Tələbələr Sumqayıtın Tarixi Muzeyinə ekskursiya etdilər
Sumqayıt şəhərinin Tarixi Muzeyi 2 noyabr 1967-ci ildə yaradılmışdır. 9 ekspozisiya zalından ibarət muzeyin ümumi sahəsi 2680 m2-dir. Muzey ekspozisiyasının mövzusu XVI əsrdən başlayaraq bu günümüzə qədər xronoloji ardıcıllığa əsaslanır. Muzeyin əsas fondunda 15000 eksponat mühafizə olunur.
Muzeyin yaranmasının ildönümü ərəfəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi dekan müavini Fəridə Cəbrayılovanın rəhbərliyi ilə Sumqayıtın Tarixi Muzeyinə ekskursiya ediblər.
Sumqayıt şəhərinin yaranması haqqında tələbələrə ətraflı məlumat verən muzey əməkdaşı Nərmin Kərimli daha sonra tələbələri ekspozisiya zalında yerləşən və şəhərin ərazisini əks etdirən maket, saxsı və mis qablardan ibarət guşə ilə tanış edib.
Tələbələr eləcə də, muzeyin ikinci mərtəbəsində yerləşən böyük ekspozisiya zalında Sumqayıtda inşaat, ilk müəssisələr, quruculuq işləri, səhiyyə və mədəniyyət ocaqları, əmək qabaqcılları haqqında əks olunan məlumatlarla tanış olublar.
Sumqayıtlı Milli qəhrəmanlar haqqında guşə və şəhidlərə həsr olunan “Ulduz axını” abidəsi tələbələrin böyük marağına səbəb olub, onlar eyni zamanda “Heydər Əliyev və Sumqayıt” adlı guşədə Ulu öndərin Sumqayıt səfərləri ilə bağlı sənədləri və fotoşəkilləri maraqla izləyiblər.

STUDENTS OF SSU VISITED THE HISTORY MUSEUM OF SUMGAYIT
The History museum of Sumgait city was established on November 2, 1967. Consisting of 9 exhibition halls the total area of the museum is 2680 m2.
The theme of the museum exposition is based on the chronological sequence starting from the 16th century to the present day. 15,000 exhibits are preserved in the main fund of the museum.
On the eve of the anniversary of the establishment of the museum, a group of students of the faculty of History and geography of Sumgayit State University went on an excursion to the History museum of Sumgayit under the guidance of deputy dean Farida Jabrayilova.
The museum employee Narmin Karimli gave detailed information to the students about the creation of Sumgait city, then introduced the students to the corner of the model, pottery and copper vessels, which is located in the exhibition hall and reflects the territory of the city.
Students also got information about construction, first enterprises, building works, health and cultural centers, leading specialists in Sumgait in the large exhibition hall located on the second floor of the museum.
The "Ulduz axını" monument dedicated to national heroes and martyrs of Sumgait made an impression of the students, at the same time they watched with interest to the documents and photographs related to the great leader's visits to Sumgait in the corner called "Heydar Aliyev and Sumgait".