Sumqayıt Dövlət Universitetində 2022‒2023-cü tədris ilində bakalavriat səviyyəsinə qəbul olmuş şəxslər https://portal.edu.az portalına daxil olub onlayn formada qeydiyyatdan keçə bilərlər.
3. Hərbi biletin (hərbi xidmətdə olmayanlar üçün çağırış vəsiqəsi) surəti;
4. Ödənişli əsaslarla qəbul olan abituriyentlərdən təhsil haqqının ödənilməsi barədə qəbzin surəti. Təhsil haqqı Kapital bank ASC-nin respublika üzrə istənilən filialında Sumqayıt Dövlət Universitetinin hesabına, abituriyentin adı, soyadı, ata adı və şəxsiyyət vəsiqəsinin seriyası qeyd olunmaqla ödənilir.
Tələbələrin ödəniş etmək üçün imkanları
Tələbə şəxsi kabinetindən ödəniş edə bilər.
Tələbə “gpp.az” saytında FİN və ya invoys vasitəsilə ödəniş edə bilər. Bunun üçün gpp.az  saytına daxil olmaq, bütün xidmətlərdən TƏHSİL seçmək, sonra ALİ TƏHSİL MÜƏSSİSƏLƏRİ xidmətini seçmək lazımdır. Açılan səhifədə müvafiq məlumatlar daxil edilməlidir. Daha sonra ödəniş icra edilə bilər.
Ödəniş edilməlidir statusu təyin edildikdən sonra tələbələr banka yaxınlaşaraq Hökumət ödəniş portalı (HÖP) üzərindən ödəniş etmək istədiyini bildirir, FİN və ya ATİS-də formalaşan invoysu təqdim edərək ödəniş edir.
3. Subbakalavr diplomun əsli;
6. Ödənişli əsaslarla qəbul olmuş, Azərbaycan Respublikasının Qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş imtiyazlı şəxslər (məcburi köçkünlər, şəhid ailələri, Qarabağ müharibəsi əlillərinin övladları, valideyn himayəsindən məhrum olanlar) üçün imtiyazlı olduğunu təsdiq edən sənədin notarial qaydada təsdiq olunmuş surəti.
Onlayn qeydiyyat sentyabrın 2-dən  12-dək davam edəcək.
İqtisadiyyat və idarəetmə 64 4 85 31
Fizika və elektroenergetika 64 4 89 11
Universitetdə xarici dil seçiminin (ingilis və ya rus dili)  əvvəldən məlum olması üçün portal.edu.az saytındakı şəxsi kabinetinizdəki  sənədlərin  sırasında dil seçiminiz əks olunan vərəqin şəkli (jpg formatında) tələbələrin dillərə görə qruplaşdırılmasının operativliyini təmin etmək üçün  vacibdir.

Home | News | ATTENTION STUDENTS ADMITTED TO THE BACHELOR'S DEGREE!
Those admitted to the bachelor's level at Sumgayit State University in the 2022/2023 academic year can enter the https://portal.edu.az portal and register online.
1. Work number (6 digits) and PIN code;
2. Copy of certificate or sub-baccalaureate diploma;
3. Copy of military ticket (call-up card for those not in military service);
4. A copy of the receipt for the payment of the tuition fee from the applicants admitted on a paid basis. Tuition fees are paid at any branch of Kapital bank OJSC across the country to the account of Sumgayit State University, specifying the applicant's name, surname, patronymic and ID card series.
Payment options for students
Detailed explanations for payment:
The student can pay from his personal account.
The student can pay via PIN or invoice on the "gpp.az" website.
For this, you need to enter the gpp.az site, select EDUCATION from all services, then select the HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS service. The relevant information should be entered on the page that opens. Then the payment can be processed.
After the status of payment is set, students approach the bank and state that they want to pay through the Government Payment Portal (GPO), and pay by presenting the invoice generated in PIN or ATIS.
He can make payments through the mobile application of the bank whose service he uses from the relevant section of that application.
In addition, the following documents must be submitted by privileged applicants:
1. Copy of the applicant's birth certificate;
2. Copy of death certificate of parent(s);
3. A copy of the parent's disability certificate.
b) Applicants who are forcibly displaced:
1. A copy of his IDP card;
c) Copy of documents of persons with I and II degrees of disability, as well as applicants with limited health opportunities under the age of 18.
d) Children of citizens who became disabled during the defense of the territorial integrity, independence and constitutional structure of the Republic of Azerbaijan:
2. Copy of the parent's disability certificate.
2. Copy of the certificate of the parent or guardian confirming the status of a martyr.
Applicants whose registration has been confirmed must submit the following documents to the relevant faculties of SSU:
1. 3 copies of the identity card;
2. The original of the certificate;
3. The original of the sub-baccalaureate diploma;
6. A notarized copy of the document confirming that it is privileged for the privileged persons provided for in the Legislation of the Republic of Azerbaijan (displaced persons, families of martyrs, children of disabled people of the Karabakh war, those deprived of parental care), accepted on a paid basis.
Online registration will continue from September 2 to 12.
The Comission for admission of documents operates every day from 9:00 to 17:00.
Applicants admitted to Sumgayit State University can contact the faculty corresponding to their specialization to obtain additional information.
History and geography 64 4 85 34
Engineering 64 4 89 06
Chemistry and biology 64 4 70 89
Economics and Management 64 4 85 31
Philology 65 5 27 78
Mathematics 64 4 85 32
Physics and Electric Power 64 4 89 11
Attention applicants who want to register:
In order for the choice of foreign language (English or Russian) to be known at the university in advance, a picture of the page (in jpg format) showing your language choice among the documents in your personal cabinet on the website portal.edu.az is important to ensure the operativeness of grouping of students by languages.