Filologiya fakültəsində Anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Sentyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində Vətən müharibəsi şəhidlərinin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbirdə fakültənin müəllim və tələbələri, qazilər və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak etdilər.
Əvvəlcə Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Çıxış edən Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva bildirdi ki, Azərbaycan xalqı milli tarixinin ən möhtəşəm səhifəsini yaşayır. 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təxribatına cavab olaraq Azərbaycan Ordusu Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə cəbhənin bütün istiqamətlərində əks-hücum əməliyyatları həyata keçirdi. 44 gün davam edən müharibə Azərbaycanın parlaq qələbəsi ilə başa çatdı və 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında olan torpaqlar azad edildi. Ordu ilə bir olan xalq iradə, əzmkarlıq, milli ruh nümayiş etdirərək tarixi ədaləti bərpa etdi. Son 200 il ərzində ilk dəfə olaraq əzəli düşmən üzərində parlaq qələbə əldə edildi.
Sonra Filologiya fakültəsinin müəllimləri, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları: Əli Rzazadə, İlahə Vəliyeva çıxış edərək qazanılan Qələbədə Ordumuzun əsgər və zabitlərinin qəhrəmanlığı, şəhid və qazilərimizin şücaətindən danışdılar. Onların yazdığı şərəfli tarixin gələcək nəsillərə örnək olacağını əminliklə vurğuladılar.
20 il Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin mənsubu olmuş Vətən müharibəsi qazisi Vasif Əzizağa oğlu Məlikov və döyüşlərə könüllü qatılan Faiq Möhübbət oğlu Əhmədov keçdikləri döyüş yolundan, qanlı-qadalı müharibə günlərindən, tarix yazan qəhrəman Ordumuzdan, əsgər və zabitlərimizin Azərbaycanın haqq uğrunda mübarizə aparmaq əzmindən, əsl döyüş ruhunu bütün dünyaya necə nümayiş etdirdiklərindən danışdılar.

An event dedicated to Memorial Day was held at the faculty of Philology
On September 26, an event dedicated to the memory of the martyrs of the Patriotic war was held at the faculty of Philology of Sumgayit State University.
Teachers and students of the faculty, veterans and public representatives took part in the event.
First, the memory of the martyrs of the Patriotic war was commemorated with a minute of silence.
Speaking, the dean of the faculty of Philology, associate professor Sevinj Hamzayeva said that the Azerbaijan nation is living the most magnificent page of our national history. On September 27, 2020, in response to the next provocation by the Armenian armed forces, the Azerbaijani Army, under the leadership of the President, Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, carried out counter-offensive operations in all directions of the front. The 44-day war ended with a victory of Azerbaijan, and the lands occupied for nearly 30 years were liberated. For the first time in the last 200 years, a brilliant victory over the arch-enemy was achieved. Then the lecturers of the faculty of Philology - PhDs in Philology Ali Rzazade, Ilaha Valiyeva made a speech and spoke about the heroism of the soldiers and officers of our Army, the bravery of our martyrs and veterans. They confidently emphasized that the glorious history written by them will be an example for future generations.
Vasif Malikov Azizaga oglu , who was a member of the Special Forces for 20 years, a veteran of the Patriotic war, and Faig Ahmadov Mohubbat oglu, who volunteered for the battles spoke about the path of fighting they passed, the bloody war days, the determination of our soldiers and officers to fight for the rights of Azerbaijan and how they showed true fighting spirit to the whole world.