Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə ali təhsil müəssisələri nümayəndələrinin görüşü keçirildi
Azərbaycan Respublikasında təhsil alan əcnəbi tələbələrə dair miqrasiya məsələlərinin tənzimlənməsi istiqamətində Dövlət Miqrasiya Xidmətinin təşkilatçılığı ilə 12 sentyabr 2022-ci il tarixində Elm və Təhsil Nazirliyinin və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən 44 ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələrinin iştirakı ilə ənənəvi görüş keçirildi.
Görüşdə yeni tədris ilinin başlaması ilə əlaqədar olaraq ölkəyə gələn əcnəbi tələbələrin sayının artacağını nəzərə alaraq, onlara Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti yaşamaq üçün icazənin verilməsi zamanı qarşıya çıxan problemlər və COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar tətbiq edilən bəzi güzəştlərin ləğvi barədə məlumat verildi, həmçinin bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin sualları cavablandırıldı. Təhsil almaq üçün ölkəyə daxil olan əcnəbilərin yalnız təhsil vizası ilə ölkəmizə girişinin təmin edilməsi və əcnəbi tələbələrin Elm və Təhsil Nazirliyinin atis.edu.az portalında qeydiyyatının əhəmiyyəti vurğulandı.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov, Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektorunun müdiri Müjdat Həsənov və həmin şöbənin digər əməkdaşları, eləcə də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin müvafiq inzibati strukturlarının rəhbərləri də iştirak edirdi. Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva iştirak etdi.

A meeting was held with the representatives of the State Migration Service and the higher education institutions
A traditional meeting was held with the participation of representatives of the Ministry of Science and Education and 44 higher education institutions operating in our country on September 12, 2022, organized by the State Migration Service, in order to regulate the migration issues of foreign students studying in the Republic of Azerbaijan.
Taking into account that the number of foreign students coming to the country will increase in connection with the start of the new academic year at the meeting , they were informed about the problems encountered during the issuance of a temporary residence permit in the territory of the Republic of Azerbaijan and the cancellation of some concessions applied in connection with the "COVID-19" pandemic, as well as the questions of representatives of higher education institutions were answered. For studying in our country the foreign students should get the educational visa and the importance of registering foreign students on the atis.edu.az portal of the Ministry of Science and Education was emphasized. Tural Ahmadov, the head of the international cooperation department of the Ministry of Science and Education, Mujdat Hasanov, the head of the foreign education and work sector with foreign students, and other employees of that department, as well as the heads of the relevant administrative structures of the higher education institutions operating in our country took part in the event.
Sadagat Fatullayeva head of the department of International cooperation and foreign students from Sumgayit State University took part in the meeting.