Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafının aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Oktyabr 2022 15:38
SDU-da “Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafının aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi
Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafının aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransda Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev, Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsinin sədri Tahir Rzayev, Azərbaycan Respublikası Auditorlar Palatasının sədri Vahid Novruzov və respublikamızın bir çox ali təhsil müəssisələrinin görkəmli iqtisadçı alimləri iştirak etdilər.
Əvvəlcə rektor professor Elxan Hüseynov dəyirmi masa ətrafında qonaqları salamladı, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti və əldə olunan nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verən rektor ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin elmin və təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan söz açdı. Bildirdi ki, bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı sayəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkənin və regionun nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilib. Müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadr ehtiyacını təmin etmək məqsədini hədəf tutan Sumqayıt Dövlət Universiteti bir çox layihələrə imza ataraq əlaqələrini yüksək səviyyəyə çatdırmışdır. SDU respublikamızın və dünyanın bir çox nüfuzlu universitetləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlıq müqavilələri imzalamışdır.
Daha sonra çıxış edən qonaqlar  Sumqayıt Dövlət Universitetinin təhsilimizin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışdılar. Bildirdilər ki, ölkəmizdə və Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən müxtəlif müəssisələrin yüksək hazırlıqlı, bilikli kadrlarla təmin olunmasında SDU-nun rolu danılmazdır.
Akt zalında davam edən konfransda universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov çıxışedərək qonaqları salamladı, mövzunun aktuallığından bəhs etdi. Qeyd etdi ki, bu gün ölkəmiz dünyada nümunəvi inkişaf modelinə və milli tərəqqi yoluna malik müstəqil respublika kimi tanınır. Əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının uğurla davam etdirilməsi nəticəsində 2003-cü ildən başlayaraq Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bir çox uğurlara imza atılmış, sosial-iqtisadi inkişaf yolunda mühüm nəticələr əldə edilmişdir.
Prorektor onu da qeyd etdi ki, azad olunan ərazilərin Azərbaycan iqtisadiyyatına reinteqrasiyası, burada əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsi, istehsal, xidmət, ticarət, nəqliyyat, logistika və digər sahələrin yaradılması da diqqət mərkəzində olan əsas məsələlərdən biridir. Əminik ki, bütün bunlar ümumilikdə Azərbaycanın iqtisadi potensialının daha da güclənməsinə, ümumi daxili məhsul istehsalında ciddi artıma səbəb olacaq.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun icraçı direktoru iqtisad elmləri doktoru, professor Müşfiq Atakişiyev çıxış edərək bildirdi ki, həyata keçirilən regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə dövlət proqramının icrası nəticəsində iqtisadiyyatın infrastrukturu tamamilə yenidən qurulmuş və modernləşdirilmişdir.
Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev “Qlobal çağırışlar şəraitində Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişaf perspektivləri”, Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsinin sədri Tahir Rzayev “Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişafın yeni səviyyəyə qaldırılmasında aqrar sahənin rolu”, Azərbaycan Respublikası Auditorlar Palatasının sədri Vahid Novruzov “Azərbaycan Respublikasının iqtisadi inkişaf strategiyasının şəffaflıq amili”, SDU-nun Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri Loğman Abdullayev “Azərbaycan Respublikasında kredit münasibətlərinin inkişafında zəmanət mexanizminin rolu” mövzularında məruzə etdilər.
Çıxış edən məruzəçilər vurğuladılar ki, Azərbaycan iqtisadiyyatda dayanıqlı inkişaf modelini tərənnüm edən ölkələr sırasındadır. Uğurlu sosial-iqtisadi və siyasi nailiyyətlər, milli və multikultural dəyərlər qarşıdakı illərdə Şərqlə Qərbin qovşağı olan Azərbaycanın qüdrətinin daha da artacağına əminlik yaradır. Bu imkanlar 2030-cu ilə qədər olan mərhələdə Azərbaycanın iqtisadi suverenliyinin möhkəmləndirilməsinə və müasir həyat standartlarına əsaslanan yüksək sosial rifah cəmiyyətinə malik qüdrətli dövlətə çevrilməsinə zəmanət verir.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri Qalib Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, konfransın təşkilat komitəsinə respublikamızın 33 elm və ali təhsil müəssisəsindən 165 məruzə və tezis daxil olmuşdur. Onlardan 149 məruzə və tezis proqram komitəsi tərəfindən seçilərək və antiplagiat proqramı ilə yoxlanılaraq konfransın gündəliyinə daxil edilmişdir.

A REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON THE TOPIC "ACTUAL PROBLEMS OF THE SOCIO-ECONOMIC DEVELOPMENT OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN" WAS HELD AT SSU
On October 20, a Republican scientific conference was held under the joint organization of the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on the topic "Actual problems of the socio-economic development of the Republic of Azerbaijan" at Sumgayit State University.
Musa Guliyev- chairman of the Labor and social policy committee of the Milli Majlis, Tahir Rzayev- chairman of the Agrarian policy committee of the Milli Majlis, Vahid Novruzov-chairman of the Chamber of Auditors of the Republic of Azerbaijan participated in the conference as well as well-known economists of many higher educational institutions of our republic.
First, rector professor Elkhan Huseynov greeted the guests and expressed his pleasure to see them at the university. The rector gave detailed information about the activities and achievements of the higher educational institution which he leads, spoke about the attention and care shown by the President of the country to the development of science and education. He said that today, thanks to the attention and care of the head of the country, Sumgait State University has become a prestigious scientific and educational center of the country. Sumgayit State University, aiming to satisfy the need for qualified personnel for enterprises working with technology according to the requirements of modern world standards.The university has signed bilateral and multilateral cooperation agreements with many prestigious universities of our republic and the world.
Later, the guests spoke about Sumgayit State University"s contributions to the development of our education. They said that the role of SSU in providing highly trained personnel to various enterprises operating in our country is great.
At the ongoing conference in the assembly hall, professor Ramazan Mammadov- vice-rector for Science and innovations greeted the guests and talked about the relevance of the topic. He noted that today our country is known in the world as an independent republic. As a result of the successful continuation of the socio-economic development strategy,which was laid by the national leader Heydar Aliyev, many successes, important results have been achieved in this field under the leadership of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev since 2003.
The vice-rector also noted that the reintegration of liberated areas into the economy of Azerbaijan, providing employment to the population, creating production, service, trade, transport, logistics and other areas is one of the main issues.
The executive director of the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, doctor of Economic sciences, professor Mushfig Atakishiyev made a speech that as a result of the implementation of the state program for the socio-economic development of the regions, the infrastructure of the economy was completely reconstructed and modernized.
The following persons made reports in the different topics: Musa Guliyev- chairman of the Labor and Social Policy Committee of the Milli Majlis "Prospects of Azerbaijan"s socio-economic development in the face of global challenges", Tahir Rzayev- chairman of the Agrarian Policy Committee of the Milli Majlis "The role of the agrarian sector in raising social-economic development to a new level in Azerbaijan", Vahid Novruzov - chairman of the Chamber of Auditors of the Republic of Azerbaijan "Transparency factor of the economic development strategy of the Republic of Azerbaijan", Logman Abdullayev- head of the department of Finance and accounting of SSU, "The role of the guarantee mechanism in the development of credit relations in the Republic of Azerbaijan".
The speakers emphasized that successful socio-economic and political achievements, national and multicultural values create confidence for Azerbaijan, which is the junction of East and West.These opportunities guarantee the strengthening of Azerbaijan"s economic sovereignty and its transformation into a powerful state based on modern living standards in the period up to 2030.
Galib Huseynov - head of the department of Business organization and management gave information about the work of the conference. He said that 165 reports and theses from 33 science and higher education institutions of our republic were included in the Organizational committee of the conference. From them, 149 reports and theses were selected by the Program committee and checked by the anti-plagiarism program, and included in the agenda of the conference.