should say  that the meetings will be continued in the "Azerikimya" Production Union of STP and SOCAR in the direction of the establisment  and efficient operation of the "Creative Innovation Center" at Sumgayit State University.