Sumqayıt Dövlət Universiteti İnnovasiya Ekosisteminin yaradılmasında mühüm rol oynaya bilər
“İnnovasiya Menecmenti və TRİZ” İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri prof. Ali Kutvan İnnovasiya Ekosisteminin yaradılmasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin rolundan danışıb.
Professor Ali Kutvan bildirib ki, üçlü əməkdaşlıq modeli çərçivəsində Universitet-Sənaye-Dövlət əməkdaşlığı universitetlərin və digər elmi müəssisələrin sənaye və dövlətlə birlikdə həyata keçirdiyi Bilik Cəmiyyətinə keçid üçün xüsusi balanslaşdırılmış konfiqurasiyaya daxildir. Üçlü əməkdaşlıq modelinin əsas iddialarından biri budur ki, ziyalılar, biznes və hökumət innovasiya üçün ən əlverişli şəraiti təmin etmək məqsədilə birlikdə qarşılıqlı fəaliyyət göstərir və institusional olaraq innovasiya və inkişafı təşviq edir. İntellektual kapital innovasiya imkanlarını artıra bilər. Elm adamları texnologiya və innovasiyaların yeni biznes təşəbbüsləri ilə transferində mühüm hərəkətverici qüvvədir. Universitet biliyə əsaslanan cəmiyyətə keçiddə mühüm rola malikdir. Həqiqətən də, innovasiya getdikcə daha çox elmi biliyə və ixtiraya əsaslandığı üçün universitetlərin bilik generatorları kimi rolu getdikcə daha çox dəyər qazanır. İkinci dünya müharibəsindən sonra elm fundamental tədqiqat formasında universitetlərin əlinə keçərək bu gün elmin inkişafının əsas faktorlarına çevrilib. Bu prosesdə universitetlər və onların tədqiqat və təhsil funksiyaları iqtisadi inkişafa təkan verən bilik və işçi qüvvəsini təmin edən əsas qurumlar kimi tədricən ön plana çıxdı.
Professor Ali Kutvan əlavə edib ki, informasiya və texnologiya istehsalını asanlaşdıracaq hüquqi və inzibati tənzimləmələrin həyata keçirilməsi ictimai idarəetmənin inkişaf edən bir sahəsi kimi ortaya çıxır. Dövlət idarəçiliyində innovasiya ekosisteminin yaradılması bu gün özünü əsas məqsəd və vəzifə kimi göstərir. İnnovasiya ekosisteminin yaradılması həm milli, həm də regional strategiya sənədlərinin mövzusudur. İstehsal proseslərində informasiyanın artan rolu və bunun nəticəsində qlobal iqtisadiyyatda baş verən dəyişiklik texnologiya istehsalına baxışı da dəyişir. Texnologiya indi informasiya məzmunu və təsirləri baxımından sosial-iqtisadi bir proses olaraq təsvir olunur. Universitetlər cəmiyyətin bütün sahələrində, xüsusən də sənayedə lazım olan bilik istehsal edən və insan kapitalını yetişdirən qurumlar kimi mühüm rol oynayırlar. Burada dövlət sənaye və universiteti bir araya gətirən funksiyanı yerinə yetirə bilər.
Ali Kutvan vurğulayıb ki, bu konteksdə Azərbaycanın ən inkişaf etmiş iri sənaye mərkəzlərindən biri olan Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən və 60 illik bir tarixə malik olan Sumqayıt Dövlət Universiteti innovasiya ekosisteminin yaradılması və inkişafında mühüm rola malikdir. “Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyini, müəllim heyətini və tələbələri universitetin 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirəm! İnanıram ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti gələcək fəaliyyətində Universitet-Sənaye-Dövlət münasibətlərində innovasiyaya əsaslanan bir çox uğurlu layihələr həyata keçirəcək və bu fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıram!”.

Home | News | Sumgayit State University can play an important role in the creation of Innovation Ecosystem
Yerləşdirilmə tarixi : 26 October 2022 12:00
Sumgayit State University can play an important role in the creation of Innovation Ecosystem
Chairman of the Board of Management of "Innovation Management and TiPS" Institute prof. Ali Kutvan spoke about the role of Sumgayit State University in the creation of Innovation Ecosystem.
Professor Ali Kutvan said that University-Industry-State cooperation within the trilateral cooperation model is included in a special balanced configuration for the transition to the Knowledge -based society. One of the main claims of the collaboration model is that intellectuals, business and government interact together in order to provide the most favorable conditions for innovation and institutionally promote this process. Intellectual capital can increase innovation capabilities. Scientists are an important driving force in the transfer of technology and innovation to new business ventures. The university has an essential role in the transition to a knowledge-based society. Indeed, as innovation is increasingly based on scientific knowledge and invention, the role of universities as knowledge generators is gaining value. After the Second World war, science passed into the hands of universities in the form of fundamental research, and today they have become the main   actors of  the development of science. In this process, universities and their research and educational functions have been gradually developing   as the main institutions providing knowledge and labor force for economic development.
Professor Ali Kutvan   added that the implementation of legal and administrative regulations that will facilitate the production of technology and   information in that case it is emerging as a developing area of ​​public administration.. Creating an innovation ecosystem is the subject of both national and regional strategy documents. The increasing role of information in production processes and as a result of this the occurings   in the global economy are also changing the view of technology production. Technology is now described as a socio-economic process in terms of its information content and effects. Universities play an important role as institutions that produce knowledge and cultivate human capital needed in all areas of society, especially in industry. Here the State can fulfill the function of bringing industry and university together.
Ali Kutvan emphasized that in this context, Sumgayit State University is one of the most developed large industrial centers of Azerbaijan and has a 60-year history. It has an important role in the creation and development of the innovation ecosystem. I congratulate the management, teaching staff and students of Sumgayit State University on the occasion of its 60th anniversary. I believe that Sumgayit State University will implement many successful projects based on innovation in University-Industry-State relations in its future works, and I wish successes in this field.