Oktyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq Müəllimlər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynov universitetin müəllim heyətini əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi və kollektivə möhkəm cansağlığı, müqəddəs, şərəfli peşələrində uğurlar arzuladı. Sumqayıt Dövlət Universitetinin təhsildə qazandığı uğurların məhz universitetdə çalışan müəllimlərin sayəsində ərsəyə gəldiyini bildirən rektor qeyd etdi ki, müəllim peşəsinin vacibliyini, gözəlliyini və eyni zamanda çətinliyini, məsuliyyətini yaxşı anlayan əcdadlarımız həmişə müəllimə hörmətlə yanaşmış, onu yüksək qiymətləndirmişlər. Bu, keçmişdə də belə olub, bu gün də belədir və gələcəkdə də belə olacaqdır. Çünki, məhz müəllim əməyinin nəticəsində cəmiyyət formalaşır, savadlı, bilikli, geniş dünyagörüşlü, yüksək mənəvi-əxlaqi dəyərlərə malik insanlar yetişir. Məhz belə insanlar cəmiyyəti inkişaf etdirir, onu irəli aparır. Bu gün həyatımızın bütün sahələrində sürətlə inkişaf edən müstəqil ölkəmizin daha da güclənməsində mühüm rol oynayan, cəmiyyətdə öz layiqli vətəndaş mövqeyi ilə seçilən insanlar məhz müəllim əməyinin yetirmələridir. Bizim hər birimizin layiqli vətəndaş kimi yetişməyimizdə müəllimlərimizin böyük və əvəzsiz xidmətləri vardır.
Professor Elxan Hüseynov  Ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra bütün sahələr kimi təhsil sahəsinin də inkişaf etməyə başladığını, Azərbaycanın təhsil sisteminin beynəlxalq sistemə inteqrasiya olunduğunu qeyd etdi. Son illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən təhsil sahəsində geniş islahatların həyata keçirilməsini, təhsilin inkişafına, təhsil müəssisələrində çalışan işçilərin əməkhaqlarının və tələbələrin təqaüdlərinin artırılması məhz müəllimlərimizin, təhsil işçilərinin zəhmətinə verilən qiymətin təzahürü olduğunu vurğuladı.Təhsil uğurlarında müəllimlərin əhəmiyyətli rolunu önə çəkən rektor onların çətin əməyinin hər cür alqışa və mükafata layiq olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra universitetin ictimai həyatında yüksək fəallıq göstərdiklərinə, səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətlərinə görə fərqlənən bir qrup müəllim universitet rəhbərliyi tərəfindən fəxri fərman və pul mükafatı ilə təltif olundular.

INTERNATIONAL TEACHERS' DAY WAS CELEBRATED AT SSU
An event dedicated to International Teachers' Day was held at Sumgayit State University on October 5.
The rector of SSU professor Elkhan Huseynov opened the event with his opening speech, congratulated the teaching staff of the university on the occasion of the remarkable day and wished the staff good health and success in their sacred and honorable professions. Stating that the successes of Sumgayit State University in education were gained thanks to the teachers working in the university. The rector noted that our ancestors understood well the importance, beauty and at the same time difficulty and responsibility of the teaching profession ,they always treated the teacher with respect and appreciated him highly. This has been the case in the past, it is the case today, and it will be the case in the future. Because society is formed as a result of teachers' work so educated, knowledgeable, broad-minded people with high spiritual and moral values grow up in this society. Such people develop the society and move it forward. Today, the people who play an important role in the further strengthening of our independent country, they make progress rapidly in all areas of our life and who stand out in the society with their worthy citizen position are the students of the labor of teachers. Our teachers have great and invaluable contribution in the development of each of us as worthy citizens.
Professor Elkhan Huseynov noted that after the great leader Heydar Aliyev returned to power, the field of education, like all other fields, began to develop, and the educational system of Azerbaijan was integrated into the international system. In recent years, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev has emphasized the implementation of extensive reforms in the field of education, the development of education, the increase of the salaries of employees working in educational institutions and student scholarships is a manifestation of the value given to the hard work of our teachers and education employees. The rector emphasized the important role of teachers in the success of education. He pointed out that the teacherʾs work deserves all kinds of applause and awards.
Then, a group of lecturers distinguished by their high activity in the social life of the university and their effective scientific and pedagogical activities were awarded by the university management with an honorary diploma and a monetary reward.