SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş fakültələrarası idman spartakiadasına start verildi
Oktyabrın 17-dən başlayaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş SDU və onun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinin fakültələrarası 4 idman növü (voleybol, stolüstü tennis, dama və şahmat) üzrə spartakiadasına start verildi.
Tədbiri universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq idmançı tələbələri  salamladı və onlara uğurlar arzulayaraq qeyd etdi ki, respublikamızda bədən tərbiyəsi və idmana  dövlət qayğısı gündən-günə artır. Bunun sayəsində Azərbaycanda idmanın səviyyəsi yüksək templə inkişaf edir. Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev ölkə həyatının bütün sahələrini, o cümlədən idmanın da inkişafını daim diqqət mərkəzində saxlayıb, kütləvi idman növlərinin geniş yayılmasına diqqət və qayğı göstərib. Ulu öndərin siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident cənab  İlham Əliyev bu gün ölkəmizdə idmanın və idmançıların ən böyük himayəçisidir. Dosent Elmar Xəlilov onu da qeyd etdi ki, gənc nəslin sağlam və vətənpərvər ruhda yetişdirilməsi Azərbaycanın dövlət siyasətində önəmli yer tutur. Hazırda Azərbaycan gəncliyi ictimai həyatın bütün sahələrində aktiv fəaliyyəti ilə seçilir və siyasi, iqtisadi, humanitar, idman və sosial tədbirlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan gənclərində torpaq, Vətən sevgisinin nə qədər böyük olduğunu ortaya qoydu. Dövlətimizin başçısı cənab  İlham Əliyevin “İrəli, Azərbaycan əsgəri!” çağırışına cavab verən gənclərimiz böyük ruh yüksəkliyi ilə silaha sarılaraq, torpaqlarımızı işğaldan azad edərək üçrəngli bayrağımızı dalğalandırdılar. Azərbaycan əsgəri yazdığı yeni tarixlə xalqımızın qürurunu özünə qaytardı.
Sonra SDU-nun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Nemət İbayev spartakiadanın ölkə idmanı üçün əhəmiyyətini vurğuladı, gənc nəslin təlim-tərbiyəsində belə tədbirlərin rolundan bəhs etdi. Bildirdi ki, universitetimiz nəinki təhsil, idman sahəsində də böyük uğurlar əldə edir. Fəxr edirik ki, bizim ölkəmizi beynəlxalq idman aləmində layiqincə təmsil edən idmançı tələbələrimiz var.
Dosent Nemət İbayev həmçinin peşəkar idman müəllimlərinin və idmançıların yetişdirilməsi sahəsində SDU-nun İdman klubunun rolundan, bu vaxta qədər klubun yetirmələrinin ölkəmizdə və beynəlxalq arenalarda qazandıqları uğurlardan danışdı.

The inter-faculty sports spartakiade dedicated to the 60th anniversary of SSU was started
Starting from October 17, the spartakiade of the students of SSU and the Sumgait State Technical College dedicated to the 60th anniversary of Sumgait State University was started in 4 interfaculty sports (volleyball, table tennis, checkers and chess).
The vice-rector for Social affairs and public relations of the university, associate professor Elmar Khalilov opened the event, greeted the student-athletes , wished them success, noted that the state care for physical education and sports in our republic is increasing day by day.Sport is developing in our country at a high pace. The national leader of our nation Heydar Aliyev constantly focused on all areas of the country"s life, including the development of sports and paid attention and care to the wide spread of mass sports. A successive follower of the Great Leader"s political course President Mr. Ilham Aliyev is today the supporter of sports and athletes in our country. Docent Elmar Khalilov also noted that education of the young generation in a healthy and patriotic spirit occupies an important place in the state policy of Azerbaijan. Currently, the youth of Azerbaijan is distinguished by its activity in all spheres of public life and plays an important role in the implementation of political, economic, humanitarian, sports and social events. The 44-day Second Karabakh war revealed how great the love of the land and homeland is in the youth of Azerbaijan. The head of our state Mr. Ilham Aliye said "Forward, Azerbaijani soldier!" Our young people responded to his call, took up arms with great enthusiasm, freed our lands from occupation and waved our tricolor flag.
Then, the chairman of the Trade Union Committee of SSU associate professor Nemat Ibayev emphasized the importance of spartakiade for the sports of the country and talked about the role of such events in training and education of the young generation. He said that our university achieves great success not only in education, but also in sports. We are proud that we have student athletes who represent our country in the world of international sports.
Associate professor Nemat Ibayev also spoke about the role of the Sports Club of SSU in the field of training professional sports teachers and athletes, and the successes achieved by the club"s students in our country and international arenas.