Yerləşdirilmə tarixi : 23 Sentyabr 2022 16:01
Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, şura üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladıqdan sonra gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi. Cari tədris ilinin qəbul statistikası, yeni tədris ilində keyfiyyətli təhsilin təşkili, əsas fəaliyyət istiqamətləri üzrə göstəricilərin daha da artırılması istiqamətində görülən işlərdən danışdı.
2022/23-cü tədris ilində SDU-ya bakalavriat səviyyəsi üzrə tələbə qəbulunun nəticələri barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dos.Sabir Xəlilov, SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kolleci üzrə SDTK-nın direktoru dos. Mətanət Pirquliyeva ətraflı məlumat verdilər. Qeyd etdilər ki, 2022/23-cü tədris ilində SDU üzrə proqnozlaşdırılmış yerlərə tələbə qəbulunun nəticələri kifayət qədər yüksək olmuşdur.
İclasda Sumqayıt şəhərində və regionun digər şəhər və rayonlarında yerləşən məktəblərdə SDU nümayəndələrinin şagirdlərlə və onların valideynləri ilə görüşlərinin keçirilməsinin davam etdirilməsi və genişləndirilməsi, onlara universitetimizdə mütəxəssis hazırlığı aparılan ixtisaslar haqqında ətraflı məlumatların çatdırılması məqsədəuyğun hesab edildi. SDU-ya tələbə qəbulu üzrə proqnoz planların hazırlanmasında ənənəvi ixtisaslarla yanaşı, təklif olunan yeni ixtisasların da əsaslandırılması və əmək bazarının təhlilinin nəticələrinin nəzərə alınması, SDU-ya yüksək balla qəbul olan istedadlı tələbələrin diqqət mərkəzində saxlanılması və onlarla fərdi işin aparılması fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə tapşırıldı.
Sonra rektor qeyd etdi ki, proqnoz-planın hazırlanmasında əmək bazarının tələbatını nəzərə almaq vacibdir, eyni zamanda Sumqayıt şəhərində və ətraf regionda müəssisələrlə sıx əlaqə yaratmaq, onların hansı ixtisas üzrə mütəxəssislərə ehtiyaclarını öyrənmək və ciddi təhlillərin nəticəsi əsasında mövcud reallığı nəzərə almaqla, yeni proqnoz-planlar hazırlamaq lazımdır.
2022-ci ilin ikinci yarısında SDU-da keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslara hazırlığın vəziyyəti haqqında Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, 2022-ci ilin ikinci yarımilində universitetdə 3 respublika (Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafının aktual problemləri; Universitet elminin və təhsilinin müasir problemləri (SDU-nun 60 illiyinə həsr olunur); Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi) və 3 Beynəlxalq (Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri; İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər; Enerji effektivliyi və yaşıl enerji texnologiyası (ATU-SDU)) səviyyəli elmi konfransların keçirilməsi planlaşdırılıb.
Samir Orucov onu da qeyd etdi ki, SDU-da keçirilən respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfranslar məzmun və forma cəhətcə yüksək səviyyədə təşkil olunur və keçirilir. Konfrans materialları, bir qayda olaraq, konfrans gününədək nəfis formada hazırlanıb nəşr olunur. Orucov  2022-ci ilin ikinci yarımilində də keçiriləcək elmi konfranslarda bu ənənənin gözlənilməsi və davam etdirilməsinin müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
Rektor SDU-da keçirilən respublika və beynəlxalq səviyyəli konfransların yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün respublikamızın universitetlərindən və xarici ölkələrdən mütəxəsislərin dəvət olunmasını struktur rəhbərlərinə tövsiyə etdi.
Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov 27 Sentyabr –Anım Günü ilə əlaqədar görüləcək işlər və 8 Noyabr – Zəfər Gününün qeyd olunması ilə bağlı keçiriləcək tədbirlər barədə məlumat verdi. Diqqətə çatdırdı ki, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev Azərbaycanda Anım Gününün və Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncamlar imzalayıb. Sərəncamlara əsasən hər il sentyabrın 27-si ölkəmizdə Anım Günü, noyabrın 8-i isə Zəfər Günü kimi qeyd edilir. Bu Sərəncamlara uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində keçiriləcək silsilə tədbirlərin planı təsdiq edilmişdir.
Rektor çıxışında 27 sentyabr‒Anım Günü ilə əlaqədar şəhid məzunlarımızın valideynlərini ziyarət etməyi, Anım günündə onları universitetə dəvət etməyi və Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan bütün məsələlərin vaxtında yerinə yetirilməsini, eyni zamanda 8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə əlaqədar tədbirlərin yüksək səviyyədə keçirilməsini, Hərbi Qənimətlər Parkına tələbə və əməkdaşların geniş miqyasda ziyarətinin təşkil olunmasını struktur rəhbərlərinə tövsiyə etdi.
