Azərbaycan Respublikasının  Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının “Texnologiya və innovasiyalar” İşçi qrupunun iclası keçirildi
SDU-nun Elmi hissəsinin müdiri dos. Samir Kamal oğlu Orucov 27 oktyabr 2022-ci il tarixində Bakı şəhəri 7 saylı “ASAN xidmət” mərkəzinin konfrans zalında keçirilən “Elmi nəşrlərə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin (H indeksi) yaxşılaşdırılması üzrə görüş”də iştirak etdi. Tədbirdə aşağıdakı məslələr müzakirə olundu:
1. Yol xəritəsinin icrası istiqamətində görülmüş işlər;
2. Nüfuzlu jurnallarda dərc olunacaq elmi nəşrlərin stimullaşdırılması məqsədilə yeni müsabiqə layihələrinin təqdim olunması;
3. Tədqiqatyönümlü bacarıqların inkişaf və istinad mədəniyyətinin formalaşdırılması mövzusunda hesabatın təqdim olunması;
4. Tədqiqatçıların xarici dil bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi ilə bağlı “Virtual educator” proqramının təqdim edilməsi (Yol Xəritəsinin 14-cü bəndinin icrası çərçivəsində);
5. Elm və ali təhsil müəssisələrində diferensial əməkhaqqı sistemi, Elmi nəşrlərin stimullaşdırılması məqsədilə Türkiyə təcrübəsi ilə bağlı hesabatın təqdim edilməsi (Yol Xəritəsinin 20 və 24-cü bəndlərinin icrası çərçivəsində);
6. Yol Xəritəsiin icrasında qeyri-dövlət sektorunun dəstək tədbirləri və yeni təşəbbüslər (Yol Xəritəsinin 1-14-cü və 17-18-ci bəndlərinin icrası çərçivəsində);
7. Elm və ali təhsil müəssisələrinin elmi-tədqiqat sahəsində  fəaliyyətinin strateji planlaşdırılmasının üşildənbir həyata keçirilməsinə imkan verən konsepsiya sənədinin hazırlanması istiqamətində görülən işlər;
8. 2023-cü il elmi nəşrlərlə bağlı altqrupun prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və növbəti ilin Yol Xəritəsinin hazırlanması ilə bağılı təşkilati məsələlərin razılaşdırılması.
Məruzələrdən sonra sözügedən mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparıldı. Müzakirələrdə iştirak edən Azərbaycan Elm Fondunun İcraçı direktoru Mehriban İmanova, İqtisadiyyat Nazirliyi İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Arzu Hüseynova; Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektorunun müşaviri Elşən Bağırzadə, Ekvita şirkətinin partnyoru Fərid Baxşıyev, Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin sektor müdiri Turxan Süleyman və Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin nəzdində universitetlərin rəhbər əməkdaşları bu barədə öz fikirlərini bildirdilər. Dos. S.K. Orucov öz çıxışında SDU-da universitetin rəqabət qabiliyyətinin artırılması, SDU-nun “Elmi xəbərlər” jurnalının beynəlxalq bazalara daxil edilməsi və tələbələrin innovativ fəaliyyətinin dəstəklənməsi istiqamətində  görülən işlər, o cümlədən cari ilin aprel ayında universitetin bir qrup əməkdaşının Türkiyə Cümhuriyyətinə ezam olunması və ezamiyyə proqramı çərçivəsində Texnopark İstanbul, Bilişim Vadisi, İTU ARI Texnokent, Bursa Uludağ Universitetinin və Bursa Texniki Universitetinin Teknoparklarını ziyarət edilməsi, universitetdə müasir innovativ texnoparkın yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təşkil edilməsi istiqamətində dəyərli təcrübə toplanması haqqında məlumatı iştirakçıların nəzərinə çatdırdı. Qeyd etdi ki, SDU-nun Elmi Şurasında təsdiq olunmuş 2020‒2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf Planında universitetin nəzdində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması üçün SDU-nun rektoru prof. E.B.Hüseynovun 27.05.2022-ci il tarixli R-29/1 nömrəli əmri ilə İYM - nın yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədi ilə İşçi qrupu, Mentor qrupu və Ekspert qrupu yaradılmış, İşçi qrupunun Fəaliiyət planı təsdiq edilmiş və bu istiqamətdə nəzərdə tutulmuş müvafiq işlərin həyata keçirilməsi davam etdirilir.
Tədbirin sonunda bu cür görüşlərin mütamədi keçirilməsinin məqsədəuyğun hesab olunduğu diqqətə çatdırıldı.

Home | News | A MEETING OF THE "TECHNOLOGY AND INNOVATIONS" WORKING GROUP OF THE COMMISSION ON BUSINESS ENVIRONMENT AND INTERNATIONAL RATINGS OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN WAS HELD
Yerləşdirilmə tarixi : 30 October 2022 11:21
A MEETING OF THE "TECHNOLOGY AND INNOVATIONS" WORKING GROUP OF THE COMMISSION ON BUSINESS ENVIRONMENT AND INTERNATIONAL RATINGS OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN WAS HELD
Head of the Scientific department of SSU docent Samir Orujov participated in the "Meeting on improving the international rating indicators (H index) related to scientific publications" held in the conference hall of ASAN service center No. 7 in Baku on October 27, 2022. The following issues were discussed at the event:
1. Work done in the direction of implementation of the road map;
2. Submission of new competition projects in order to stimulate scientific publications to be published in prestigious journals;
3. Submission of a report on the topic development of research-oriented skills and formation of reference compiling ;
4. Submission of the "Virtual educator" program related to the development of foreign language skills of researchers (within the implementation of point 14 of the Road Map);
5. The differential salary system in science and higher education institutions, submission of a report relating Turkey"s experience in order to stimulate scientific publications (within the implementation of points 20 and 24 of the Road Map);
6. Support measures and new initiatives of the non-state sector in the implementation of the Road Map (within the implementation of paragraphs 1-14 and 17-18 of the Road Map);
7. Measures carried out in the direction of preparation of the concept document that allows the implementation of strategic planning of scientific and research activities of science and higher education institutions every 3 years;
8. Determining the priority directions of the subgroup related to scientific publications in 2023 and agreeing on organizational issues related to the preparation of the next year"s Road Map.
After the lectures, discussions were held about the topics. The following participants expressed their opinions in the meeting:Mehriban Imanova -the executive director of the Azerbaijan Science Foundation, Arzu Huseynova- the first deputy chairman of the Board of the Economic Scientific Research Institute of the Ministry of Economy, Elshan Bagyrzadeh- adviser to the rector of Azerbaijan State University of Economics, Farid Bakhshiyev- partner of Ekvita Company, Turkhan Suleyman-sector manager of science, higher and secondary education department of the Ministry of Science and Education, and leading employees of the universities under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Doc. S.K. Orucov mentioned in his speech the work done in SSU to increase the competitiveness of the university, to include the SSU scientific news magazine in international databases and to support the innovative activities of students. He added that the sending of a group of university employees to the Republic of Turkey in April of this year as a part of the visiting program, Technopark Istanbul,Silicon Valley and brought to the attention of the participants the information about visiting the technoparks of ITU ARI, Technokent, Bursa Uludag University and Bursa Technical University for gaining experience in the field of creating a modern innovative technopark in the university and organizing its efficient operation. He noted that with the order of SSU rector prof E.B. Huseynov No. R-29/1 dated 27.05.2022, a Working group, Mentor and Expert groups were established for the purpose of ensuring the efficient operation of the ICC. The Action plan of the Working group was approved, and implementing the relevant planned works continues in this field. At the end of the event, it was considered appropriate to hold such meetings regularly.