Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun nümayəndə heyəti Almaniyada rəsmi səfərdə oldu
Sentyabrın 19-dan 23-dək  Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorunun müşaviri dosent Zəfər Hüseynov və Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri baş müəllim Nərmin Həsənova Almaniyada ezamiyyətdə oldular.
Onlar Düsseldorf şəhərində yerləşən, Almaniyanın nüfuzlu akkreditasiya qurumu olan ASİİN-ə (Almaniya Beynəlxalq Akkreditasiya Agentliyi) səfər etdilər. Səfərin əsas məqsədi Mühəndislik fakültəsi üzrə 3 təhsil proqramının beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsi barədə ilkin müzakirələr aparmaq, bununla əlaqədar olaraq akkreditasiya öncəsi prosedurla tanışlıq, özünüqiymətləndirmə hesabatlarının ASİİN qayda və təlimatlarına uyğun hazırlanması idi. ASİİN-nin icraçı direktoru Dr. İring Vasser və agentliyin layihə meneceri Paulina Petraçenko ilə təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiyası barədə geniş müzakirələr aparıldı və müvafiq müqavilə hazırlandı. Görüş zamanı özünütəhlil hesabatlarının hazırlanması, agentliyə təqdim edilməsi və beynəlxalq ekspertlərin SDU-ya səfərinin tarixləri dəqiqləşdirildi.
Sentyabrın 21-də SDU-nun nümayəndə heyəti Brandenburq Texniki Universiteti Cottbus-Senftenberqə (BTU) səfər etdi. Görüşdə BTU-nun Metalkəsən dəzgahlar kafedrasının müdiri və Maşınqayırma, elektronika və elektrik sistemləri fakültəsinin dekan müavini prof. Dr. Silvia Simon, universitetin digər akademik heyəti, həmyerlilərimiz, BTU-nun doktorantı İlqar Abbasov və elmi işçisi Daşqın Turabov iştirak etdilər. Məlumat üçün bildirək ki, prof. Dr. Silvia Simon Azərbaycan Texniki Universitetinin də Fəxri doktorudur. Səfər çərçivəsində BTU-nun ən son müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaları, auditoriyaları ilə tanışlıq oldu. SDU və BTU arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq barədə müzakirələr aparıldı. Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova SDU haqqında geniş videotəqdimatla çıxış etdi.
Prof. Dr. Silvia Simon SDU-nun tələbələrini yayda Almaniyaya BTU-da təcrübə proqramlarında iştirak etməyə dəvət etdi. SDU nümayəndə heyəti də öz növbəsində prof. Simonu SDU-da mühazirələr aparmağa dəvət etdi. Yaxın günlərdə hər iki universitet arasında elm və təhsil sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın ətraflı müzakirəsi üçün onlayn formatda görüşün təşkil olunması barədə razılıq əldə edildi.

THE DELEGATION OF SSU WAS AN OFFICIAL VISIT TO GERMANY
From September 19 to 23, associate professor Zafar Huseynov, advisor of the rector of Sumgayit State University, and head of the department of Quality Assurance in Education, senior lecturer Narmin Hasanova, were on a business trip to Germany
They visited the prestigious German accreditation body ASIIN (German International Accreditation Agency) located in Düsseldorf. The main purpose of the visit was to hold preliminary discussions on the international accreditation of 3 study programs of the faculty of Engineering, to know the pre-accreditation procedure, and to prepare self-assessment reports in accordance with the rules and guidelines of the ASIIN. Extensive discussions were held with executive director of ASIIN Dr. Iring Wasser and the project manager of the agency Paulina Petrachenko, about the international accreditation of study programs, and a corresponding agreement was made. During the meeting, the dates of preparation of self-analysis reports, submission to the agency and the visit of international experts to SSU were defined.
On September 21, the delegation of SSU visited Brandenburg Technical University Cottbus-Senftenberg (BTU).The following participants attended in meeting: the head of the department of Metalworking Machine Tools of BTU and the deputy dean of the faculty of Mechanical Engineering, Electronics and Electrical Systems, prof. Dr. Silvia Simon, other academic staff of the university, our compatriots Ilgar Abbasov, a doctoral student of BTU, and a scientific employee Dashgin Turabov. Not for information prof. Dr. Silvia Simon is an Honorary doctor of Azerbaijan Technical University. As part of the visit, they were in the laboratories and auditoriums of BTU equipped with the latest modern equipment. Discussions were held between SSU and BTU on cooperation in the field of science and education. Narmin Hasanova head of the department of quality assurance in education, performed a video presentation about SSU.
Prof. Dr. Silvia Simon invited the students of SSU to Germany in the summer to participate in internship programs at BTU. The delegation of SSU, in turn invited prof. Dr.Simon conducting lectures at SSU. In the near future, an agreement was reached between both universities to organize a meeting in an online format for a detailed discussion of mutual cooperation in the field of science and education.