Əsas səhifə | Xəbərlər | "INNOLAND"in nümayəndə heyəti SDU-da görüş keçirdi
Sentyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirildi.
Görüşdə rektor professor Elxan Hüseynov, universitetin struktur rəhbərləri və nümayəndə heyəti qismində “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin direktoru Məmməd Kərim, mərkəzin Startaplarla iş üzrə bölmə müdiri Tengiz Ağakişiyev, “SUP VC” şirkətinin direktoru Rəşad Eyvazov iştirak etdilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov qonaqları qəbul edərək onları salamladı və universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə edərək görüşün əhəmiyyətindən bəhs etdi və Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilən tədris və təlim texnologiyaları, elektron idarəetmə, elm və elmi-innovasiya sahələrindəki innovativ layihələr barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetdə innovasiya layihələri kompleks sistemli yanaşma əsasında reallaşdırılır. Bu istiqamətdə universitetdə İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzlərinin yaradılmasının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Dövlət Proqramının müvafiq müddəalarını əsas tutaraq SDU-nun Elmi Şurasında təsdiq olunmuş 2020‒2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf Planında universitetin nəzdində “İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi”nin yaradılması nəzərdə tutulmuş və müvafiq işlərin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır. Sumqayıt Dövlət Universitetində “İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi”nin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində görüşlər bir çox müəssisələrdə davam etdirilmiş, uğurlu nəticələr əldə olunmuşdur.
“INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin direktoru Məmməd Kərim səmimi qarşılanmaya görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə etdi,  Mərkəzin yerli startapların qlobal səviyyədə sərmayə cəlbi, böyüməsi və inkişafı üçün yaratdığı imkanlardan, göstərilən dəstək barədə geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, Bakıda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyindəki Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin inzibati binasının açılışı olmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva açılışda iştirak etmişdilər. Məmməd Kərim onu da qeyd etdi ki, “INNOLAND” Azərbaycanda, eyni zamanda onun hüdudlarından kənarda özəl sektorun inkişaf etdirilməsi, innovasiyanın təşviqi və startap hərəkatının genişləndirilməsi üçün yaradılan inkubasiya, akselerasiya və araşdırma mərkəzidir. ABŞ-da “Azərbaycan evi” Mərkəzinin, Tiflisdə və ölkə daxilində Gəncə, Sumqayıt, Şamaxı, Şəki şəhərlərində “INNOLAND”in filialları yaradılması barədə məlumat verdi.
Daha sonra universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor  Ramazan Məmmədov, Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov, Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri  professor Cavanşir Məmmədov çıxış edərək SDU-da yaradıcılıq mərkəzinin fəaliyyətə başlamasının vacibliyini qeyd etdilər və bildirdilər ki, bununla əlaqədar olaraq universitetin bir qrup əməkdaşı Türkiyədə səfərdə olmuş, orada fəaliyyət göstərən mərkəzlərlə tanış  olmuşlar.
Görüşdə SDU-da innovasiyanın təşviq edilməsi və startap hərəkatının genişləndirilməsi məqsədilə “INNOLAND” ilə əməkdaşlıq, SDU-da keçirilən elm və yaradıcılıq ilə bağlı tədbirlərdə “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin yaxından iştirakı, “INNOLAND”in dəstəyi və təcrübəsinə əsaslanaraq SDU-nun ərazisində “İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi”nin tikilməsi və digər  təkliflər səsləndirildi.
SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyəti üçün bu mövzuda “INNOLAND”in mütəxəssisləri tərəfindən seminarların keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edildi.

The delegation of "INNOLAND" held a meeting at SSU
On September 5, a meeting was held at Sumgayit State University with the delegation of "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center of the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Rector professor Elkhan Huseynov, director of INNOLAND Incubation and Acceleration Center Mammad Karim, Tengiz Agakishiyev director of the department for work with startups, and Rashad Eyvazov director of SUP VC participated in the meeting.
Rector professor Elkhan Huseynov welcomed the guests and expressed his satisfaction to see them at the university, talked about the importance of the meeting and informed about innovative projects in the fields of teaching and learning technologies, electronic management, science and scientific innovation carried out at Sumgayit State University. He said that innovation projects at the university are implemented on the basis of a complex system approach. Emphasizing the importance of creating Innovation and Creativity Centers in the university in this direction, the rector also drew attention to the fact that the Strategic Development Plan for 2020‒2025, approved by the Scientific Council of SSU based on the relevant provisions of the State Program, envisages the creation of an "Innovation and Creativity Center" at the university and the implementation of relevant works started. Meetings held in Sumgayit State University on the creation and efficient operation of the "Innovation and Creativity Center" were continued in many institutions, and successful results were achieved.
Mammad Karim director of INNOLAND Incubation and Acceleration Center expressed his gratitude to the university management for the warm welcome, gave extensive information about the opportunities provided by the Center for investment attraction, growth and development of local startups at the global level. He said that the administrative building of the Electronic Government Development Center subordinated to the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan was inaugurated in Baku. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva attended in the opening. Mammad Karim also noted that "INNOLAND" is an incubation, acceleration and research center created for the development of the private sector, promotion of innovation and expansion of the start-up movement in Azerbaijan and at the same time beyond its borders. He informed about the establishment of the Center "Azerbaijani evi" in the USA, branches of "INNOLAND" in Tbilisi and in the cities of Ganja, Sumgait, Shamakhi, Sheki throughout the country.
Later, the vice-rector for Science and Innovations professor Ramazan Mammadov, the head of the Scientific department associate professor Samir Orujov, the head of the department of Process automation professor Javanshir Mammadov made speeches and noted the importance of starting the activity of the creative center at SSU and stated that in connection with this, a group of employees of the university visited Turkey and they got acquainted with the centers operating there.
Some proposals were voiced in the meeting, such as: cooperation with "INNOLAND" for the purpose of promoting innovation and expanding the startup movement at SSU, close participation of "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center in the events held at SSU related to science and creativity, based on the support and experience of "INNOLAND" the construction of "Innovation and Creativity Center" in the area of SSU.
It was considered expedient to hold seminars on this subject by specialists of "INNOLAND" for the professor-teacher and student staff of SSU.