Oktyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Almaniyanın Brandenburq Texnologiya Universiteti arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsinin detallarının müzakirəsinə dair onlayn formatda görüş keçirildi.
Görüşdə universitetlər arasında əməkdaşlığın ilkin mərhələsi olan birgə nəşrlər, konfrans və simpoziumların keçirilməsi və tələbə mobilliyi istiqamətində mübadilə proqramlarının təşkili məsələləri müzakirə olundu. SDU-nun tələbələrinin Brandenburq Texnologiya Universitetində həm Avropa Birliyinin maliyyələşdirdiyi, həm də universitetin özünün təşkil etdiyi mübadilə proqramlarında iştirakının mümkünlüyü bildirildi. Eyni zamanda Sumqayıt Dövlət Universitetinin AB Erasmus+CBHE (yeni bacarıqların əldə olunması) layihələrində Brandenburq Texnologiya Universiteti ilə tərəfdaşlıq imkanları barəsində danışıldı.
Qeyd edək ki, onlayn formatda keçirilən görüşdə SDU-nun rektorunun müşaviri dosent Zəfər Hüseynov, Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və Brandenburq Texnologiya Universitetindən Metalkəsən dəzgahlar kafedrasının müdiri professor Silviya Simon və həmin universitetin doktorantı İlqar Abbasov iştirak etdilər.

A meeting was held between SSU and Brandenburg University of Technology in Germany
On October 18, an online meeting was held to discuss the details of the mutual cooperation agreement between Sumgayit State University and Germany's Brandenburg University of Technology.
Issues of joint publications, holding conferences, symposia, and organization of exchange programs for student mobility were discussed which are the first stage of cooperation between universities . The possibility of participation of SSU students in exchange programs was noted both financed by the European Union and organized by the university itself at the Brandenburg University of Technology. At the same time, the possibility of partnership with Brandenburg University of Technology in EU Erasmus+CBHE (acquisition of new skills) projects of Sumgayit State University was discussed.
We should note that the following persons participated in the online meeting: advisor of the rector of SSU associate professor Zafar Huseynov, head of the department of Quality Assurance in Education Narmin Hasanova, head of the department of International cooperation and foreign students Sadagat Fatullayeva, head of the department of Metal cutting machines from Brandenburg University of Technology professor Silvia Simon and PhD student of the same university Ilgar Abbasov.