SDU-nun prorektoru Şərq Tərəfdaşlıq Ölkələri Konfransında iştirak etdi
Sentyabrın 28-i və 29-u JW Marriot Hoteldə GEANT Assosiasiyasının təşəbbüsü və koordinasiyası ilə V Şərq Tərəfdaşlığı E-İnfrastrukturlar konfransı (“EaPEC 2022”) keçirildi.
Avropa ölkələrinin təhsil sahəsində siyasət yürüdənlərini, ali təhsil müəssisələri rəhbərlərini, alim və mütəxəssisləri bir araya gətirən bu tədbir Avropa Birliyinin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən “EaPConnect” layihəsi çərçivəsində reallaşmışdır.
Qeyd edək ki, Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) təşəbbüsü 2009-cu ilin may ayında Praqada keçirilən seminarda Polşa və İsveç tərəfindən irəli sürülmüşdür. ŞT təşəbbüsü Avropa Qonşuluq Siyasəti çərçivəsində “Şərq tərəfdaşları” kimi istinad edilən Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan, Ukrayna, Belarus və Moldovanın Aİ ölkələri ilə mövcud əməkdaşlığının ikitərəfli gücləndirilməsini və çoxtərəfli formatda davam etdirilməsini nəzərdə tutur.
Konfransda AMEA-nın prezidenti vəzifəsini icra edən akademik Arif Həşimov, GEANT-ın baş direktoru Erik Hayzer, elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Azərbaycanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin Əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Viktor Bojkov, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə rəqəmsal və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə proqram meneceri Tibault Şarlet, “EapConnect” layihəsinin meneceri İrina Metyu, AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev, konfransın təşkilat komitəsinin üzvləri, seksiya iclaslarının moderatorları və Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin inzibati struktur rəhbərləri və digər məsul şəxslər iştirak etdi.
Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev təmsil edirdi.

Vice-rector of SSU participated in the Conference of Eastern Partnership Countries
On September 28 and 29, the "V Eastern Partnership E-Infrastructures Conference" ("EaPEC 2022") was held at the JW Marriot Hotel under the initiative and coordination of the GEANT Association.
This event took place within the framework of the "EaPConnect" project covering the countries of the Eastern Partnership of the European Union in the field of education of European countries for assembling the heads of higher education institutions, scientists and specialists.
It should be noted that the Eastern Partnership (EaP) initiative of the European Union was put forward by Poland and Sweden at the seminar held in Prague in May 2009. The CS initiative envisages bilateral strengthening of existing cooperation with the EU countries of Azerbaijan, Georgia, Armenia, Ukraine, Belarus and Moldova, which are referred to as "Eastern partners" within the framework of the European Neighborhood Policy, and continuation in a multilateral format.
The following persons participated in the conference:such as
Academician Arif Hashimov, acting president of ANAS, Eric Heizer, general director of GEANT, Firudin Gurbanov, deputy minister of Science and Education, Samir Mammadov, deputy minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan, Viktor Bojkov, head of the Cooperation Department of the Representation of the European Union in Azerbaijan, Eastern Partnership, Tibault Charlet, program manager for digital and economic cooperation with other countries, Irina Matthew, manager of the EapConnect project, academician Rasim Aliguliyev, vice president of ANAS, general director of the Institute of Information Technologies, members of the conference"s organizing committee, moderators of section meetings and administrative officials of Azerbaijan"s higher education institutions. structure heads and other responsible persons.
Sumgayit State University was represented at the meeting by associate professor Gafar Atayev, vice-rector for International relations.