Sonra SDU-nun 60 illik yubileyi ilə əlaqədar görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat verən dosent Elmar Xəlilov bildirdi ki,  “SDU‒60” kitabının hazırlanıb başa çatdırılmasının təmin edilməsi kitabın redaktoru Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri prof.A.Məmmədova tapşırılıb. SDU-nun 60 illik yubileyinə müvafiq suvenirlərin, döş nişanlarının hazırlanması istiqamətində işlər həyata keçirilir. “Sumqayıt Universiteti” qəzetinin yubiley nömrəsinin hazırlanması üçün məqalələrin hazırlanması struktur rəhbərlərinə tapşırılıb.
Daha sonra müxtəlif məsələlərin müzakirəsi aparıldı.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov işçi-tədris proqramlar ‒ sillabusların təsdiqi, əcnəbi vətəndaşların hazırlıq kursu üçün işçi-tədris planının təsdiqi, tədris, elm və kargüzarlıq sənədləri toplusunun təsdiqi, tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə məlumat verdi.

On September 23, the next meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University was held.
Rector of the university, chairman of the Scientific Council ,professor Elkhan Huseynov opened the meeting with an introductory speech, and after greeting the members of the council, professors and teachers , informed about the issues on the agenda. He talked about the admission statistics of the current academic year, the organization of qualitative education in the new academic year, and the work done in the direction of further increasing the indicators in the main areas of activity.
Faig Shirinov, the director of the Teaching Methodological Center at the Bachelor's level, prof. Sabir Khalilov the head of the department of Doctoral and master's studies at the master's level, the director of the Sumgayit State Technical College under the SSU prof. Matanat Pirguliyeva gave detailed information about the results of student admission to the SSU in the 2022/2023 academic year . They noted that the results of the student admission to the predicted places at SSU in the 2022/2023 academic year were quite high.
At the meeting, it was considered appropriate to continue and expand the meetings of SSU representatives with students and their parents in schools located in Sumgayit city and other cities and regions , and to provide them with detailed information about the specialties that are being trained in our university. In preparing forecast plans for student admission to SSU, along with traditional specialties, justification of new specialties and taking into account the results of the labor market analysis, focusing on talented students admitted to SSU with high marks and conducting individual work with them were assigned to faculty deans and heads of the department .
Then the rector noted that it is important to take into account the demand of the labor market in the preparation of the forecast plan, at the same time to establish close relation with enterprises in the city of Sumgayit and the surrounding region, it is necessary to find out what kind of specialists they need and prepare new plans based on the results of serious analyzes and taking into account the current reality.
Associate professor Samir Orujov , head of the Scientific department informed about the state of preparation for the International and Republic-level Scientific Conferences to be held in SSU in the second half of 2022. He added that in the second half of 2022 it is planned to hold 3 Republican scientific conferences (current problems of the socio-economic development of the Republic of Azerbaijan; modern problems of university science and education (dedicated to the 60th anniversary of SSU); fundamental problems of mathematics and application of intellectual technologies in education) and 3 international scientific conferences (current issues of applied physics and energy; Information systems and technologies: achievements and perspectives; Energy efficiency and green energy technology (AMU-SSU)) .
Samir Orujov also noted that the Republican and International scientific conferences held at SSU are organized at a high level in terms of content and form. As a rule, the conference materials are prepared and published in the relevant form before the day of the conference. He pointed out that, tracking and continuing this tradition which will be held in the second half of 2022 has been entrusted to the heads of the relevant structures.
The Rector recommended to the structure heads to invite experts from the universities of our republic and foreign countries to hold the national and international level conferences held at SSU.
Associate professor Elmar Khalilov vice-rector for Social issues and public relations informed about the work to be done in connection with September 27 - Memorial Day and celebration for November 8 - Victory Day. He drew attention to the fact that President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev signed decrees on the establishment of Memorial Day and Victory Day in Azerbaijan. According to the decrees, every year September 27 is marked in our country as a Memorial Day, and November 8 as a Victory Day. In accordance with these Orders, the plan of series of events to be held at Sumgayit State University has been approved.
In his speech, the rector said to visit the parents of our martyred graduates in connection with September 27 to invite them to the university on a Memorial Day and to fulfill all the issues stipulated in the Event Plan on time, at the same time to hold events on November 8- Victory Day at a high level, it is recommend to organize the visit of the students and employees to the Military Trophies Park to the structure heads.
Then, giving information about the work done and the upcoming tasks in connection with the 60th anniversary of SSU, associate professor Elmar Khalilov said that the preparation and completion of the book "SSU-60" was entrusted to the editor of the book, the head of the department of literature of Azerbaijan and foreign countries, prof. A. Mammadov. The work is being carried out to prepare souvenirs and badges for the 60th anniversary of SSU. The preparation of articles for the jubilee issue of "Sumgait University" newspaper was entrusted to the structure heads.
Later, various issues were discussed.
Scientific secretary professor Mukhtar Samadov informed about the approval of work-study programs - Syllabuses, approval of the work-study plan for the preparation course of foreign citizens, approval of the collection of documents of Teaching, science and clerical work , granting of publication rights (griff) to teaching materials.
Concluding the meeting of the Scientific Council,rector, professor Elkhan Huseynov wished success to the entire team in the coming academic year.