SDU-nun fakültələrində Anım Günü ilə əlaqədar silsilə tədbirlər davam edir
Əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirildi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda şəhid olan qəhrəmanlarımızın ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev çıxış edərək bildirdi ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsində ordumuzun rəşadəti, Ali Baş Komandanın qətiyyəti ermənilərin və havadarlarının bölgədəki siyasətinin iflası ilə nəticələndi. Bütün təzyiqlərə, təhdidlərə baxmayaraq, Azərbaycan qələbə qazandı və tarixi ədalət bərpa olundu. Ali Baş Komandanın iradəsi ilə Dəmir Yumruğa dönən möhtəşəm xalq bu Zəfəri ilə tarixə qızıl hərflərlə yeni səhifə yazdı. Bu Dəmir Yumruq xalqın gücünü, milli birliyini, vəhdətini, mübarizliyini bütün dünyaya bəyan etdi.
Azərbaycan hər zaman mübariz oğul və qızlarının şücaətini yüksək qiymətləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur. Zəfərlə nəticələnən 44 günlük Vətən Müharibəsindən az sonra Respublikamızda Anım Gününün təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı tarixi bir sənəd olmaqla yanaşı, həm də şəhidlərimizin xatirəsinə sonsuz ehtiramın bariz nümunəsidir. Dekan onu da qeyd etdi ki, Vətən müharibəsində qazandığımız Qələbə təkcə ərazi bütövlüyümüzü, tarixi ədaləti bərpa etmədi, bu Zəfər Vətən həsrəti ilə yaşayan soydaşlarımızın qəlbində yenidən həyat işığı yandırdı, onlara doğma torpaqlara dönmək imkanını yaratdı.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər Azərbaycan torpaqlarının 30 ilə yaxın müddətdə erməni qəsbkarlarının işğalı altında qaldığını, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Şanlı Ordumuzun mənfur düşmənin cəbhəboyu istiqamətlərdə çoxsaylı təxribatlarına cavab olaraq sentyabrın 27-də əks-həmləyə keçərək sarsıdıcı zərbələr endirməklə torpaqlarımızı 44 günlük müharibədə azad etdiyini qeyd etdilər. Bu qələbə hissini xalqımıza yaşadan igidlərimizə minnətdar olduqlarını söylədilər. Şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəmanlarımızın ölməzlik qazandıqlarını, bütün ömrümüz boyu onlara borclu olduğumuzu vurğuladılar.
Sonra Vətən müharibəsinin iştirakçısı, fakültənin 643 saylı qrupunun tələbəsi Mircamal Sultanov Vətən müharibəsi günlərində keçdiyi döyüş yolundan, Azərbaycan Ordusunun şanlı zəfərindən və Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin qorxmazlığından, mərdliyindən danışdı, şəhidlik zirvəsinə ucalan döyüş yoldaşlarına rəhmət dilədi.

A series of events dedicated to Memorial Day continues in the faculties of SSU
On September 26, an event was held at the faculty of Engineering dedicated to September 27 - Memorial Day.
First, the National Anthem was played, and the souls of our heroes who were martyred for the territorial integrity and independence of Azerbaijan were commemorated with a minute of silence.
The dean of the faculty of Engineering, associate professor Ulduz Aghayev stated that the bravery of our Army and the determination of the Commander-in-Chief in the Patriotic War, which began on September 27, 2020 and lasted for 44 days, resulted in the failure of the policy of Armenians and their supporters in the region. Despite all pressures and threats, Azerbaijan won and historical justice was restored. With this victory, the great nation, which turned into an iron fist by the will of the Supreme Commander wrote a new page in history with golden letters. This iron fist declared the people"s strength, national unity to the whole world.
Azerbaijan always appreciates the bravery of fighting sons, respects the souls of all our martyrs. The Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the establishment of Memorial Day in our Republic after the 44-day Patriotic War is not only a historical document, but also a clear example of eternal respect for the memory of our martyrs. The dean also noted that the Victory we won in the Patriotic War not only restored our territorial integrity and historical justice, this Victory rekindled the light of life in the hearts of our compatriots who were longing for the Motherland, and gave them the opportunity to return to their native land.
Other speakers speaking at the event said that the lands of Azerbaijan have been under the occupation of Armenian usurpers for nearly 30 years, and our Glorious Army, under the leadership of the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, launched a counter-attack on September 27 to free our lands in a 44-day war. they noted that he did. They said that they are grateful to our brave men who made our people feel this victory. They emphasized that our heroes who rose to the peak of martyrdom have gained immortality and that we are indebted to them throughout our lives.
Then Mirjamal Sultanov, a participant of the Patriotic War, a student of the faculty"s group No. 643, spoke about the battle path he passed during the days of the Patriotic War, the glorious victory of the Azerbaijan Army and the fearlessness and courage of the martyrs who died for the Motherland, and prayed for mercy to his comrades-in-arms who rose to the height of martyrdom.