Fiziklər Zəfər Günü münasibətilə Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət ediblər
Hərbi Qənimətlər Parkı xalqımızın qürur mənbəyidir. Park İkinci Qarabağ müharibəsində ordumuzun gücünü, işğalçı Ermənistanın isə sarsıdıcı məğlubiyyətini özündə əks etdirir. 44 günlük Vətən müharibəsi minilliklərlə tarixi olan Azərbaycan xalqının hərb salnaməsinə yazılmış ən şanlı qələbədir.
Zəfər Günü ərəfəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi qələbəmizin ildönümü münasibətilə Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət etdilər. Tələbələr 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı düşməndən qənimət götürülən hərbi texnika, ermənilərin qoyub qaçdığı atıcı silahlar, ağır texnikalar, raket kompleksləri, hərbi nəqliyyat və digər sursatlarla yaxından tanış oldular. Hərbi Qənimətlər Parkına ziyarət tələbələrdə Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbə haqqında dolğun məlumat yaratmaqla yanaşı, onlara qürurverici hisslər yaşatdı.
Qeyd edək ki, açıq səma altında salınan parkda düşməndən hərbi qənimət kimi götürülən 300-dən çox eksponat: hərbi avtomobillər, tanklar, toplar, raket qurğuları, eləcə də silah-sursat və s. nümayiş olunur. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən təsdiqlənən mükəmməl hərbi strategiya və taktika döyüş meydanında Azərbaycan Ordusunun “Dəmir yumruq” əməliyyatını sürətlə və az itki ilə həyata keçirməyə imkan verdi. Nəticədə, düşmən tərəfinin 30 il ərzində möhkəmləndirdiyi müdafiə xətləri yarıldı, hərbi resursları məhv edildi. Zəfər paradının ən yaddaqalan və rəmzi kompozisiyalardan biri ̶ Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin işğaldan azad olunan torpaqlarda düşməndən qənimət götürdüyü 2000-dən çox avtomobilin nömrə nişanından hazırlanan lövhə də parkın ərazisindədir.

Physicists visited the Military Trophies Park on the occasion of "Victory Day"
Military Trophies Park is a source of pride of our nation. The park reflects the strength of our army in the Second Karabakh war and the crushing defeat of the invading Armenia. The 44-day Patriotic war is the most glorious victory in the military annals of the Azerbaijani people.
On the eve of "Victory Day", a group of lecturers and students of the faculty of Physics and electric power of Sumgayit State University visited the Military Trophy Park on the occasion of the anniversary of our victory. The students acquainted with military equipment during the 44-day Patriotic War, small arms, heavy equipment, missile systems, military transport and other ammunition left behind by Armenians. A visit to the Military Trophy Park gave students a sense of pride and full information about the historical Victory.
We should note that more than 300 exhibits taken from the enemy as military spoils - military vehicles, tanks, cannons, rocket installations are displayed in the open-air park as well as weapons and ammunition, etc. The right military strategy and tactics approved by the Commander-in-Chief Ilham Aliyev enabled the Azerbaijan Army to implement the "Iron Fist" operation in the battlefield with little loss. As a result, the defense lines strengthened and their military resources were destroyed. One of the most remarkable and symbolic compositions board of the victory parade is in the area of the the park which are the license plates of more than 2000 cars that the Azerbaijani Armed Forces took from the enemy as a loot.