Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Vətən müharibəsi şəhidinin abidə kompleksinin açılış mərasimində iştirak edib
Oktyabrın 4-də 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhidi Telman Nadir oğlu Abışovun xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə Hacı Zeynalabdin qəsəbəsi Səməd Vurğun küçəsində abidə kompleksinin açılışı olub.
Tədbirdə şəhidin ailə üzvləri, döyüş yoldaşları ilə yanaşı, şəhid ailələri, qazilər, Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin məsul işçiləri, Millət vəkili Müşfiq Məmmədli, məktəb və bağça kollektivləri, Qəsəbə Ağsaqqallar şurasının üzvləri və Hacı Zeynalabdin qəsəbə sakinləri, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Unversitetinin Filologiya fakültəsinin bir qrup professor-müəllim və tələbəsi iştirak etdilər.
Öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, daha sonra şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Sonra Telman Abışovun abidəsinin açılışı oldu. Abidə önünə tər gül dəstələri düzüldü.
Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin Ərazi idarəetmə və yerli özünüidarə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Gündüz Əliyev, Millət vəkili Müşfiq Məmmədli, Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyəti Başçısının Hacı Zeynalabdin Tağıyev inzibati ərazi dairəsi üzrə nümayəndəsi Lalə Hacıyeva, SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, professor AstanBayramov və digər şəxslər çıxış edərək Azərbaycan Ordusunun 44 günlük vətən müharibəsində göstərdiyi şücaətindən danışdılar.
Bildirildi ki, Telman Nadir oğlu Abışov 1995-ci il oktyabrın 3-də Sumqayıt şəhərində anadan olub. O, Füzulinin və Şuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Noyabrın 10-da Şuşada şəhidlik zirvəsinə ucalaraq, Sumqayıt Şəhidlər xiyabanında dəfn edilib. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatıldığı və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamlarına əsasən Telman Abışov ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Füzulinin azad olunmasına görə”, “İgidliyə görə” medalları ilə təltif edilib.
Çıxış edən şəhid ailələri və qazilər onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident cənab İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevava öz təşəkkürlərini bildirdilər.
Tədbir məktəblilərin və bağçalarda təlim-tərbiyə alan balaca fidanların vətənpərvərlik ruhunda səsləndirdikləri şeirlərlə davam etdirilib.

Home | News | A group of lecturers and students of the faculty of Philology participated in the opening ceremony of the memorial complex of the martyr of the Patriotic war
Yerləşdirilmə tarixi : 05 October 2022 16:30
A group of lecturers and students of the faculty of Philology participated in the opening ceremony of the memorial complex of the martyr of the Patriotic war
On October 4, a memorial complex was opened on Samad Vurgun Street, Haji Zeynalabdin settlement, in order to perpetuate the memory of Telman Nadir oghlu Abishov, a martyr of the 44-day Patriotic war.
Along with the martyr"s family members, comrades-in-arms, the families of martyrs, veterans, responsible employees of the Sumgayit City Executive Authority, MP Mushfiq Mammadli, school and kindergarten collectives, members of the Council of Village Elders and residents of Haji Zeynalabdin settlement, as well as a group of professors and students of the faculty of Philology of Sumgayit State University participated in the event.
First, the national anthem of the Republic of Azerbaijan was played, then the dear memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
Then the monument of Telman Abishov was opened and flowers were laid to the monument.
Gunduz Aliyev, head of the department of Territorial management and local self-governing bodies of the Sumgayit City Executive Authority, MP Mushfiq Mammadli, Lala Hajiyeva, the representative of the head of the Sumgayit City Executive Authority for the Haji Zeynalabdin settlement administrative area, associate professor Sevinj Hamzayeva, dean of the faculty of Philology of SSU, professor Astan Bayramov and other persons make a speech and talked about the bravery of the Azerbaijani army in the 44-day Patriotic war.
It was reported that Telman Nadir Abishov was born on October 3, 1995 in Sumgait city. He fought in the battles for the freedom of Fuzuli and Shusha. On November 10, he reached to the peak of martyrdom in Shusha and was buried in Sumgait Martyrs" Alley. Telman Abishov was posthumously awarded with the medals "Vətən uğrunda" ("For the Motherland"), ","Füzulinin azad olunmasına görə" ( "For the Liberation of Fuzuli"), "İgidliyə görə" ("For Courage") according to the Orders of the President Mr. Ilham Aliyev for participating in military operations to ensure the territorial integrity of Azerbaijan and honorably fulfilling his duties during the execution of the tasks assigned to the military unit.
The families of martyrs and veterans expressed their gratitude to President Mr. Ilham Aliyev and First vice president Mehriban Aliyeva for the attention and care shown to them.