Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Gənclərin enerji potensialı” mövzusunda dəyirmi masa keçirildi
Azərbaycan İES-nin I enerji bloku 1981-ci ilin 20 oktyabrında Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə istifadəyə verilib. Bu hadisə ilə Azərbaycan energetikasının inkişafında yeni bir mərhələ başladı. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 13 oktyabr 2004-cü il tarixli 446 №-li Sərəncamı ilə 20 Oktyabr ‒ Energetiklərin Peşə Bayramı Günü kimi qeyd edilir. Bu münasibətlə 19 oktyabrda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Gənc alimlər şurasının təşkilatçılığı ilə “Gənclərin enerji potensialı” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Gənc alimlər şurasının sədri Xəyalə Muğamat gənc energetikləri peşə bayramı münasibətilə təbrik etdi və ölkəmizdə energetikanın inkişafında gənclərin mühüm xidmətlərindən bəhs etdi.
Sonra SDU-nun Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının dosenti Xəyalə Əliquliyeva miniatür alternativ enerji mənbələri haqqında məlumat verdi. Alternativ enerji mənbələrindən istifadəni genişləndirməklə həm qiymətli yanacağa (neft, qaz) qənaət etməyə, həm də ətraf mühitin qorunmasına nail olmağın üsullarından bəhs etdi. SDU-nun Ekektromexanika kafedrasının doktorantı Raqif ƏzizovMüasir dövrdə energetikanın inkişaf yolları və alternativ enerji mənbələrindən istifadə üsulları” mövzusunda məruzə etdi.
SDU-nun Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının doktorantı Aysel Qəribli Azərbaycanda energetika sənayesinin inkişafında Heydər Əliyevin xidmətləri haqqında məlumat verdi və qeyd etdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin bu sahədə müəyyənləşdirdiyi strateji xəttin uğurla həyata keçirilməsi və hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən ardıcıllıqla davam etdirilməsi ölkəmizi regionun aparıcı dövlətinə, eyni zamanda Avropanın enerji təklükəsizliyinin təminatçılarından birinə çevirmişdir.

A ROUND TABLE ON THE TOPIC "ENERGY POTENTIAL OF AZERBAIJAN" WAS HELD AT SSU
The first power unit of the Azerbaijan NPP was commissioned on October 20, 1981 under the initiative and direct leadership of the great leader Heydar Aliyev. After it , the development of Azerbaijan"s energy industry entered a new stage. October 20 is celebrated as the "Professional Holiday of Energy Workers" by Order No. 446 of October 13, 2004 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. On this occasion, on October 19, a round table on "Energy potential of Azerbaijan" was organized by the Council of Young Scientists of Sumgayit State University.
Khayala Mughamat -the chairman of the Council of Young Scientists opened the event, congratulated the young energy workers on the occasion of their professional holiday and talked about the important services of young people in the development of energy industry in our country.
Then Khayala Aliguliyeva- associate professor of the department of Solid State and Semiconductor Physics of SSU gave information about miniature alternative energy sources. She talked about ways to save precious fuel (oil, gas) and protect the environment by expanding the use of alternative energy sources. Ragif Azizov- a doctoral student of the department of Electromechanics of SSU on "development ways of energy and methods of using alternative energy sources in the modern era".
Aysel Garibli - PhD student of the department of physics of Solid state and semiconductor of SSU gave information about the services of Heydar Aliyev in the development of the energy industry in Azerbaijan and noted that the successful implementation of the strategic line defined by the national leader in this field and its continuation by President Ilham Aliyev will make our country a leading state in the region and at the same time one of the providers of energy independence of Europe.