SDU-da İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində növbəti görüş keçirildi
İyulun 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin kiçik Akt zalında universitetdə İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyətinə dair növbəti görüş keçirildi.
Tədbiri SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq iştirakçıları salamladı, innovasiya yaradıcılıq mərkəzlərinin yaradılmasının əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2019‒2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nda Azərbaycan universitetlərində biznes-yaradıcılıq mühitinin inkişaf etdirilməsi prioritet istiqamətlərdən biri kimi göstərilmişdir. Dövlət Proqramının müvafiq müddəalarını əsas tutaraq SDU-nun Elmi Şurasında təsdiq olunmuş 2020‒2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf Planında universitetin nəzdində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması nəzərdə tutulmuş və müvafiq işlərin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır. Bu istiqamətdə Mərkəzin yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədilə İşçi qrupu, Mentor qrupu və Ekspert qrupu yaradılmış, İşçi qrupunun Fəaliyyət planı təsdiq edilmişdir.
Sumqayıt Dövlət Universitetində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində görüşlər bir çox müəssisələrdə davam etdirilmiş, uğurlu nəticələr əldə olunmuşdur.
Universitetlərdə müasir innovativ texnoparkların yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təşkil edilməsi istiqamətində dəyərli təcrübələrini əsirgəməyən Türkiyə Respublikasının Milli Eğitim Bakanlığının nümayəndəsi, beynəlxalq mentor Hakan Özkaynak çıxış edərək bu istiqamətdə görülən və görüləcək işlər barədə danışdı, həmçinin qardaş Türkiyədə startaplarla iş, texnoparkların məqsədi və səmərəli fəaliyyəti haqqında təqdimatla çıxış etdi.
Görüşün sonunda SDU-da yaradılacaq İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi ilə müəssisələr arasında gələcək əməkdaşlıq barəsində müzakirələr aparıldı, müvafiq fəaliyyət sahələri üzrə qarşılıqlı əhəmiyyət kəsb edən tədbirlərin keçirilməsi qərara alındı və müəyyən təkliflər səsləndirildi.

The next meeting was held at SSU within the framework of the project to create a
On July 28, another meeting was held in the small assembly hall of Sumgayit State University related to the establishment and productive work of the Innovation and Creativity Center at the university.
Professor Ramazan Mammadov vice-rector for Science and innovation of SSU opened the event, greeted the participants and spoke about the mportance of establishing innovation and creativity centers. He stated that the development of a business-creative environment in Azerbaijani universities was indicated as one of the priority areas in the "State Program for increasing the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for the years 2019‒2023" approved by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan. Based on the relevant provisions of the State Program, the Strategic Development Plan for 2020‒2025, approved by the Scientific Council of SSU envisages the creation of "Innovation and Creativity Center" at the university, and the implementation of relevant work has begun. In order to establish and ensure the productive work of the " Innovation and Creativity Center", a Working group, a Mentor group and an Expert group were created, and the Action plan of the Working group was approved.
The meetings have been continued in the framework of the creation and efficient work of the " Innovation and Creativity Center" in many institutions.
The representative of the Ministry of Education of the Republic of Turkey, international mentor Hakan Ozkaynak shared his experience in creating and organizing the effective work of modern innovative technology parks in universities, spoke about the work done in this direction and the challenges ahead, also made a presentation on working with startups in fraternal Turkey about the purpose and efficient operation of technology parks.
At the end of the meeting, discussions were held on the future cooperation between the "Innovation and Creativity Center" to be established at SSU and the enterprises, it was decided to hold mutually important events in relevant fields and certain proposals were voiced.