Hər bir ölkədə elmin, təhsilin, incəsənətin, mədəniyyətin inkişafında və təbliğində əvəzsiz rolu olan kitab xalqın mənəvi sərvətidir, onun tarixidir. Kitab bilik mənbəyidir, kitab ağlın, savadın, səviyyənin güzgüsüdür. Bu kəlam illərdən süzülüb gəlsə də nəinki aktuallığını itirmir, əksinə, həyatımızın, təhsilimizin şüarına çevrilir. İnsan oxuduğu kitablarla kamilləşir, ucalır. Buna görə də biz bildiklərimizə görə kitablara borcluyuq. Bu sərvəti gələcək nəsillər üçün qoruyub saxlayan, bəşəriyyətin sənəd yaddaşı sayılan kitabların və digər çap əsərlərinin, məlumat daşıyıcılarının istifadəsini təşkil edən, biliklərin yayılmasını həyata keçirən kitabxanalar insanların intellektual və peşə səviyyəsinin yüksəlməsində, elmin və texnikanın tərəqqisində müstəsna rol oynayır.
Bu gün ölkəmiz kitab oxumağa, mütaliəyə çox böyük önəm verir. Hər yerdə kitab sərgiləri, yarmarkaları təşkil edilir, gəncliyin zəngin dünyagörüşlü, yüksək intellektə malik yetişməsi üçün hər şərait yaradılır.
Bu məqsədlə də oktyabrın 9-da universitetimizin foyesində Sumqayıt şəhər Səməd Vurğun adına Mərkəzi Kitabxanasının əməkdaşları “Mütaliə ili” ilə əlaqədar səyyar sərgi təşkil etdi.
Sərgidə kitabxanın xidmət şöbəsinin müdiri Nailə Əsgərova qeyd etdi ki, bu gün ölkəmizin elmi, tarixi, ədəbiyyatı və mədəniyyətinə dair zəngin informasiyaları əks etdirən Azərbaycan, rus və ingilis dillərində 230-a yaxın kitab və çap məhsulu nümayiş olunur.
Belə sərgilərin təşkili universitet tələbələri arasında kitaba marağın daha da artmasına, asudə vaxtınlarını səmərəli keçirməsinə, mütaliə vərdişlərinin inkişaf etdirilməsinə və kitabxanalara daha çox oxucunun cəlb edilməsinə şərait yaradır.

Contributing to the development and publicity of science, education, art, culture of each country, book is considered to be spiritual wealth and history of the people. The book is a source of knowledge, a mirror of wisdom, literacy and level. It is not only trickling away over the history, but also is becoming a slogan of our education. We owe it to the books what we know. Preserving this wealth for future generations, organizing the use of information sources, books and other printed documents which are called the memory of humanity, disseminating the knowledge, the libraries play a key role in the progress of science and technology, intellectual and professional improvement. Today our country pays more attention to the book reading. Everywhere book exhibitions and fairs are organized.
To this end, on October 9, in the lobby of our University a mobile exhibition was held by the staff of the Sumgayit Central Library after SamadVurghun in connection with “Year of Reading”.
Naila Asgarova, head of the library service department, said that nearly 230 books and printed materials reflecting rich informationabout our country`s science, history, literature and cultureare published in Azerbaijani, Russian and English. Such exhibitions give opportunity to increase a further interest in the book among university students, to spend their leisure time effectively, develop skills of reading and attract more readers to the libraries.